1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Pembe tablo geçici’
‘Pembe tablo geçici’

‘Pembe tablo geçici’

CTP Mağusa Milletvekili Asım Akansoy, Sosyal Sigortalar’daki bozuk düzenin af ve idari uygulamalarla düzelemeyeceğini iyileşmenin geçici olduğunu savundu.

A+A-

“USTALAŞTILAR”: Akansoy: Pembe tablolar çizmekte ustalaşmış UBP-DP hükümeti, her alanda olduğu gibi Sosyal Sigortalar konusunda da toplumu yanıltmaya yönelmektedir. Hükümet, 18 ayda yarattığı büyük toplumsal tahribatı ve beceriksizliği, gerçekleri tahrif ederek topluma aktarmaya devam etmektedir

 “AFLAR GEÇİCİ RAHATLAMA YARATTI”: Akansoy, hükümet tarafından yapılan, muhaceret affı, gecikmiş prim borçlarına faiz affı ve sosyal sigorta sistemine düzenli hazine yardımının 2017 yılında geçici bir rahatlama yaratıldığını söyledi. Akansoy, bu rahatlamanın geçici olduğunu savundu

Bertuğ TOPAL

İçişler eski bakanı ve CTP Mağusa Milletvekili Asım Akansoy, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner’in Sosyal Sigortalar ile ilgili yaptığı basın toplantısını ve açıkladığı görüşleri eleştirdi.

Saner’in sosyal sigortalar sisteminin artık sürdürülebilir bir yapıya kavuştuğunu iddia ettiğini kaydeden Akansoy, “yapısal sorunları” olan ve uzun süreli bir zaman süresince gelirinin giderini karşılamayacağı belli olan Sosyal Sigortalar’ın düzeldiğini açıklamanın yanlış olduğunu söyledi. Akansoy,  sistemin 8-9 aylık kısa süreli bazı idari ve af uygulamaları ile sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasının mümkün olmadığını  belirterek Sosyal Sigortalar’ın erken genel seçim öncesi bilinçli bir kişisel reklam ve propaganda faaliyetine malzeme yapıldığını kaydetti.

“Aflar sadece geçici bir rahatlama yarattı”

Akansoy, hükümet tarafından yapılan; Muhaceret affı, Gecikmiş prim borçları affı ve Maliye Bakanlığı’nın sosyal sigorta sistemine olan hazine yardımının her ay düzenli olarak yapılması sonucunda 2017 yılında geçici bir rahatlama yaratıldığını söyledi.

İdari ve yasal düzenlemelerin bu yıla özgü tedbirler olduğunu ve süreklilik gösteren yanlarının olmadığını kaydeden Aakansoy, Muhaceret affından dolayı sisteme giren sigortalıların sürekli ve düzenli prim yatırıp yatırmayacaklarının bilinmediğini belirtti.

“Aftan yararlananlar emeklilik nedeniyle yatırımı sonlandıracak olanlardır”

Prim borcu affından dolayı 2017 yılında sağlanan prim artışı sonrasında, aftan yararlanan sigortalıların genellikle hemen veya kısa bir süre sonra emekli olduğunu kaydeden Akansoy, bu kişilerin sisteme prim yatırmaya son verdiklerini söyledi.

Akansoy, “Bu durumda bir defaya mahsus prim artışı sonlanmakta, yeni ve artan orandaki sigorta emekli sayısı Fonun orta vadede daha çok açık vermesine neden olmaktadır” dedi.

“Kısmı iyileşme devam etmeyecek”

Akansoy, Maliye Bakanlığı’nın her yıl genel bütçeden Sosyal Sigortalar Fonuna yapmakta olduğu hazine yardımının yıl içerisinde düzenli olarak yapılması durumunda 13. maaşların ödenmesi için gerekli miktarın kalmayacağını kaydederek “2017 yılında borçlar yapılandırılmış ve her ay ödenmesi gereken taksit miktarı Maliye Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Dolayısıyla ağırlıklı olarak af uygulamaları ile 2017 yılında sağlanan kısmi iyileşmenin gelecek yıl devam ettirilememesi büyük olasılıktır” dedi.

“Yeni uygulama ile 12 ay borçlanma durumu ortaya çıkacak”

Akansoy, Sosyal Sigortalar Fonunun borç geri ödemesinin sadece 2017 yılına özgü değil, bundan önceki yıllarda da düzenli olarak yapıldığını ifade ederek “Bu yeni bir uygulama değildir. İşveren ve kendi nam ve hesabına yatırım yapan sigortalıların üç ayda bir yerine her ay yatırım yapması sistemin prim gelirlerini azaltan veya çoğaltan herhangi bir etki yaratmayan bir düzenlemedir” dedi.

Akansoy, eski uygulamada genellikle yılın dört ayında gelirin gideri karşılamakta olduğunu ifade ederek, borçlanma gereksiniminin genellikle geriye kalan sekiz ayda ortaya çıktığını belirtti.

Yeni uygulama ile gelirlerin giderleri karşılamaması durumunda her on iki ay için ve sürekli borçlanılması durumunun ortaya çıkabileceğini kaydeden Akansoy, “Fonun açıkları için kayda değer bir finansal açılım değildir. İnternet, elektronik ve benzeri ortamlarda prim tahsilatı yapılması gerçekleştirilmediği için eskiden dört ayda yaşanan yoğunluk her ay yaşanmaya başlanılmıştır” ifadelerini kullandı.

“Haklı şikayetler ortaya çıkacak”

Akansoy, personel ve sigortalılarda haklı şikayetler ortaya çıktığını ifade ederek acil olarak prim yatırımının kolaylaştırılması konusunda önlemler alınması gerektiğini belirtti. Sigortalıların hastanede bulunmayan ve özel eczanelerden almakta oldukları bireysel ilaçların halen beş-altı ay gecikmeli olarak ödendiğini kaydeden Akansoy, özel eczanelere olan ilaç ödemelerinin ise normal ve yasal prosedür yerine getirilmeksizin kontrol ve denetim yapılmadan eczanelere avans verilmesi gibi bir yöntem ile yapıldığını söyledi.

Bu durumun yasallığının tartışmalı olduğunu kaydeden Akanasoy, en erken zamanda eczacı istihdamı yapılması gerektiği ve ek personel desteği ile olması gereken yöntem ile ödenmesi gerektiğini belirtti.

“Pembe tablo çizmekte ustalaştılar”

Akansoy, “pembe tablolar çizmekte ustalaşmış UBP-DP hükümeti, her alanda olduğu gibi Sosyal Sigortalar konusunda da toplumu yanıltmaya yönelmektedir. Seçim dönemine girilmiş olmasını fırsat bilen hükümet, 18 ayda yarattığı büyük toplumsal tahribatı ve beceriksizliği, gerçekleri tahrif ederek topluma aktarmaya devam etmektedir” ifadelerini kullanarak sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.