1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “Silah” ve “askeri üniformaya” karşı olanlar, vicdanen reddedebilecek
“Silah” ve “askeri üniformaya” karşı olanlar, vicdanen reddedebilecek

“Silah” ve “askeri üniformaya” karşı olanlar, vicdanen reddedebilecek

Askerlik (Değişiklik) Yasası Tasarısı’nın Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde görüşülmeye başlanması için Resmi Gazete’de yayınlanması ve görüş ile öneriler için tanınan 20 günlük sürenin dolması bekleniyor.

A+A-

Dini inancı, ahlaki değerleri ve politik görüşü nedeniyle silah tutup, askeri üniforma giymeye karşı olan kişilerin silah kullanmak ve askeri üniforma giymek zorunda kalmadan askerliğini yapabilmesinin önünü açacak Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı Cumhuriyet Meclisi’ne sunuldu.

Tasarının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından görüş ve öneriler için tanınan 20 günlük süreç başlayacak. Bu sürenin dolmasının ardından da söz konusu tasarı Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde ele alınacak.

Tasarı, dini inanç, politik görüş ve ahlaki değerler nedeniyle silah tutup, askeri üniforma giymek istemeyen birinin askerlik yurt ödevini silah tutup, askeri üniforma giymeden yapabilmesini düzenleyen maddeler içeriyor.

Kurul değerlendirecek

Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın yasalaşması durumunda askerlik çağına gelmiş olup kendisini vicdani retçi olarak tanımlayan, ahlaki, vicdani, siyasi, dini gerekçelerle, yurt ödevini silahlı kuvvetlerde asker olarak yerine getirmek istemeyenler, bu fıkra kuralları çerçevesinde vicdani ret hakkından yararlanabilecek.

Vicdani ret hakkını kullanmak isteyenler, bu durumlarını bağlı oldukları Askerlik Şubesi’ne bildirecek. Böyle bir bildirim alan Askerlik Şubesi, durumu derhal, incelenmek ve karar verilmek üzere, Vicdani Ret Değerlendirme Kurulu’na bildirecek.

 

Haberin devamı için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum