1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Nereden nereye" dedirten olay
"Nereden nereye" dedirten olay

"Nereden nereye" dedirten olay

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'i de isyan ettirdi. Aynı zamanda üniversitenin yöneticisi olan Dinçer, “Ya bu haksızlığı hemen çözün ya da gelip üniversiteyi alın” dedi.

A+A-

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu AKP’den istifa edip yeni parti hazırlıklarını hızla sürdürüyor. AKP’den de Davutoğlu’na karşı hamleler geliyor.

Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na ait İstanbul Şehir Üniversitesi’nin malvarlıklarına Halkbank tarafından tedbir konmuştu. İstanbul Şehir Üniversitesi 2017 yılında Dragos’taki yeni kampüsüne taşınmış ve arazideki 22 bina korunarak alan yenilenmişti. Bu alan için vakfın bağışçılarının katkıları dışında Halkbank’tan da yatırım kredisi çekilmişti. Halkbank yetkilileri ile üniversite yönetimi, ekonomik zorlukların yarattığı olumsuz durum nedeniyle 9 Ekim’de bir araya gelmiş ve yapılandırma planı hazırlamışlardı. Ancak 11 Ekim’de Halkbank’ın Şehir Üniversitesi’nin tüm malvarlıklarına tedbir koyduğu açıklanmıştı.

Üniversitenin davalık parselleri ile ilgili Halkbank'ın hazırlattığı ekspertiz raporu ortaya çıktı. Şehir Üniversitesi ile Halkbank arasındaki krize ilişkin rapora göre, banka, üniversitenin tüm mal varlıklarını sıfır olarak gösteriyor. 

ESKİ MİLLİ EĞİTİM BAKANI TEPKİLİ: “YA BU HAKSIZLIĞI HEMEN ÇÖZÜN YA DA…”

Karar gazetesinin aktardığına göre; Şehir Üniversitesi’nin kampüs yatırımı için kullandığı 400 milyonluk krediye karşılık 1.2 milyar liralık teminatı kabul edilmedi. Kurumun mal varlığına tedbir konulduğu için hocaların maaşları bile ödenemedi. Üniversitenin faaliyetinin yargı eliyle engellenmesine en sert tepki AKP hükümetlerinde Milli Eğitim Bakanlığı yapmış olan üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ömer Dinçer’den geldi: “Ya bu haksızlığı hemen çözün ya da gelip üniversiteyi alın.”

“BORÇLARIMIZI ÖDEYECEK KAPASİTEYE GELDİK”

Eski Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer “Biz sonuç itibariyle her şeyi açık olan ve sözleşmelere dayalı olan bir borç aldık. Borcumuzu da inkar etmedik ve etmiyoruz. Borcumuzu ödeyeceğimize dair teminatlarımızı da sunduk. Öyleyse bize kanunun tanıdığı haklar tanınmalı. Aksi takdirde yapılacak çok fazla bir şey olmayacak. Bu sorunun çözümü için iki yol var. Ya bize hukuki haklarımızı kullanmak için izin verin, sorunlarımızı beraberce çözelim, çünkü borçlarımızı ödeyecek kapasiteye geldik. Yahut da öğrencilerimizi, öğretim üyelerimizi, üniversitemizin manevi şahsiyetini mağdur etmeyin, itibarını zedelemeyin gelip alın” dedi.

“BAŞARILI BİR ÜNİVERSİTEYE MÜDAHALE EDİLİYOR”

Halkbankası’ndan kampüs inşaatı için 300 milyon TL yatırım kredisi alındığını ve karşılığında 8 parselden oluşan kampüs arazisinin teminat olarak gösterildiğini belirten Dinçer, kararın hukuksuz olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Sosyal bilimlere adanmış, başarılı bir üniversiteye müdahale ediliyor. Söz konusu 8 parselden sadece bir parsel üzerine açılmış bir dava olması, onun da temyiz sürecinin halen devam ediyor olmasına, diğer 7 parsel ile ilgili herhangi bir dava olmamasına ve ek teminat gösterilmesine rağmen Halkbank kredi teminatının riske girdiği iddiasıyla krediyi geri çağırmıştır. İhtiyati haciz kararını alan İstanbul 18. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne de itirazda bulunulmuştur.”

Rektör Prof. Dr. Peyami Çelikcan ise dava sürecinin halen devam ettiğine dikkat çekerek, “Henüz netleşen bir karar yok ancak muhataplar dava bitmiş gibi davranıyorlar” diye konuştu.

