1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Öğretmen onurunu hedef gösteren söylemlere karşı her türlü hukuksal girişim başlatacağız"
"Öğretmen onurunu hedef gösteren söylemlere karşı her türlü hukuksal girişim başlatacağız"

"Öğretmen onurunu hedef gösteren söylemlere karşı her türlü hukuksal girişim başlatacağız"

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırmaya ve öğretmen onurunu hedef gösteren söylemlere karşı her türlü sendikal ve hukuksal girişim başlatacağını açıkladı.

A+A-

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), öğretmenlik mesleğine yönelik yapılan eleştirilere ilişkin açıklama yaptı. Sendikadan yapılan açıklamada, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırmaya ve öğretmen onurunu hedef gösteren söylemlere karşı her türlü sendikal ve hukuksal girişimin başlatılacağı belirtildi.

Konuyla ilgili KTÖS’ten yapılan açıklama şu şekilde:

“Sendikamız, AİHM'sinin ifade özgürlüğü ile ilgili kararlarına saygılı olup, her türlü yapıcı ve demokratik ilkeleri aşmayan eleştiriye açıktır.

Sendikamız, eleştiriyi bir hak olarak görür ve bireysel, kollektif eleştirilere saygı duyar. Her eleştirinin haklılık payı olma ihtimaline karşın sonuna kadar dinlenilmesi gerektiğini savunur. Sendikamız için ifade özgürlüğünün sınırı nefret söylemidir.

Yapılan eleştirilerin hakaret içermesi; herhangi bir kurumu veya kişiyi hedef göstermesi; saldırı ve baskı kampanyasına dönüşmesi; düşmanlık örgütlemesi; nefret söylemi içermesi ve linç kültürüne dönüşmesine bugüne kadar izin vermedik, benzer davranışlardan kaçındık.

Bilinsin ki sendikamız ifade özgürlüğünü desteklerken, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırma ve öğretmen onurunu hedef gösterme kırmızı çizgimizdir.

Bu anlamda eleştiri dışına çıkan ve maksadını aşan söylemlere karşı her türlü sendikal ve hukuksal girişimi yapacağımızı kamuoyunun bilgisine getiririz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.