1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Kimsenin adamı değiliz"
"Kimsenin adamı değiliz"

"Kimsenin adamı değiliz"

TKP- YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Diyalog TV'de Aytuğ Türkan'ın hazırlayıp sunduğu Detay programına konuk oldu.

A+A-

TKP- YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Diyalog TV'de Aytuğ Türkan'ın hazırlayıp sunduğu Detay programına konuk oldu. Gündemdeki konuları değerlendiren Çakıcı, ülkedeki sağlık sistemiyle ilgili önemli tespitlerde bulundu. Kıbrıs'ta insanların çok önemli olduğunu belirterek sözlerine başlayan Çakıcı, sorunun bazen sistem değil insanın kendisi olduğunu söyledi. Çakıcı, sistemleri insanların kurup düzenlediğini belirterek çoğu zaman sistemin harika olduğunu ancak yöneten insanlarda sıkıntı olduğunu kaydetti. İlaçlarla ilgili bir ihaleye  girilecekse bunun bir öngörüsü, planı, hesaplaması, denetimi olacağını bununla ilgili iyi bir yönetici kadrosu olması gerektiğini belirten Çakıcı, "3 ayda da bir hastane veya sistem kurulabilir yeter ki iyi bir yönetici kadronuz olsun. Ne yapacağını bilmeyen yöneticiler, planlamayla ilgili sıkıntılar ve  Kıbrıs'ta karşılaştığımız başkasının başarılı olmasını istemeyen acayip bir tarafımızda var. Bu noktada insan faktörünün işlerin yürümemesinde önemli olduğunu görüyorum" dedi.

"HALK SEÇİMLERİNİ SORGULAMALI"

Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin çok iyi niyetli olduğunu ifade eden Çakıcı, bu dönemde bağımlıların tedavisi anlamında önemli adımlar atılmakta olduğunu belirtti. Çakıcı, "Devletle bağımlıların tedavisi anlamında önemli bir anlaşma yapılıyor. İnsanlarımız bu anlaşmadan faydalanacaklar. Bağımlıların tedavisinde devlet hizmeti açısından geç kalındı. Bugün düzeltilmesi ile ilgili birlikte çaba sarf ediliyor. Daha çok yapılması gereken işler var çünkü sistemsizlik KKTC'yi kemirmektedir. Daha önceki dönemlere bakıldığında uzun yıllardır var olan sistemsizliği görüyoruz. Halk da kendisini bu noktada sorgulamalı" şeklinde konuştu.

"BİRİLERİ ŞOV YAPACAK DİYE..."

Geçmiş dönemde Kalkanlı Yaşam Evi ile ilgili uyarılarda bulunduklarını belirten Çakıcı, ne olduğuna karar verilmeden büyük bir tören düzenlenerek bu yapının kurulduğunu söyledi. Çakıcı, "Kalkanlı'daki tesis için bir önceki dönemde devletin bağımlılar için harcayacağı aylık para 100-150 bin TL olacak iken, oraya bugün harcanan para 600 bin TL civarındadır. Şimdi orası devletin mi, hizmet alımımı, kronik hastanemi, psikiyatri hastanesimi huzurevi mi belli değil. Geçmişte Kalkanlı'da büyük bir karmaşa yaşanacağı görüşünü ifade ettim, yanlış olduğunu söyledim. Her yıl bir Kalkanlı yapılabilecekken, yılda 5 milyon TL harcanıyor. Yazıktır günahtır bu devlete. Birileri şov yapacak diye bu denli büyük harcamalara kimin ne hakkı var. Yeni bakana da bu görüşelerimi dile getirdim" dedi.

"KUMARHANELERİ KENDİMİZDEN BULMADIK"

Son dönemde gündemde olan sanal bet olayına da değinen Mehmet Çakıcı, Macao kumar şehri örneğini verdi. Macao'daki halkın bundan ekmek yediğini ve kumar bağımlılığının en alt seviyede olduğunu ifade eden Çakıcı, bizim kumarhaneleri kendimizden bulmadığımızı söyledi. Çakıcı devletin bu noktada harekete geçmesi gerektiğini ve vergisinin alınarak insanlara hizmet olarak götürülmesinin önemli olduğunu dile getirdi. Çakıcı, "Bir tarafta zenginlik içinde yüzülürken diğer tarafta yoksulluk içinde yaşanılamaz" şeklinde düşüncelerini ifade etti.

"KIBRIS TÜRK TARAFI MASAYI ZORLAMALI"

Çakıcı, New York'ta Kıbrıs sorunuyla ilgili yapılan temasları ve açıklamaları da değerlendirdi. Federasyon dışında bir çözüm şeklini benimsemediklerini belirten Çakıcı, Rumlarla anlaşma yönünde hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Kıbrıs Rum liderliğinin süreci ileriye taşıyacak adımlar atmadığını gördüğünü ifade eden Mehmet Çakıcı, durağan bir dönem yaşandığını kaydetti. Güney'de doğalgazın çıkarılıp para paylaşımına geçildiğinde bizleri büyük bir gerginliğin beklediğini dile getiren Çakıcı, Kıbrıslı Türklerin bir anlaşma olmadan haklarını alabilmesinin şu şartlarda mümkün görünmediğini söyledi. Kuzeyde hükümetin yaptığı açıklamaların bazen tehdit içerdiğini ifade eden Çakıcı, "Ne olursa olsun masadan kimse kalkmamalı, Kıbrıs Türk tarafı masayı zorlamalıdır. Federal çözüm ve barışla ilgili duruşunu devam ettirmelidir. Bunun taviz anlamında konuşulması da yanlıştır" dedi.

"KİMSENİN ADAMI DEĞİLİZ"                                                      

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle de ilgili konuşan Çakıcı, TKP-YG'lerin nasıl bir adayı seçeceğiyle ilgili açıklamalarda bulundu. İnsanların değil ideolojilerin peşinde koşacaklarını belirten Mehmet Çakıcı, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de duruşlarının değişmeyeceğini, çözümden ve barıştan yana, savaş karşıtlığı pozisyonlarının devam ettiğini söyledi. Çakıcı, "Biz Kasım ayı içerisinde kongrelerimizi, Ocak'ta kurultayımızı yapacağız. Adaylar bir çıksın bizde bir durum değerlendirmesi yapalım ittifakları oturup değerlendirelim bir şey yapacakmıyız yoksa beraber bir ortak adaydamı birleşeceğiz karar vereceğiz. O günkü konjöktürde ne doğruysa o adayı destekleme yoluna gideceğiz" dedi. Kimsenin adamı, kimsenin güdümünde hareket edecek insan grubu olmadıklarının altını çizen Çakıcı, "Kendi insanımızın menfaatleri açısından bakıp beraber mi hareket ederiz, bizmi bir aday çıkarırız oturup  konuşacağız" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.