1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. MTV zammında flaş detay!
MTV zammında flaş detay!

MTV zammında flaş detay!

Biz %40 olarak biliyoruz ama…

A+A-

Maliye Bakanı Ağbal OVP basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 1 Ocak 2018'den itibaren MTV'de sistem değişiyor. Binek otomobilin değerini kapsayan bir sisteme geçiliyor MTV oranları yüzde 40 zamlanıyor.

 

Hükümetin TBMM'ye sunduğu 130 maddelik torba tasarı kamuoyunda tepkilere neden olurken, paketin detaylarında yeni düzenlemeler de dikkat çekiyor. Paketle hükümet araçlarda değer artış yönetimiyle sıfır araçlarda daha fazla vergi artışının yolunu açtı. Yeni alınacak araçlarda değerine göre vergi yüzde 40 ile 68 oranında değişecek.

İŞLER DURGUNLAŞACAK

Otomotiv sektöründe yer alan 15 yıllık esnaf Mustafa Çakır sozcu.com.trye yaptığı açıklamada işlerin durma noktasına geldiğini anlattı. Çakır, “Yapılan zam bizim belimizi büktü. Piyasa zaten durgun artık yılbaşından sonra daha da durgunlaşacak gibi. Şuan pazardaki araç fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değil. Aksine ilerleyen günlerde daha çok fiyatlar düşebilir. Zaten halk 100 TL’nin hesabını yapıyor. Şimdi birde birdenbire %40 zam gelince anormal decede işlerimiz etkilenecek.” ifadelerini kullandı.

5
 

SIFIR ARAÇ ARTIK RÜYALARDA

Artık sıfır araç almanın çok zor olduğunu belirten Mustafa Çakır” Sıfır araç almak bazı kesimlerin ancak rüyasında görebileceği bir şey olacak. Hatta 2 bin motor araçlar daha da farklılaşacak bunun üzerine artı olarak %10 oranında bir artış da olabilir. Bu durum araç piyasasının ekonomisini çok fena etkileyecek.” dedi.

VERGİ ÜLKESİYİZ

Çakır “Sıkıntısız bir araba 30 bin TL’den başlıyor. Bu aracın vergisi de şuan 700 TL , üzerine %40 zam geldiğinde vatandaş 980 TL ödeyecek. Zaten halk 50TL’nin 100TL’nin hesabını yapıyor. Bu iyice vatandaşın moralini bozacak. Ama malesef her gün vergi vergi vergi gidiyoruz. Biz şuan vergi ülkesiyiz. Hükümet halktan başka ne alabilecek vergi alacak. Halka ne veriyorlar hiç bir şey vermiyorlar” diye konuştu.

2
 

MALESEF BÖYLEYİZ

Dizel ve benzinli araçlarda MTV farkının olmadığını söyleyen Mustafa Çakır” Bu ülkede dolar çıktığı zaman benzine minimum %10 oranında zam geliyor. Ancak indirim yapıldığında %1 veya %2 oranında düşüş oluyor. Bizim ülkemiz malesef böyle. Koyun gibiyiz.” dedi.

3
 

HİÇ SATIŞ YOK

Bakırköy Oto Pazarında hiç satış yapamadıklarını dile getiren Çakır ” Hiç satışımız yok şuan pazarımız kan ağlıyor. Geçen hafta sonu pazar günü pazarda bir tek araç satılmadı. 35 esnaf var burada herkes kan ağlıyor. Satışımız olsa da takas şeklinde oluyor” dedi.

‘DÜŞÜK MODEL ARAÇLAR RAĞBET GÖRÜR’

Zamla birlikte daha düşük model araçların rağbet göreceğini dile getiren galerici Fırat Güleç, “Bit pazarına nur yağar” yorumu yaptı. Esnaf Güleç, “Bu zam yılbaşından sonra bizleri etkiler. Piyasa şu an çok durgun. İşler durma noktasında. Yılbaşından sonra iyice yavaşlayacağını düşünüyorum. 1600 cc’den yukarı olan araçların satışı çok çok düşer. 1600 cc ve aşağısı daha çok rağbet görür. Yeni zamla bit pazarına nur yağar. Eski modellere rağbet daha çok olacak. Gelen zamlar lüks araçları daha çok etkileyecek ve düşük model araçlar cazip gelecek” dedi. 1992 model bir aracın yıllık vergisinin 160 lira olduğunu, yılbaşından sonra 210-220 olacağını belirten Güleç, ikinci el, 2010 ve daha aşağı model araçlarda satış oranının daha fazla olmasını beklediklerini söyledi.

‘FİYATLARA ZAM OLARAK YANSIR’

Galerici Hamza Gemici de durgun olan piyasada hareketliliğin zamla birlikte daha da azalacağını dile getirdi. Gemici, “Yüzde 40’lık zam satışları etkileyecektir. Yüksek model araç alımından kaçış olur diye düşünüyorum. Ama 2014 yılında yine bir zam olmuştu. Bugün 13-14 bin liralık araç aşağı yukarı 17-18 bin lira olacak. Düşük model araçlara rağbet artınca onların da fiyatları yükselecek. Alım gücü iyice daralacak. Bu artış ikinci el araçlara zam olarak yansıyacak” dedi.

Diğer bir galerici esnafı İbrahim Bilge de, zamanla ikinci el araç sıkıntısının yaşanabileceğine dikkat çekerek, “Bu artış araç sahiplerini filtrelemeye yöneltecek. 0-5 yaş grubundaki araçlar MTV artışından dolayı daha az tercih edilecek. İkinci ele rağbet olacağını düşünüyorum. 1000, 1200, 1300 motor araçlar daha çok rağbet görür. Satışlar yüzde 40 oranında düşecektir. Zamanla kullanıcı buna alışacaktır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.