1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Paylaşım kavgası büyüyor
Paylaşım kavgası büyüyor

Paylaşım kavgası büyüyor

Geleneksel seçim yatırımı olarak görülen kırsal kesim arsası dağıtımı yeniden canlandı. Vatandaşlar arsaların adil dağıtılmadığından şikayetçi olurken, hak sahiplerini belirleyen komitede de ciddi tartışmalar yaşanıyor.

A+A-

VATANDAŞ İSYANDA: Gerek Güzelyurt’ta gerekse Yedikonuk bölgesinde başvurduğu halde kırsal kesim arsası alamayan vatandaşlar isyan noktasında. Vatandaşlar, parti ayrımı nedeniyle gençlerin ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin kırsal kesim arsası alamadığını öne sürüyor

 “HAKSIZ MENFAAT” İDDİASI: Kırsal kesim arsalarının kime verileceğinin belirlendiği İskan Komitesi’nin Salı akşamki toplantısında ciddi tartışmalar yaşandığı iddia edildi. Gazetemize bilgi veren kaynak, komite üyelerinin “haksız menfaat” tartışmasının itişmeye dönüştüğünü ve bu arada kapının dahi kırıldığını öne sürdü

 BAKANLIK MÜDÜRÜ YALANLADI: İçişleri Bakanlığı Müdürü Hüseyin Amcaoğlu, İskan Komitesi’ndeki kavga nedeniyle kapının kırıldığı yönündeki iddiaları yalanlayarak, “Önceki gün arsa dağıtımı vardı. Kapı kilitli kaldığı için arkadaşlar mecburen kırmak zorunda kaldı” dedi

 TOPLAM 6 BİN 600 ARSA: Ekim 2017 dönemine kadar ülkede toplam 6 bin 600 adet kırsal kesim arsası dağıtıldı. Bu arsaların büyük çoğunluğunun altyapısı henüz yapılmadı. Gerçek ihtiyaç sahipleri evlerini yapıp yerleşti ancak arsa diye verilen arazilerini ne yolu ne de suyu var

Bertuğ TOPAL

7 Ocak’ta erken genel seçimin olacağı ile ilgili gelişmeler yaşanırken bir taraftan da hükümet kırsal kesim arsası dağıtımına hız verdi. Ülkede her seçim öncesinde yaşanan kırsal kesim arsası dağıtımı ile ilgili süreç yeniden yaşanıyor.

Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti hükümeti tarafından son bir ayda Girne Bölgesi, İskele bölgesi ve Güzelyurt bölgesinde birçok kırsal kesim arsası dağıtıldı.

Her dönemde kırsal kesim arsası alanlar kadar almayanların da isyan ettiği ancak ne altyapısı ne de üst yapısının bulunduğu arsaların dağıtılması ülkede ciddi bir tepkiye neden oluyor. Gençlere dağıtılması gereken yerde yaşı büyük kişilere de verildiği bir çok kez görülen kırsal kesim arsaları ile ilgili hükümet içerisinde de parçalanma var.

“Kavga çıktı” iddiası

Kırsal kesim arsaları ile ilgili tüm bu gelişmeler yaşanırken, İçişleri Bakanlığı’ndan önceki gün İskan Komitesi’nin toplantısında ciddi olayların yaşandığı iddia edildi. Kırsal kesim arsaları kimlere verileceğinin belirlendiği toplantıda kavga çıktığı iddia edilirken bu iddialar bakanlık tarafından yalanlandı.

Kapı kırık

İçişleri Bakanlığı’nda önceki gün toplanan İskan Komitesi’nin kırsal kesim arsalarının kime dağıtılacağı ile ilgili gündeminin görüşüldüğü sırada toplantıda tartışma sonucu kapının kırıldığı kaydedilirken Bakanlık Müdürü kapının kavga nedeniyle değil arsa dağıtımında verilecek belgelerin içeride kilitli kaldığı gerekçesiyle mecburen kırıldığını ifade etti.

Bakanlık müdürü iddiaları yalanladı

İçişleri Bakanlığı Müdürü Hüseyin Amcaoğlu, İskan Komitesi’ndeki kavga nedeniyle kapının kırıldığı yönündeki iddiaları yalanlayarak, “Önceki gün arsa dağıtımı vardı. Kapı kilitli kaldığı için arkadaşlar mecburen kırmak zorunda kaldı” dedi.

Sayı 6 bin 600’ü buldu

Ekim 2017 dönemine kadar ülkede toplam 6 bin 600 adet kırsal kesim arsası dağıtıldı. Bu kırsal kesim arsası için 2 bin 198 kişi ile sözleşme imzalandı. Bu arsaların bin 857 adetine de konut inşaatı yapıldı.

UBP-DP bir buçuk yılda 400’den fazla dağıttı

Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti hükümetinin başa gelmesinin ardından ise bir buçuk yılda 400’den fazla kırsal kesim arası dağıtıldı. Kasım ayında yoğunlaşan kırsal kesim arsası dağıtımları ise bu rakamın içerisinde yer almıyor. Seçim yasaklarına kadar bu rakamın 500’ü bulması bekleniyor.

Çoğunun altyapısı yok

Kırsal kesim arsası dağıtımının öncesinde yapılması gereken altyapı ve üst yapı işlemleri ise yapılmıyor. Dağıtılan bir çok kırsal kesim arsasının altyapısı yapılmamış durumda. UBP-DP hükümetinin 65 köye duyuru açtığı biliniyor.

Yedikonuk’ta tartışmalar yaşandı

İskele bölgesinde Büyükkonuk ve Yedikonuk’ta gerçekleştirilen arsası dağıtımı öncesinde Yedikonuk’ta tartışmaların yaşandığı ifade edildi.

Bazı vatandaşlar gerçek hak sahiplerinin kendileri olduğunu ileri sürerek dağıtım öncesi isyan etti. Ulusal Birlik Partisi’nin partizanlık ve ayrımcılık yaparak yandaşlarına kırsal kesim arsası verildiğini ifade eden vatandaşlar, Havadis’e ulaşarak isyanlarını bildirdi.

İhtiyaç sırasının gözetildiğini kaydeden Yedikonuklu vatandaşlar, UBP’yi ayrımcılık yapmakla suçladı.

 Güzelyurt’ta da aynı sorun var

Güzelyurt ve Kalkanlı’da yakın zamanda kırsal kesim arsası dağıtılacağı ile ilgili bilgi alan vatandaşlar arsa taleplerini gerekli mercilere ulaştırdı. Kalkanlılıların tepkisi sonucu Güzelyurtlu vatandaşların hiçbirine kırsal kesim arsası verilmeyeceği ve ilk olarak sadece Kalkanlılı vatandaşlara arsa verileceği ifade edildi.

Güzelyurt’ta ise daha sonra açılacak alandan kırsal kesim arsası verileceği kaydedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.