“ŞAŞKINLIKLA, HAYRETLE, İBRETLE İZLİYORUZ”

Geçtiğimiz hafta Halkbank’ın tüm malvarlıklarına tedbir koyduğu İstanbul Şehir Üniversitesi davasında mahkeme, borcunun yaklaşık 3 kat fazlasını teminat gösteren Şehir Üniversitesi’nin teklifini kabul etmemişti. Üniversite ile Halkbank arasındaki anlaşmazlık mahkemeye taşınmış, geçen hafta görülen karar duruşmasında mahkeme tedbir kararının devamına karar vermişti. İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan karar için “Şaşkınlıkla, hayretle, ibretle izliyoruz. Bu kadar açık bir hukuki ihlal karşısında bile mahkeme tedbiri kaldırmama yolunu tercih etti” ifadelerini kullanmıştı. Davanın, İstinaf Mahkemesi’ne taşınacağı belirtilmişti.  

HALKBANK’IN RAPORU ORTAYA ÇIKTI

The Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı dönemindeki müsteşarlığınının ardından Milli Eğitim ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapan Dinçer'in yaşatmaya çalıştığı üniversite ile ilgili Halkbank'ın hazırlattığı ekspertiz raporu ortaya çıktı.

Şehir Üniversitesi ile Halkbank arasındaki krize ilişkin raporda, banka, üniversitenin tüm mal varlıklarını sıfır olarak gösteriyor. 

"Maddi değeri yok" denilen 8 parsel arazinin 7 parseli üzerinde herhangi bir dava yok. Ancak, Halkbank'ın raporunda, bu arazinin tamamının ve inşa edilen 1 öğrenci merkezi, yurt binası, 7 fakülte, laboratuvar, konferans, rektörlük, 2 kütüphane, 3 depo, mescit binaları ve bunların dışında kalan 9 bina ile müze, mezunlar evi, ısı ve enerji merkezinin maddi değeri "0 TL" olarak gösterildi.

Bankaya göre, Danıştay'ın tahsisini iptal ettiği 1 parsel arazi, diğer 7 parselin mütemmim cüzü (Ayrılmaz parça). Üniversite ise bankanın iddialarını reddediyor.

Banka, bu rapora dayanarak kredi teminatının riske girdiği gerekçesiyle üniversitenin kredi limitini sıfırlama ihtimalini öne sürdü. Üniversite bu kez Tuzla’daki arazisini bankaya ipotek olarak gösterdi.

Tuzla’daki arazinin alacağı karşılamadığını savunan Halkbanka, üniversiteye açtığı kredileri sıfırladı ve tüm alacağını faiziyle birlikte geri istedi.

Bankanın, ekspertiz raporuyla “satılamaz” ve “maddi değeri yok” dediği Dragos’taki arazi için de Anadolu 10. İcra Müdürlüğü’ne başvurarak satışını talep ettiği ortaya çıktı.

Üniversite, Dragos’taki 8 taşınmazın toplam değerinin 1 milyar 761 milyon 902 bin 250 TL olduğunu, davaya konu 1 parsel arazi hariç değerin ise 516 milyon 616 bin 36 lira olduğunu belirterek bu tutarların banka alacağının çok üzerinde olduğunu kaydediyor.

Üniversite, ipotek edilen Tuzla’daki diğer taşınmazların değerinin ise 42 milyon 150 bin TL olduğunu ifade ediyor.

ÜNİVERSİTE: RAPOR SUÇ İÇERİYOR

Üniversite avukatları, banka ile arasında görülen davada bahse konu ekspertiz raporunun, mahkemeyi yanıltmak ve üniversiteye maddi zarar vermek için kasıtlı hazırlandığını öne sürdü.

Avukatlar, raporu hazırlayanlar hakkında “Görevi kötüye kullanma” ve “Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

DAVAYI TMMOB AÇTI, SON HAMLE HALKBANKASI’NDAN GELDİ

Şehir Üniversitesi ile Halkbank karşı karşıya getiren süreç, üniversitenin, 2016'da 300 milyon lira yatırım kredisi kullanmak istemesiyle başladı. 

Bu kredi karşılığında, üniversitenin Dragos'ta bulunan 8 parsel arazisi ipotek gösterildi. Banka, ipoteği kabul ederek üniversiteye kredi limiti açtı.

Bu işlemlerin ardından Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB), Danıştay'a dava açarak Şehir Üniversitesi'ne devredilen Dragos'taki 1 parsel arazinin devrinin iptalini talep etti. 

Danıştay 13. Dairesi, 27 Eylül 2018'de TMMOB'un talebini uygun bularak tahsisi iptal etti.

Tahsisinin iptali istenen arazi, üniversitenin bankaya ipotek gösterdiği 8 parsel araziden biriydi.

Üniversite ise Danıştay 13. Dairesi'nin bu kararını temyize götürdü. 

Üniversite ile Halkbanka arasında, İstanbul 18. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen davada, mahkeme, İstanbul Şehir Üniversitesi'nin banka hesapları üzerindeki haczin kaldırılma talebini ret etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.