1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Kamuoyunun vicdanına ve takdirine bırakıyoruz”
“Kamuoyunun vicdanına ve takdirine bırakıyoruz”

“Kamuoyunun vicdanına ve takdirine bırakıyoruz”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı (MEB) KTÖS ve KTOEÖS’ün, KKTC ve TC arasında karşılıklı olarak öğretmen görevlendirilmesi prosedürünü gayet net olarak bilmelerine rağmen yanlış algı oluşturduğunu ve ayrımcılık yaratmaya çalıştığını belirtti.

A+A-

Milli Eğitim  ve Kültür Bakanlığı  (MEB) KTÖS ve KTOEÖS’ün, KKTC ve TC  arasında karşılıklı olarak öğretmen görevlendirilmesi prosedürünü gayet net olarak bilmelerine rağmen, öncelikle kamuoyuna bu yıl çok sayıda öğretmen talep edilmiş  gibi yansıtarak yanlış algı oluşturduğunu, akabinde ise ülkede görev yapan öğretmenleri “ajanlık” ile suçlayarak, ülke öğretmenleri ile görevlendirilen öğretmenler arasına nifak tohumları atmaya ve ayrımcılık yaratmaya çalıştığını belirtti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada,  “’Sendikal hak’ veya ‘düşünce özgürlüğü’ adı altında yaptıkları açıklamalarla devletimize, anavatanımıza, milli değerler ve milli tarihimize hakaret etmeyi, dayanıksız suçlamalar ve ithamlarda bulunmayı alışkanlık haline getirenleri kamuoyunun vicdanına ve takdirine bıraktığımızı belirtmek isteriz” denildi.
 
İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ
 
Açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan ve en sonuncusu 1994 yılında imzalanan Eğitim, Bilim, Kültür ve Teknik Alanda İşbirliği Protokolü çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’de karşılıklı olarak öğretmen görevlendirilmesi gerçekleştirildiği kaydedildi.
 
Beş yıl süre ile görevlendirilen öğretmenler içerisinden her yıl görev süresi dolan yaklaşık 30 öğretmenin yerine, imzalanan protokol çerçevesinde yeni öğretmen görevlendirilmesi yapıldığı ifade edilen açıklamada, yine aynı şekilde KKTC’den her yıl yaklaşık 5 öğretmenin  mütekabiliyet çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nca  Türkiye’de görevlendirildiği belirtildi.
 
Yapılan antlaşma gereği görevlendirilen öğretmenlerin maaşlarının görev süreleri boyunca  görev yaptıkları ülke tarafından değil, görevlendirildikleri ülke tarafından sağlandığı ifade edilen açıklamada, KKTC’de görev alan öğretmenlerin maaşlarının Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlandığı bilgisi verildi.
 

TEKNİK BRANŞLAR

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“KKTC’de  görev alan öğretmenlerin büyük çoğunluğu teknik branşlarda olup, ülkemizde bu alanlarda öğretmen sıkıntısı yaşanmaktadır. 1994 yılında imzalan protokole bağlı olarak  Sn. Asım İdris’in de bakanlık yaptığı kısa dönem de dahil olmak üzere,  ülkemizde Türkiye’den görevlendirilen öğretmenlerin görev aldığı görülmektedir. Yani Sn. Asım İdris yaptığı açıklamalar ile açıkça yalan söylemekte ve kendisi ile çelişmektedir.

KTÖS ve KTOEÖS bu uygulanan prosedürü gayet net olarak bilmelerine rağmen, öncelikle kamuoyuna çok sayıda öğretmenin bu yıl talep edilmiş  gibi yansıtarak yanlış algı oluşturmuş, akabinde ise ülkemizde eğitim adına görev yapan öğretmenlerimizi “ajanlık” ile suçlayarak ülkemiz öğretmenleri ile görevlendirilen öğretmenlerimiz arasına nifak tohumları atmaya ve ayrımcılık yaratmaya çalışmıştır.
‘Sendikal hak’ veya ‘düşünce özgürlüğü’ adı altında yaptıkları açıklamalarla devletimize, anavatanımıza, milli değerler ve milli tarihimize hakaret etmeyi, dayanıksız suçlamalar ve ithamlarda bulunmayı alışkanlık haline getirenleri kamuoyunun vicdanına ve takdirine bıraktığımızı belirtmek isteriz.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olarak eğitim adına emek veren değerli öğretmenlerimizin, görev yaptıkları okullarda  çalışma barışını ve huzurunu bozacak bu ve buna benzer haksız, yakışıksız söylemlere itibar etmeyeceklerine dair güvenimizin de tam olduğunu birkez daha vurgulamaktayız”.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.