1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Siber izolasyonların devamının kabul edilmez olduğunu vurguladı
Siber izolasyonların devamının kabul edilmez olduğunu vurguladı

Siber izolasyonların devamının kabul edilmez olduğunu vurguladı

Meclis Başkanı Sibel Siber, Parlamentolararası Birlik (PAB) toplantısı çerçevesinde gittiği Rusya’da, izolasyonların devamının kabul edilmez olduğunu vurguladı, Kıbrıs Türkü’nün haklı durumunu her platformda anlatması gerektiğini söyledi.

A+A-

Sibel Siber, PAB 137’nci Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde, Rusya’nın St.Petersburg şehrinde gerçekleştirdiği temaslarını değerlendirdi.

Meclis Başkanlığından verilen bilgiye göre, Sibel Siber, yaptığı temaslarda Kıbrıs Türkü’nün kültür, sanat ve spor da dahil pek çok alanda insanlık dışı izolasyonlara maruz kaldığını bir kez daha hatırlattığını, özellikle demokrasiye inanmış dünya ülkelerinin bu uygulamayı yapmalarının kabul edilemez olduğunu aktardığını ifade etti.

Bu temasların Kıbrıs Türkü için önemli olduğunu belirten Siber, “Çünkü siz kendinizi anlattığınız sürece anlaşılırsınız.Haklı olmanız size hak verecekler anlamında değildir. Bıkmadan, usanmadan her platformda bu haklı durumumuzu dile getirmeliyiz” dedi.

Özellikle İsviçre’nin Crans Montana kasabasında yer alan zirvede görüşmelerin çöküşünden sonra Kıbrıs Türk tarafına uygulanan “izolasyonların devamının kabul edilemez” bir durum olduğunu dile getirdiğini anlatan Siber: “Onun için bu durumu iyi anlatmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Dünyanın en eski birliklerinden biri olan PAB’ın toplantılarında ülke ve dünya sorunlarının çözümleri üzerinde durulduğunu ifade eden Sibel Siber, PAB Genel Kurulu’ndaki açılış konuşmalarında daha iyi ve barışçıl bir dünyaya ulaşmak için yapılması gerekenin “Parlamentolar arası temas” olduğu; demokratik yöntemle halkın seçtiği parlamenterlerine yüz yüze temasının öneminin vurgulandığını söyledi. 

Meclis Başkanı Siber, her ne sebeple olursa olsun hiç bir parlamentoya kısıtlama getirilmemesi gerektiğini,  özellikle uzlaşmazlıkların çözümünde bu yöntemin üzerinde durulması gerektiğinin alının çizildiğini ifade etti.

Meclis Başkanlığı süreci boyunca bu yönde bir yaklaşım ortaya koyduğunu belirten Sibel, “Evet tanınmamış bir Devlet olabiliriz ama bu kurumlarımızın olmadığı anlamına gelmez. Seçimlerimize Birleşmiş Milletler gözlemci gönderiyor, dolayısıyla halkın seçtiği milletvekillerine uluslararası alanda ambargo uygulanması kabul edilemez. Bunu bir çok platformda sıklıkla dile getiriyorum” dedi.

PAB Başkanına üç yıl önce gönderdiği yazıya cevaben bir davet aldıklarını, bu önemli buluşmada ilk kez “izolasyon ve ambargolara neden maruz kalınmaması” gerektiğini aktardıklarını anlatan Siber, o tarihten bu yana görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

GÖZLEMCİ ÜYE KONUSUNDA DESTEK GÖRDÜK

PAB Başkanı ile yaptıkları görüşmede, yine büyük bir anlayış ve gözlemci üyelik konusunda destek gördüklerini ifade eden Siber,  yeni seçilecek olan Başkana da konunun aktarıldığını söyledi.

PAB Genel Kurul toplantısı çerçevesinde Rusya’da bulunan Başkan Siber’in bu gece KKTC’ye dönmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.