1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kıbrıs Türk Süt Üreticileri kooperatifi Kuruldu
Kıbrıs Türk Süt Üreticileri kooperatifi Kuruldu

Kıbrıs Türk Süt Üreticileri kooperatifi Kuruldu

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, yeni kurulan Kıbrıs Türk Süt Üreticileri Kooperatifi üyeleriyle basın toplantısı düzenledi.

A+A-

Bundan böyle, bireysel destek verirken sınırlı, kooperatif üzerinden alınacak desteklerde cömert davranacaklarını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, hem üretirken, hem mamül yaparken, hem hibe alırken, kooperatiflerin ekstra destekleri olacağını bildirdi.

Bir gün Avrupa’daki gibi ortak kaba ot, ilaç, mamul ve pazarlamaya kadar alacağı her şeyi ortak alıp maliyetleri düşürecek Kooperatif’in, ilerde olası 103 kişilik kadrosuyla piyasada bir aktör olabileceğini anlatan Çavuşoğlu, üretimden mamule kadar süreçlerde KKTC Devleti ve Bakanlığın destek olarak kooperatiflerin yanında olacağını ve her türlü önceliği kooperatiflere sağlayacağını kaydetti.

“ÜLKEYİ TENEKE DEMİR YIĞININA ÇEVİRMEK İSTEMİYORUZ”

Çavuşoğlu, Maraş’ta ve Gayretköy’de seracılarla görüşmelerin sürdüğünü ve Kooperatif kurulma aşamasına gelindiğini belirterek, bundan böyle kooperatifçiliğin desteklenmesi ve öne geçirilmesinin öncelikli olacağını, tarımsal mekanizasyon hibeleri de dahil devletin imkânlarını birçok kişiye verip ülkeyi “teneke demir yığınına” döndürmek istemediklerini aktardı.

Çavuşoğlu şöyle devam etti: 

“Biz imkânlarımızı yeni gelişen modern makinelere, ortaklıklara hibe ederek bu ortaklıklara vermek ve randıman almak istiyoruz, bu randımanın da yolu kümelenme ve kooperatifleşmedir.

5-6 yıl sonra buradaki arkadaşlar birbirleriyle konuştuklarında bugün tarihi bir adım attıklarını değerlendireceklerdir, çünkü bugün dünyadaki modeller bu şekildedir ve bu model dışında bir başarı öyküsü de yoktur. Ancak bizim gibi ülkelerde bireye ciddi bir destek vererek yaşatabiliriz ama artık nereye kadar?

Dolayısıyla artık biz kendi kendine üreten, kendi kendine yeten ve bizim desteğimizle de çok ileriye giden üreticiler istiyoruz bunun da yolu kooperatifleşmedir. Ben tümünü kutluyor tebrik ediyorum. Hiç pişman olmayacaklar. Onlar başaracaklar biz de onlara destek olacağız… 

Bu üreticiler ileriki bir zamanda icabında ithalat-ihracat ve kendi sütlerini işlemeyi başaracaklardır… Kendi sütlerini işlemek isterlerse veya bizden alıp işleyeceklerse, kaba ot üretiminde, tarımsal mekanizasyonda, devletin kiralayacağı arazilerde, belki kooperatif üstünden toplu kiralamalar da içinde olmak üzere, bugün hayal ettiğimiz her şeyi birlikte yapacağız… Hayallerinizi hedef yapmazsanız hedefinize ulaşamazsınız, biz her türlü desteği vereceğiz”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.