1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Nisan 2020’de Girne Antik Limanı’nı çekim merkezi haline getireceğiz”
“Nisan 2020’de Girne Antik Limanı’nı çekim merkezi haline getireceğiz”

“Nisan 2020’de Girne Antik Limanı’nı çekim merkezi haline getireceğiz”

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne Antik Limanı’nı yenileme projesiyle ilgili ihalenin gelecek hafta açılacağını duyurdu

A+A-

Yenileme çalışmalarına Aralık ayında başlanacağını belirten Üstel, “Girne'ye, KKTC'ye uygun bir liman, herkesin yeniden gitmekte imreneceği bir yeri kazandıracağız. Geri sayım başladı. Nisan 2020’de Girne Antik Limanı’nı çekim merkezi haline getireceğiz” dedi.

Üstel, Girne Antik Liman için bir denetleme kurulu kurulacağını açıklayarak, artık birçok düzenlemenin bu mekanizmadan geçeceğini, Turizm Polisi'nin de göreve başlayacağını söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Üstel, BRT’de katıldığı televizyon programında Girne Antik Limanı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“BU KADAR DEĞERLİ BİR ESERİ NEDEN BU KADAR DEĞERSİZ YAPTIK”

Antik Liman’ın içinde bulunduğu duruma işaret eden Üstel, “Kimseyi eleştirmek için söylemiyorum ama bu kadar değerli bir eseri neden bu kadar değersiz yaptık?” ifadelerine yer verdi, bu durumun sorgulanması gerektiğini söyledi.

4 aydır Antik Liman üzerinde çalıştıklarını, insanların ziyaret etmekte tereddüt ettiği bu yeri eski güzel haline, aslına döndürmek için çalıştıklarını belirten Üstel, limanın tarihi dokusunu da korumak üzere bir proje hazırlandığını anlattı.

Projeyle ilgili çalışmanın son aşamaya geldiğini kaydeden Üstel, “Ümit ederim gelecek hafta projeyi ihaleye göndereceğiz ve 15 gün içinde ihale başlar” dedi.
“HERKESTEN FEDAKARLIK BEKLİYORUZ”
Üstel şöyle devam etti:
“Esnafla, gemiciyle, oturup konuşacağız. Aralık – Ocak – Şubat – Mart’ta bitirilmek üzere ve yeni turizm sezonunu, Antik Liman'da güzel görkemli bir törenle açmak üzere burayı tadilata alıyoruz. Herkesten fedakarlık bekliyoruz. Esnafımızdan, lokantacımızdan, gemi sahiplerinden, balıkçı gemilerinden. Fedakarlık bekliyoruz. Girne için, liman için yapılacak her fedakarlık, ileride kazanç olarak geri dönecektir. Girne'ye, KKTC'ye uygun bir liman, herkesin yeniden gitmekte imreneceği bir yeri kazandıracağız. Geri sayım başladı.”
YENİ IŞIKLANDIRMA VE KANALİZASYON SİSTEMİ
Limana; Girne Belediyesi, Ulaştırma Bakanlığı ve KIB-TEK ile istişare içinde, yeni bir ışıklandırma, kanalizasyon sistemi kazandıracaklarını anlatan Üstel, liman ortasındaki asfaltın söküleceğini de açıkladı.
Bakan Üstel, “Bu kadar güzelliği kazandıracakken o şemsiyelerle devam edecek halimiz yok. Tek tip şemsiye standardı getireceğiz. Masa-sandalye düzenlemesi dahi düşündük. Herkesin fedakarlık yapması gerekiyor. Ama günün sonunda herkes kazançlı çıkacaktır”  dedi.
HARÇLARINI ÖDEMEYENLERE YAPTIRIM… YENİ HARÇLAR YENİ TÜZÜKLE BELİRLENECEK
Antik Liman Tüzüğü’nü uygulamakta kararlı olduklarını belirten Üstel, liman içindeki harçları ödenmeyen balıkçı teknesi, yat ve diğer deniz taşıtlarına el konulacağı ve bunların Devlet Emlak Malzeme Dairesi’ne teslim edileceği uyarısını yineledi. Turizm Bakanı Üstel, yeni harçların da yeni tüzükle belirleneceğini kaydetti.
LİMANDAKİ BİNALAR DA TADİL EDİLECEK… FATURALARI SAHİPLERİNE GÖNDERİLECEK
Üstel, Antik Liman içinde yıllardır bakımı yapılmayan ve kötü görüntüye neden olan binaların da tadil edilerek, faturalarını da sahiplerine göndereceklerini açıkladı.
Ünal Üstel, Girne Antik Liman için bir de denetleme kurulu kurulacağını, artık birçok düzenlemenin bu mekanizmadan geçeceğini, Turizm Polisi'nin de göreve başlayacağını da sözlerine ekledi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.