1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Meslek Lisesine güçlü destek sözü
Meslek Lisesine güçlü destek sözü

Meslek Lisesine güçlü destek sözü

Güzelyurt Meslek Lisesi Tarım Bölümü öğrencileri, öğretmenleri ve Okul Aile Birliği’nden temsilciler, Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Genel Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle’yi Birlik Genel Merkezi’nde ziyaret etti.

A+A-

Samsun’da düzenlenen 3’üncü Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’na Güzelyurt Meslek Lisesi Tarım Bölümü öğrencilerinin katılımına maddi ve lojistik destek sağlayan Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği’ne teşekkür niteliğindeki ziyarette, Tarım Bölümü öğrencilerine katkıların devam edeceğine vurgu yapıldı.

Tarım eğitimin başlangıcıdır

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Genel Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle kendisine yapılan ziyarette yaptığı açıklamada, Güzelyurt Meslek Lisesi Tarım Bölümü öğrencilerine ve öğretmenlerine ziyaretin kendilerini onurlandırdığını söyledi ve teşekkürlerini sundu. Kelle açıklamasında, tarımın eğitimin başlangıcı olduğunu ifade ederek,tarımın insan varlığına eş bir geçmişinin olduğuna dikkat çekti. Kelle, tarımı diğer nesillere aktarmanın yolunun yine eğitimden geçtiğine vurgu yaparak, kendilerinin eğitime katkılarının devam edeceğini, bunun bir başlangıç olduğunu sözlerine ekledi.

Eğitim çalışmalarına hız veriliyor

Hüseyin Çavuş Kelle, yeni adımlar atma hedefinde olduklarını, Milli Eğitim Bakanlığı ile istişarelerde bulunduklarını, Çiftçiler Birliği’nin bir eğitim mekanizması olması doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Genel başkan Kelle hedefin öğrencilerin teoride aldıkları eğitimlerin staj gibi farklı olanaklar ile pratikte de gelişimin sağlanmasını istediklerini açıkladı.

Tarım öğrencilerin eğitimlerine katkılar sürecek

Güzelyurt Meslek Lisesi Tarım Bölümü öğrencilerinin de katıldığı27-29 Eylül tarihleri arasında Samsun’da düzenlenen 3’üncü Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’na da değinen Hüseyin Çavuş Kelle böylesi ziyaretlerin önemine vurgu yaptı. Kelle, öğrencilerin tarımın teknolojik anlamda nerelere ulaştığını görmeleri açısından fuarın bir ivme olduğunu kaydetti. Genel başkan, bundan sonraki süreçte de gerek fuarlar, gerekse birliğin düzenleyeceği eğitimler ile hatta bunlara ek olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılacak istişareler ve projeler doğrultusunda tarım öğrencilerinin tarımdaki yerinin daha güçlü olmasını sağlama hedefinde olduklarını sözlerine ekledi.

Güvenli gıda vurgusu

Daha bilinçli bireyler ve eğitim aracılığı ile güçlü bir tarım sektörü yaratmak adına, vatandaşların güvenli gıdalara ulaşması için Tarım Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği’nin desteklediği eğitim projelerinin olduğunu söyleyen Genel Başkan Kelle, öğrencilere seslenerek “siz bunun temelinden gelmiş bireylersiniz. Bunun devamı gelecektir. Siz eğitim almış üreticiler olarak, güvenilir gıdaya ulaşma ve tüketicilerin de rahatlıkla tüketebileceği bir gıda sektörünün temelini oluşturan gençlersiniz. O yüzden bu bölüm ve Güzelyurt Meslek Lisesi bu nedenlede bizim için çok önemlidir” dedi.

Tarımın her alanına sahip çıkılması gerekiyor

Genel Başkan, tarımın her alanına sahip çıkılması gerektiğine de dikkat çektiği konuşmasında, tarımın yalnızca toprağı ile tohumu ile suyu ile değil, buna bağlı olan sektörler ile de iç içe olması gerektiğine dikkat çekti. Kelle toprağın, tohumun bilinmesi gerektiği kadar, üretimdeki pazar payı, gıda güvenliği noktalarına da hâkim olunması gerektiğini sözlerine ekledi. Kelle, kooperatifçiliğin önemine de dikkat çektiği açıklamasında finansal açıdan çiftçilerin sıkıntı yaşamaması için olmazsa olmaz konumundaki kooperatiflere de vurgu yaptı ve kooperatiflere sahip çıkarak, kooperatiflerin desteği ile sürdürülebilir bir tarım oluşturulması hedefine dikkat çekti.

“Traktör sözümüzü unutmadık”

Çiftçiler Birliği Genel Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Güzelyurt Meslek Lisesi Tarım Bölümü öğrencilerine daha önce verdikleri traktör sözünün unutulmadığına da işaret etti. Kelle traktör ile ilgili tüm imkânları zorladıklarını, en kısa sürede öğrencileri traktör ile buluşturacaklarını kaydetti. Önemli olanın bir traktöre sahip olmanın değil, teknolojik imkânlara uygun ekipmanlar aracılığı ile bu araçların öğrencilerle buluşması olduğuna vurgu yapan Çiftçiler Birliği Genel Başkanı bunun için birlik olarak yoğun şekilde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bu önemli bir vizyondur

Ziyarette bir diğer konuşmayı yapan Güzelyurt Meslek Lisesi Tarım Bölümü Şefi Ali Altan ise Çiftçiler Birliği’nin Samsun’da yapılan Tarım Fuarı’na katılım gerçekleşmesi için Birliğin sağladığı katkılara dikkat çekti. Altan “bu güne kadar hiçbir tarım kesimi bize bu denli yakın durmamış ve destek vermemiştir. Bu önemli bir vizyondur” ifadelerini kullandı. Altan, Hüseyin Çavuş Kelle’nin yaptığı açıklamalar ile moral bulduklarına da dikkat çektiği açıklamalarında ülke gençlerinin yetişmesinde ve gelişmesinde benzer katkıların ne denli önemli olduğuna işaret etti ve bundan sonraki süreçte de benzer katkıları arzuladıklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.