1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Özersay: "Geniş tabanlı uzlaşı hükümetine varız"
Özersay: "Geniş tabanlı uzlaşı hükümetine varız"

Özersay: "Geniş tabanlı uzlaşı hükümetine varız"

HP Milletvekili Kudret Özersay, geniş tabanlı uzlaşı hükümeti söz konusu olursa HP olarak göreve varız" dedi.

A+A-

Halkın Partisi (HP) Milletvekili Kudret Özersay, TV2020’de Reşat Akar’ın sunduğu programa katılarak,  Başbakan Ersan Saner’in ‘erken seçim’ çağrısını değerlendirdi.

"ÜLKE MENFAATİNİ DÜŞÜNEREK KARAR VERMEK ZORUNDAYIZ"

Memleketin menfaatini düşünerek karar vermek mecburiyetinde olunduğunu ifade eden Kudret Özersay, “Memleketin gündemi erken seçim mi gerçekten? Turizm, yükseköğrenim, özel sektör çözüm beklerken, salgınla ilgili ülkeye aşıların gelmesi beklenirken, memleketin ihtiyacı erken seçim hazırlığı içinde popülist adımlar atmak mıdır? diye sordu.

“Sorumlu siyaset yapmak zorundayız” diyen Özersay, “Bizim Resmiye Canaltay ile ilgili sıkıntımız yok ama önce hükümet kendi gösterdiği adaya sahip çıkmalıdır” ifadelerini kullandı. Hükümetin kendi gösterdiği adaya sahip çıkmamasının, aralarında uzlaşı olmadığının bir göstergesi olduğunu ifade eden Özersay, “Kendi aday gösterdiğiniz ismi meclis başkanı seçtiremiyorsanız, bunun faturasını vatandaşa mı ödettireceksiniz” diye hükümete seslendi.

"KENDİ MECLİS BAŞKANINI SEÇEMEYEN HÜKÜMET ÜLKE SORUNLARINI DA ÇÖZEMEZ"

Hükümetin güvenilir bir ortaklık ilişkisi kuramadıklarını kaydeden Özersay, azınlık hükümetinin eğreti olduğunu, zorlamayla ve doğal olmayan yollardan kurulduğunu belirterek, “Böyle bir bakanlar kurulu elde edersiniz ama bir hükümet kurmuş olmazsanız” diyerek, kendi meclis başkanını seçemeyen hükümetin ülke sorunlarını da çözemeyeceğini söyledi ve şunları ekledi:

“İlla bir isimde ısrar edip, ülkeyi seçime götüreceğim demek sorumlu davranış değildir. Neden hükümet kendi içinde üzerinde uzlaşmaya sağlayabileceği bir ismi getirmedi? Seçim yasası değişmeden bu ülkede seçimi zorlamak, faturayı vatandaşa ödetmekten başka bir şey değildir.”

"SEÇİME KADAR ÜLKENİN NASIL YÖNETİLECEĞİ DE ÖNEMLİ"

Seçime kadar ülkenin nasıl yönetileceğinin de önemini işaret eden Özersay, “İstihdam ve diğer popülist kararlarla seçim sonucu etkilemeye dönük, memlekete zarar verici şeyler yapılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

Özersay, geniş tabanlı uzlaşı hükümeti söz konusu olursa HP olarak göreve hazır olduklarını da aktardı ve “İhtiyaç olan birkaç yasa yapılarak ülke seçime götürülür ve böylece devletin kaynakları da istismar edilmez” ifadelerini kullandı.

Vatandaşın gündeminde seçimin olmadığını da söyleyen Özersay, “Bu şekilde alınan bir seçim kararı ülkeyi kaosa sürükler. Herkesin soğukkanlı bir şekilde toplum menfaatini düşünerek karar vermesi gerekir” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.