1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Milli Mücadele Madalyaları dağıtımına Kasım ayında başlanıyor
Milli Mücadele Madalyaları dağıtımına Kasım ayında başlanıyor

Milli Mücadele Madalyaları dağıtımına Kasım ayında başlanıyor

Milli Mücadele Madalyaları dağıtımına Kasım ayında başlanıyor.

A+A-

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu ve Hükümetin göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ancak yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar nedeniyle çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları”nın dağıtımı ile Başbakanlığın önerisi ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile verilecek madalya ve rozetlerin verilme usullerini düzenleyen; “Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü” hakkındaki çalışmalar son aşamaya geldi.

Hazırlıkları tamamlanan ve Kasım ayı itibarıyla hak sahiplerine dağıtılmaya başlanacak olan madalyalar için Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutcu son teknik çalışmalar için İstanbul’da çeşitli temaslar yaptı.

55 BİN HAK SAHİBİNE MADALYA, ROZET VE BERAT…

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Milli varoluş mücadelesine canları ve kanları ile destek vererek, bağımsızlığının ve egemenliğin kazanılmasında emeği olan yaklaşık 55 bin civarında kişiye,  bu mücadelenin anısına ve koydukları katkının bir nişanesi olarak yıllardır dört gözle bekledikleri Milli Mücadele Madalyası ve rozet verilecek.

Başbakanlığın önerisi ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile verilecek olan madalya ve rozetlerin verilme usullerini düzenleyen “Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü” hakkındaki çalışmalarda son aşamaya gelindi.

Hak sahiplerine, madalya, rozet ve beratların dağıtımına, belirlenecek plan kapsamında, Kasımda Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün de katılımıyla düzenlenecek bir törenle başlanacak. Madalyalar daha sonra yurtdışı temsilciliklerinde de düzenlenecek törenlerle hak sahiplerine takdim edilecek.”

KİMLERE VERİLECEK

Madalyalar ve Nişanlar Yasası altında hazırlanan tüzük uyarınca, Başbakanın önerisi ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile; 1955-1 Ağustos 1976 tarihleri arasında ve 1. ve 2. Barış Harekatı’nda herhangi bir süre görev yapan mukavemetçi, mücahit, gazi, malül gazi, hadise kurbanı ile şehit olan kişilere Milli Mücadele Madalyası ve rozet verilecek.

HAYATTA OLMAYAN HAK SAHİPLERİNİN MADALYALARI MİRASÇILARINA...

Bu konuda başlatılan çalışmalarla hak sahiplerinden müracaatlar alındığı  ve hak sahipleri belirlenerek çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiği belirtilen açıklamaya göre, hayatta olmayan hak sahiplerinin madalyaları ise Madalya ve Nişanlar Yasası’nın  7’nci maddesinde belirtilen mirasçılarına verilecek.

Tüzükte, madalya, rozet ve beratların ebat ve şekilleri de belirlendi. Madalya ve rozetler altın kaplama olacak ve üzerine, kabartmalı; “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası yazısı, Ay yıldız motifi ve “K.K.T.C” harfleri bulunacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.