1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Özyiğit: “Kurulacak Hükümet modeli belli”
Özyiğit: “Kurulacak Hükümet modeli belli”

Özyiğit: “Kurulacak Hükümet modeli belli”

Tatar, koalisyon görüşmeleri kapsamında dördüncü toplantısını TDP Heyeti ile yapıyor.

A+A-

UBP Genel Başkanı ErsinTatar ve beraberindeki heyet, koalisyon görüşmeleri kapsamında dördüncü toplantısını TDP ile yaptı. TDP heyetinden Genel Başkan Cemal Özyiğit, Genel Sekreter Halil Hızal, Milletvekili Zeki Çeler, MYK üyeleri Deniz Birinci ve Safiye Özaltıner yer aldı.

Özyiğit: “Kurulacak Hükümet modeli belli”

UBP-TDP toplantısı yaklaşık yarım saat sürdü. TDP Genel Başkanı, Milletvekili Cemal Özyiğit, kurulacak hükümet modelinin belli olduğunu aktardı, “Acilen çözüm bekleyen sorunlar var. Bu sorunlarla ilgili görüş ve düşüncelerimizi aktardık. Kıbrıs Türk’ünün geleneklerine uygun kahve içtik, sohbet yaptık” dedi. Özyiğit’in açıklaması şöyle: “4’lü koalisyon hükümeti istifasını Cumhurbaşkanına sundu. Tatar’a hükümet kurma görevini verdi. O da bugün görüşmeler yapıp, gerekli değerlendirmeleri yapacak. Hükümet konusunda ilk baştan itibaren hükümeti bozanların hükümet kurması gerektiğini söyledik. Uzun zamandır ismi geçen hükümet modeli vardır. Bir an önce hükümet kurulmalıdır. Acilen çözüm bekleyen sorunlar var. Bu sorunlarla ilgili görüş ve düşüncelerimizi aktardık. Kıbrıs Türk’ünün geleneklerine uygun kahve içtik, sohbet yaptık. Umarım yeni hükümet kurulur. Hükümet içerisine girmek gündemimizde yok. Kurulabilecek hükümet modeli belli.”

Tatar: “Hükümet modeli üzerinde uzlaşılmalı”

UBP Genel Başkanı, Milletvekili Ersin Tatar ise en erken zamanda hükümet modeli üzerinde uzlaşmanın en doğrusu olacağını belirtti. Tatar’ın açıklamaları özetle şöyle: “Bugün 4. kahvemiz oldu. YDP ile 5. kahvemizi içeceğiz. Demokrasi kültürü, birbirimize yakınlığımız, anlayışımız güzel. Meclis’te görüşüyoruz. Kamuoyu önünde de dostlukla da bağlanabileceğimizi gördük. Bu konuda tabanımıza da mesajlar veriyor. Bunlar demokrasinin gereği.

3 alternatif var, CTP, HP bunlar olmazsa seçime gitmek. TDP olarak bu işin içerisinde olabilirsiz. Seçim Yasası’nın değişmesi gerekiyor. Meclis kapanmadan bunun üzerinde çalışmamız gerekiyor. İçinde bulunduğumuz koşullarda memlekette hükümet boşluğu var, devam etmesi doğru değil. En erken zamanda hükümet modeli üzerinde uzlaşmak en doğrusu... Bu olmazsa, süreç seçime kadar götürebilir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.