1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Muhaceret Affı onayladı
Muhaceret Affı onayladı

Muhaceret Affı onayladı

Meclis, yeni bir Muhaceret Affı’nı daha onayladı. Hükümetin gündeme getirdiği Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı oybirliğiyle kabul edildi.

A+A-

Meclis, yeni bir Muhaceret Affı’nı daha onayladı. Hükümetin gündeme getirdiği Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı oybirliğiyle kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi, kayıt dışı işgücü nedeniyle ülke ekonomisinde, sosyal güvenlik sisteminde ve çalışma yaşamında oluşan sorunların giderilmesi iddiasıyla hazırlanan Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı oybirliğiyle kabul etti. 

29 vekilin kabul, 1 vekilin ise çekimser oy kullandığı ve 20 milletvekilinin katılmadığı açık oylama sonucunda kabul edilen yasa, ikamet izini ve vize uygulamalarına yönelik yasa altında çıkarılan tüzükler uyarınca tahsil edilen bazı harçlara ilişkin bir de cetvel içeriyor.

Yasayla ilgili konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, 2019’daki kayıt dışılık oranının yüzde 20.44’lere çıktığını belirterek, “Bu oran ülke tarihinde bir rekor” dedi.

Kayıt dışına düşen insanların kabul edilebilir koşullarda yaşamadığını da kaydeden Sucuoğlu, affın yürürlüğe girmesinin sadece ekonomi için değil, denetim, güvenlik ve huzur için de önemli olacağını dile getirdi.

Afla ilgili genelge ve tüzüklerinde hazır olduğunu kaydeden Çalışma Bakanı Sucuoğlu, bundan sonra denetimlerin daha sıkı, yaptırımların da ağır olacağını vurguladı.

Çalışma Bakanı Faiz Sucuoğlu, 30 gün boyunca, gerekirse süreyi de biraz daha da uzatarak üçüncü ülkelerden adaya gelişleri durduracakları açıkladı. 

Oylamaya ve konuşmalara geçilmeden önce Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na ilişkin raporu okudu. 

Hasipoğlu, yasa tasarısının izinsiz olarak KKTC’de bulunan yabancılara bir af imkanı verilmesini içerdiğini, kaçak olan kişilerin bir asgari ücret ödenmesi karşılığında kayıt altına alınmasına olanak sağlanacağını, ülkede 8-10 bin civarında kaçak olduğunu belirtti. 

“Denetim ve caydırıcılık şart”

CTP Milletvekili Asım Akansoy, hayatın belli dönemlerinde bu af olgusuyla karşı karşıya kalındığını belirtti. 

Sistemi çalıştırmamaktan kaynaklanan nedenlerle affa başvurulduğunu söyleyen Akansoy, belli dönemlerde af çıkarılmasının kamu düzenini bozduğunu, işini düzgün yapan insanların mağdur edildiğini kaydetti. 

Akansoy, afla birlikte denetim ve caydırıcılığın sağlanması gerektiğini söyledi. 

Kaçak kişilerin çoğunlukla inşaat, turizm ve sanayi sektörlerinde çalıştığını belirten Akansoy, denetimin yapılması ve cezaların caydırıcı olması gerektiğini kaydetti. 

“İnsani sorumluluk”

YDP Milletvekili Erhan Arıklı, kaçak duruma düşenlerin sorununu çözmenin devletin vicdani ve insani sorumluluğu olduğunu kaydetti. 

Arıklı, afların arkasının gelmeyeceği durumları yaratmak gerektiğini söyledi. 

Yasalarda işçilerin çalışma hayatına yönelik sorunlarına çözüm bulunmadığını dile getiren Arıklı, zor şartlarda çalışan işçilerin işverenlerin insafına terk edildiğini belirtti.

Arıklı, işverenlerden kaynaklanan mağduriyetlerin giderilmesini istedi. 

Angolemli’den ‘sendikalaşma’ çağrısı

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli,  kaçak ve af konusunun yıllardır Mecliste konuşulduğunu belirtti. 

Angolemli, bir asgari ücret karşılığında af uygulaması geldiğini ve bu şekilde işverenlerin ödememeye teşvik edildiğini belirterek, yapılması gerekenin sendikalaşmaya önem vermek olduğunu kaydetti. 

“Sendikalaşma olmazsa kaçak işçi ve vergi kaçırılmasından kurtulamazsınız” diyen Angolemli, muhtarlarla ilgili bakanların işbirliği yapması gerektiğini, muhtarların bölgelerinde birçok olaylardan haberdar olduğunu ve kaçak konusunda da bilgi sağlayabileceklerini söyledi. 

Angolemli, “Üniversitelerin yarısı kaçak işçi. Öğrenci olarak gelip, denetim olmamasından yararlanarak kaçak işçi olarak çalışıyorlar” dedi. 

Sucuoğlu: Yabancı işçilerde asıl artış üçüncü ülkelerden

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Devlet Planlama Örgütü’nün verilerine göre 2012’de yüzde 14.96 olan kayıt dışılık oranının 2019’da yüzde 20.44’e yükseldiğini söyledi. Sucuoğlu, “Tarihte böyle bir oran yok, bu bir ilk” dedi.

Oranın kendilerini tedirgin ettiğini söyleyen Sucuoğlu, aftan yararlanacak olanlar arasında, üçüncü ülkelerden buraya çalışmak için gelenler bulunduğunu belirtti.

Sucuoğlu, af konusundaki hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu dile getirerek, bu konuda bilgi verdi ve önümüzdeki günlerde detaylı açıklama yapılacağını kaydetti.

Faiz Sucuoğlu, “Son 6 ayın istatistiği yoktu. Çalışmalar yapılıyor. Ne kadar denetim yapıldı, ne kadar ceza kesildi. Bunlar hep belirlenecek” dedi.

Kayıt dışına düşen insanların kabul edilebilir koşullarda yaşamadığını da kaydeden Sucuoğlu, affın yürürlüğe girmesinin sadece ekonomi için değil denetim, güvenlik ve huzur için de önemli olduğunu kaydetti.

Afla ilgili genelgelerin ve tüzüklerin hazır olduğunu kaydeden Çalışma Bakanı Sucuoğlu,  “Yatay ve dikey geçişlerde ciddi kısıtlamalar var. İşçiye de işverene de büyük sorumluluk düşecek” dedi.

Sucuoğlu, son 8 yılda Türkiye’den gelen işçi sayısında az bir artış olduğunu da kaydederek, “Esas artış üçüncü ülkelerden” dedi.

Sucuoğlu, bundan sonra denetimlerin daha sıkı, yaptırımların da ağır olacağını söyledi.

Çalışma Bakanı Sucuoğlu, 30 gün boyunca, gerekirse süreyi de biraz daha da uzatarak üçüncü ülkelerden KKTC’ye gelişleri durduracakları açıkladı. 

 

MECLİSTE SEÇİM… ALTUĞRA İDARE AMİRİ

Genel Kurulda daha sonra Ulusal Birlik Partisi Grup Başkanlığı’nın İdare Amirliği mevkii için seçim yapıldı. Tek aday olan İzlem Gürçağ Altuğra için sandık kuruldu. Buna göre Altuğra, 27 kabul, 1 çekimser ve  4 ret oyu alarak, oy çokluğuyla seçildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.