1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Küçükbaş sütü sıkıntısı
Küçükbaş sütü sıkıntısı

Küçükbaş sütü sıkıntısı

Hellim üretiminde AB standartlarında 49’a 51 oranında küçükbaş sütü şartı olmasına rağmen, ülke hellimlerinde küçükbaş sütü ya hiç yok ya da yüzde 5 ila 10 arasında var.

A+A-

Ülkede yıllardır oluşturulamayan sağlıklı tarım politikası nedeniyle hem üretici hem de üretilen ürünlerin kalitesi tartışma konusu olmaya devam ediyor. Kıbrıs’ın geleneksel lezzeti hellim üretimdeki standardın yakalanmasındaki engeller ve pazar sıkıntısı nedeniyle dünya piyasasında hak ettiği yeri edinemiyor.

Piyasada kilosu 25 TL ile 50 TL arasında değişen fiyatlarla raflarda yerini alan hellimlerde; AB standartlarında yüzde 49’a 51 oranında küçükbaş sütü şartı olmasına rağmen, küçükbaş sütü ya hiç yok ya da yüzde 5 ila 10 arasında var.

Standartlara uygun üretilemeyen ve küçükbaş hayvan sütü sıkıntısı nedeniyle Güney’de küçükbaş sütü %20 olan oranların çok altında kalan ülke hellimlerinin kalitesi de tadı da ciddi oranda zarar görüyor.

KÜÇÜKBAŞ SÜTÜ SIKINTISI…

Konuyla ilgili Haberci’ye açıklamalarda bulunan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, ülkedeki hellim denetimlerinde herhangi bir sıkıntı olmadığını Sanayi Odası çatısı altında Hayvancılar Birliği’nden de bir üyenin içerisinde yer aldığı bir ekibin denetimleri gerçekleştirme yetkisi ile işleyişi sağladığını söyledi.

Naimoğulları, kaliteli ve lezzetli hellim üretiminin önündeki en büyük engelin, küçükbaş hayvan sütü sıkıntısı ve Pazar sorunu olduğunu ifade etti. Hellim Denetleme Kurulu’nun zaman zaman marketlerden aldıkları hellimleri standartlara uygun olup olmadığını da denetlediğinden bahseden Naimoğulları, kurulun yaptırım gücünde de işaret etti.

GÜNEY’DE DE %51 OLMASI GEREKİRKEN %20

Avrupa Birliği standartlarında hellimin içerisinde %51 küçükbaş, %49 oranında da büyükbaş sütü olması zorunluluğu olduğundan bahseden Naimoğulları, bu standardın yakalanmasının zor olduğunu da ifade etti.

Naimoğulları, Güney Kıbrıs’taki hellimlerde de bu standardın yakalanamadığının altını çizerek, bugün Güney’de de hellim üretimlerinde ancak %20 oranında küçükbaş sütü kullanılabildiğini söyledi ve %70 de büyükbaş sütü kullanıldığını dile getirdi.

Haberin devamı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.