1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Korkunç rakamlar ortaya çıktı
Korkunç rakamlar ortaya çıktı

Korkunç rakamlar ortaya çıktı

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) televizyon dizilerindeki şiddet içeriğine müdahale etmesi için harekete geçildi...

A+A-

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) televizyon dizilerindeki şiddet içeriğine müdahale etmesi için harekete geçildi.

CHP kontenjanından seçilen RTÜK üyesi İlhan Taşcı, üst kurula dizilerin incelenmesi talebinde bulunarak başvurusunda, “Söz konusu dizilerin yayınlanmasının üzerinden bir ayı aşkın süre geçmesine karşın Üst Kurul’a herhangi bir şekilde dizilerle ilgili değerlendirme raporu gelmemiştir. Bu dizilerle ilgili rapor düzenlenip düzenlenmediği de bilinmemektedir” ifadelerini kullandı.

Taşcı, başvurusunda, “RTÜK’ün şiddete göre değil, şiddetin yayınlandığı kanala göre denetleme yaklaşımı, yayıncılar arasında denetim bakımından eşitsizliğe yol açarken; toplumsal şikâyetleri/beklentileri karşılayacak nitelikte adımlar atmaması da Üst Kurul açısından sorumluluk doğurmaktadır” ifadelerini kullandı.

Taşcı, üye olduğu Üst Kurul’a yazdığı başvuru yazısında dizilerde yer alan şiddet olaylarının sayılarına ve türlerine kadar aktararak müdahale edilmesini talep etti.

İşte o diziler ve rakamlar:

1. Yayın Kuruluşu: ATV

Dizi Adı: BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA

Yayın Tarihi: 18 Eylül 2019  (36. Bölüm)

İçerik özeti: Dizide 5 kez genel şiddet, 6 kez silah görünümü, 12 bağırma, 3 kadın ağlaması/yalvarması, 6 kez de ölüm ve tehdit söylemi.

2. Yayın Kuruluşu: STAR TV

Dizi Adı: ÇOCUK

Yayın Tarihi: 16 Eylül 2019 (1. Bölüm)

İçerik özeti: Kadına yönelik 6 kez şiddet, 21 kez bağırma, 17 kez kadın ağlaması/yalvarması saptandı.

3. Yayın Kuruluşu: SHOW TV

Dizi Adı: ÇUKUR

Yayın Tarihi: 16 Eylül 2019  (68. Bölüm)

İçerik özeti: Dizide 5 kez genel şiddet, 96 kez silah görünümü ve söylemi, 12 kez bağırma, 30 kez de şiddet, tehdit ve ölüm tespiti yer aldı.

4. Yayın Kuruluşu: ATV

Dizi Adı: EŞKİYA DÜNYAYA HÜKÜMDAR OLMAZ

Yayın Tarihi: 25 Eylül 2019 (140. Bölüm)

İçerik özeti: Dizinin bu bölümünde, 119 kez silah görünümü ve söylemi, 19 kez şiddet, tehdit ve ölüm söylemi, 27 kez de öldürme eylemi gerçekleşti.

5. Yayın Kuruluşu: ATV

Dizi Adı: HERCAİ

Yayın Tarihi: 20 Eylül 2019 (13. Bölüm)

İçerik özeti: Kadına yönelik ve genel 17 şiddet, 10 kez silah görünümü, 71 kez bağırma, 31 kez kadın ağlaması/yalvarması, 12 kez ise şiddet, tehdit ve ölüm söylemi belirlendi.

6. Yayın Kuruluşu: STAR TV

Dizi Adı: KARDEŞ ÇOCUKLARI

Yayın Tarihi 17 Eylül 2019 (18. Bölüm)

İçerik özeti: Dizinin bu bölümünde 13 kez silah görünümü ve söylemi, 4 kez bağırma, 21 kez şiddet, tehdit ve ölüm söylemi saptandı.

7. Yayın Kuruluşu: STAR TV

Dizi Adı: KUZGUN

Yayın Tarihi 25 Eylül 2019 (18. Bölüm)

İçerik özeti: Dizide, 25 kez silah görünümü ve söylemi, 8 kez bağırma, 7 kez şiddet, tehdit ve ölüm söylemi yer aldı.

8. Yayın Kuruluşu: ATV

Dizi Adı: SEN ANLAT KARADENİZ

Yayın Tarihi: 18 Eylül 2019  (59. Bölüm)

İçerik özeti: 17 kez kadına şiddet, zorlama ve genel şiddet, 30 kez silah görünümü ve söylemi, 21 kez bağırma, 12 kez kadın ağlaması/yalvarması, 6 kez psikolojik şiddet sahnesine yer verildi.

Mert Taşçılar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.