1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ortaokul kitabında 15 Temmuz skandalı
Ortaokul kitabında 15 Temmuz skandalı

Ortaokul kitabında 15 Temmuz skandalı

“Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5” kitabında FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine karşı verilen mücadele değil kalkışmanın kendisinin cihat örnekleri arasında gösterilmesi dikkat çekti.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) cihat kavramına skandal tanımlar getirdi. MEB kitabında “Bedir, Uhud ve Hendek gazveleri, Çanakkale, Kurtuluş savaşları ve 15 Temmuz FETÖ kalkışması” cihada örnek verildi. MEB, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Operasyonu kapsamındaki faaliyetlere ilişkin görseli de “Afrin’de Türk Askeri” başlığı ile cihat konusunun içine yerleştirdi.

‘KALKIŞMA CİHAT OLDU’

Müfredatta cihat kavramını ibadet sayan MEB, yeni kitaplarında cihat tanımı yaparken dini içerik, anayasa ve kanunları hiçe saydı. MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından açık öğretim ortaokulu için hazırlanan “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5” kitabında “cihat” için skandal tanımlar ve örnekler yer aldı.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre; Bakanlık, “Allah yolunda mücahede: Cihat” başlıklı konuda, İslam’ın ilk yıllarında yer alan savaşların yanı sıra Afrin operasyonu da cihat sayıldı. Cihat için savaşın yeni yöntemlerine hazırlıklı olunması isnendi. Konunun başlığında Türk Dil Kurumu’na göre “Kutsal ülküler uğruna savaşma” anlamına gelen Arapça kökenli “mücahede” kelimesinin seçilmesi de dikkat çekti. Kitapta, “Cihat, Müslümanların Allah yolunda canıyla, malıyla, aklıyla, bilgisiyle yerine getirmesi gereken en önemli ibadetlerden biridir. Bunun için bazen mal, bazen dil ve gerektiğinde ise canını ortaya koyarak Allah yolunda mücadele ederler. Bedir, Uhud ve Hendek Gazveleri, Çanakkale, Kurtuluş Savaşları ve 15 Temmuz FETÖ Kalkışması bunun örnekleridir” denildi. Kitapta darbe girişimiyle mücadele yerine “kalkışma”nın kendisinin cihada örnek verilmesi de dikkat çekti.

Kitaptaki bir diğer skandal, konuya ilişkin seçilen görselde yer aldı. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik terör unsurlarını temizlemek amacıyla gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Operasyonu kapsamındaki Afrin’de, tank üstünde Türk askeri, bayrak ve çocukların olduğu fotoğrafa “Afrin’de Türk askerleri” başlığı ile cihat konusu kapsamında yer verildi.

DEVLETE VERİLEN GÖREV

Kitabın aynı konusunda kısa açıklamaların yer aldığı “Bilgi kutusu” bölümünde de “Silah ile yapılan cihat, devletin yapması gereken bir mücadele yöntemidir, çünkü silah kullanma yetkisi sadece kamu otoritesine ve denetimine aittir. Ordunun dışında kontrolsüz grupların silahla hareket etmeleri, toplumda terör ve kaosa sebep olur. İnsanların can ve mal güvenliğini ortadan kaldırarak suçsuz ve masum insanları mağdur eder” ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.