1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Siyasiler ile toplum, sözleşme yapsın
Siyasiler ile toplum, sözleşme yapsın

Siyasiler ile toplum, sözleşme yapsın

CMIRS Direktörü Mine Yücel, siyasetten elini ayağını çekmiş bir toplum yapısıyla siyasetin değiştirilemeyeceğini söyledi ve öneri sundu:

A+A-

Ergül ERNUR

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi (CMIRS) Direktörü Mine Yücel, Ekim 2017 anket sonucunu değerlendirdi.

“Toplum kendini güvende hissetmiyorsa, o sosyal birliktelik daha çabuk yıpranır.  Siyasi güven ve sosyal güven (yani toplumdaki diğer bireylere olan güven) düşer” diyen Yücel,  bu durumda apolitik yani siyasetten elini ayağını ve ilgisini çekmiş bir toplum ortaya çıktığını söyledi.  Yücel, bu toplum yapısıyla siyaset değiştirilemeyeceği için kısır döngü içerisinde daha da kötüye doğru bir gidişat olduğunu ifade etti.

Yücel, siyaset biliminde ‘sosyal sözleşme’ adı verilen durumun zarar gördüğüne işaret ederek “Çözüm olarak göreve her yeni gelen siyasi ile toplumun birebir yeni sözleşme yapması önerisini ortaya atıyoruz” dedi.

“Milletvekillerini etiksel ve ahlâki olarak topluma bağlayıcı kılacak”

Mine Yücel, artık başta imzalanan hükümet programlarından da daha önemli olması gereken şeyin her siyasi vekilin kendini seçmenlere karşı sorumlu tutacak toplumsal sözleşmeyle göreve gelmesi olduğunu söyledi.

Bu sözleşmenin aslında milletvekili yemini gibi (ki bu da milletvekillerinin devlete karşı bir sözleşmesidir) topluma karşı da bir söz vermesi anlamına geldiğini ifade eden Yücel, milletvekillerini etiksel ve ahlaki olarak da topluma bağlayıcı kılacak olan bir belge de imzalatılabileceğini söyledi.

Yücel, şöyle dedi:

“Bu da seçilmiş vekil olarak şahısların görevde oldukları süre boyunca dürüstlük ve etik standartlarından uzaklaşmayacaklarına dair halkla yapacakları bir sözleşme olacaktır.  Bu sözleşme devam ederken buna karşı bir adım atması durumunda ise milletvekili doğal olarak istifa etmiş sayılacaktır. Bu sözün takibinin sorumluluğu ise halkta olacaktır.  Milletvekillerini, bakanları, başbakanı, cumhurbaşkanını, kısacası kendine vekil olarak seçtiği herkesi dönüp de o yetkiyi nasıl kullandığı konusunda sorgulamak sorumluluğu da halka aittir”.

“Halk kendini korumaya aldı”

Ekim 2017 anketinde halkın da kendini sorumlu bir vatandaş olarak görmediğini, apolitik bir toplum olduğunu kabul ettiğini belirten Yücel, kabul ettiği değerlere bakarak yapılan incelemelerde de halkın aslında kendini korumaya aldığının görüldüğünü söyledi.

Yücel, “Aslında toplum tam da adım atıyor ve politize olması gerektiğini düşündüğümüz noktada pek de beklenmedik bir şey olmayan ‘kendini güvenceye alma değerlerini’ sergilemeye başlıyor. Avrupa ve dünya genelinde artmakta olan ve popülizm adı verilerek bence biraz da yanlış yorumlara yol açan davranış biçiminin bir yansımasıdır” dedi.

Bu dönemde dürüst ve temiz, samimi siyasiler aradığını belirten katılımcıların sandıklara yansıyacak olan gerçek iradesini anketlerde tam da yansıtmıyor olmasının gayet doğal olduğunu ifade eden Yücel, “Özellikle seçim yaklaştıkça ve partilerin kadroları daha da netleştikçe siyasi resmin de daha belirgin bir hal alacağı öngörülebilir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.