1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. K-Pet Logolu Alpet satışta
K-Pet Logolu Alpet satışta

K-Pet Logolu Alpet satışta

Kıbrıs Türk Petrolleri dolum tesislerinde Toplu İş Sözleşmesi krizinin neden olduğu grev 9’uncu gününe girdi. K-Pet, Alpet’ten aldığı petrolü bayilerine dağıtıyor. Petrol-İş yasalara uyun uyarısı yapıyor

A+A-

Petrol-İş Başkanı Gökay Taygun, toplu iş sözleşmesi yapılmadığı ve gereken yerlere istihdam yapılmadığı gerekçesiyle 9 gün önce başlattıkları grevin sürdüğünü söyledi.

Başkan Taygun, K-Pet bayilerinin Alpet’ten yakıt aldığını, bunun tüketiciyi kandırmak olduğunu belirtti, bu yapılanın etik olmadığını ifade etti.

K-Pet Genel Müdürü Cem Arat ise, bayileri mağdur etmemek için ‘fors majör ‘durumdan dolayı Alpet’ten yakıt aldıklarının doğru olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili bakanlığın bilgisi olduğunu söyleyen Arat, “Çare bulmak zorundaydık” dedi.

Öte yandan alınan bilgiye göre, dün akşam saatlerinde sendika ile Çalışma Bakanlığı yetkilileri bakanlık binasında bir araya geldi. Yapılan görüşmede somut bir sonuç çıkmadı.

Bakanlık binasında bugün uzlaşma kurulunun da olacağı bir toplantı yapılacağı öğrenildi.

Petrol-İş Sendikası toplu iş sözleşmesi ve istihdam yapılması halinde grevi sonlandıracağını açıklamıştı

Taygun: Alpet grev kırıcılığı yapıyor

Petrol-İş Başkanı Gökay Taygun, K-Pet yönetimi ve devlet eliyle K-Pet bayilerinin Alpet’ten yakıt aldığını söyledi. İlgili yasa olmasına rağmen faturanın K-Pet’ten çıktığını belirten Taygun, istasyonlara K-Pet logosu altında Alpet’tin yakıtının satıldığını belirtti. Taygun, yetkilileri yasalara uymaya davet ettiklerini dile getirirken, Alpet’in bir yerde grev kırıcılığı yaptığını ileri sürdü.

“Yapılan etik değil”

Çalışma Bakanlığı’na dün ilgili yasaları götürdüklerinden söz eden Taygun, “Gerek akaryakıt tüzüğü, gerekse Kıbrıs Türk Petrolleri’nin yönetimiyle ilgili, devletin elinde bulundurduğu son kararı verme yetkisinin de olduğunu da götürdük ve onları da göreve davet ettik” dedi. Taygun bunun karşılığında “Bakacağız ve işvereni de çağıracağız” yanıtını aldıklarını belirtti. Taygun, başka logo altında yakıt verilmesinin etik olmadığını da anlattıklarını söyledi.

 Haberin devamı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.