1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Mağusa Hendek Projesiyle İlgili Kaygılıyız!"
"Mağusa Hendek Projesiyle İlgili Kaygılıyız!"

"Mağusa Hendek Projesiyle İlgili Kaygılıyız!"

5 örgüt Mağusa Belediyesi’nin 2 yıldır yürüttüğü hendek projesine sulama sistemi dahil etmesini kaygı ile karşıladığını açıkladı.

A+A-

5 örgüt Mağusa Belediyesi’nin 2 yıldır yürüttüğü hendek projesine sulama sistemi dahil etmesini kaygı ile karşıladığını açıkladı.

Örgütler ortak açıklamada, öngörülen çim ekiminin surları ileride hasara uğratabileceğini,  projenin surların doğal yapısı, ada iklimi ile çelişmeyecek şekilde tekrar değerlendirilmesini talep etti.

Ortak açıklamanın tam metni şöyle:

Mağusa Hendek Projesiyle İlgili Kaygılıyız!

Mağusa Suriçi halen yaşamakta olan Ortaçağ kale kentleri içinde en gözde olanlardan bir tanesidir. Yaklaşık 7 asır önce inşa edilen, kum taşlarından yapılmış surların yıllarca aksatılmış bakım ve onarımı halihazırda devam etmektedir. Lüzinyanlar tarafından yapılan, Venedikliler tarafından geliştirilen, Osmanlılar tarafından kuşatmada tahribata uğrayan kısımları bakımdan geçen ve son yüzyılda da restorasyon faaliyetleri aralıklı olarak devam eden surlarımız yerli- yabancı tüm insanlığın ortak kültürel mirasıdır.

Özellikle son dönemde sağlamlaştırma ve restorasyonu yapılan surlarımızın ve anıtsal eserlerimizin bir numaralı düşmanı olarak kabul edilen tahliyesi yapılamayan suyun bu yapılardan uzaklaştırılması şu ana kadar yapılan projelerinin en önemli ve en maliyetli kısmı olarak dikkat çekmektedir.

Tam da bu nedenlerden yola çıkarak Gazimağusa Belediyesi’nin son 2 yıldır yürüttüğü Hendek Projesi içine dahil edilen sulama sistemleri ve su tüketimini seven cinsten çim ekimi, bizleri kum taşlarından yapılı surlara ve hendeğe zarar verebileceği yönünde düşündürmektedir. Son günlerde sosyal medya üzerinden devam eden tartışmaları izlemekteyiz. Avrupa’nın yağışlı havasına uygun doğal bitki örtüsü olan çim zeminler ve yerel yapı taşlarından yapılan surlar için verilen örnekler bizlere uygun örnekler değildir. Kuru ve sıcak geçen uzun yaz aylarında büyük bir su talebi olacak, çim ekimiyle beraber hendeğin değişecek doğal florasından, yüzyıllara meydan okuyan surlarımızın ileride hasara uğrayabileceğini düşünerek kaygılanmaktayız. Çok geç olmadan sulama projelerinin ve çim örtünün tekrardan gözden geçirilerek, surların doğal yapısı, ada iklimi ve projenin sürdürülebilirlik yönleriyle çelişmeyecek  bir yaklaşımla uygun bitki türlerinin seçilmesini ve projenin tekrardan değerlendirilmesini talep ediyoruz.

Mağusa İnisiyatifi                           

MAGEM  (Mağusa Gençlik Derneği)

MKD (Mağusa Kültür Derneği)

MAKAMER  (Mağusa Kadın Merkezi Derneği)

Çevre Dostları İnisiyatif

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.