1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Kaçaklar yıkılmalı, Koçanlılar istimlak edilmeli
Kaçaklar yıkılmalı, Koçanlılar istimlak edilmeli

Kaçaklar yıkılmalı, Koçanlılar istimlak edilmeli

KTMMOB’nin raporu, ülkede, sel felaketine karşı ne kadar hazırlıksız olduğumuzu bir kez daha gözler önüne serdi. Bu raporun ardından dere yatakları içerisindeki yapılar yeniden sorgulanmaya başlandı.

A+A-

Ülkede 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketinin ardından dere yatakları ve vadilere yapılan inşaat, bina ve evler, mercek altına alındı.

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (KTMMOB) yaptığı araştırma sonucunda hazırladığı raporda, menfez ile drenaj sistemlerinin yetersiz olduğu ortaya konuldu.

Ayrıca raporun açıklanması için düzenlenen toplantıya katılan Başbakan Tufan Erhürman da yaptığı konuşmada, dere yatakları içine verilen inşaat izinlerine dikkat çekerek, mevzuata aykırı izinleri verenler hakkında işlem başlatılacağını açıklamıştı.

Fasıl 96, Yol Yapımı ve Bina İnşa Etmeye İlişkin Yasaları Birleştiren ve Değiştiren Yasa’ya göre, devlet, bir binanın içerisinde veya bitişiğinde bulunan binalarda kalmakta olan şahıslar veya yoldan geçenler veya bitişikte olan herhangi bir bina için tehlikeli bir durumda olduğu hususunda tatmin olması halinde, bu tehlikeyi ortadan kaldıracak tedbir için karar alabilir.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Seran Aysal, dere yatakları içine yapılan inşaatların yarattığı tehlike ve bu konudaki yasal mevzuat hakkında bilgi verdi.

Aysal, ilk iş olarak dere yatakları içerisindeki kaçak yapıların yıkılması gerektiğini söylerken, bu konuyu düzenleyen yasada da değişikliğe gidilmesi gerektiğini söyledi.

 

Haberin devamı için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.