1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Suçun ceza karşılığı yok "
"Suçun ceza karşılığı yok "

"Suçun ceza karşılığı yok "

Meclis Sayıştay Komitesi, Sayıştay Başkanlığı tarafından suç unsuru tespit edilen ancak ceza maddesi karşılığı olmaması nedeniyle kapatılan dosyalar için değişiklik yasa önerilerini Meclis’e götürüyor

A+A-

Üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen bugüne kadar hala sonuçlandırılamayan onlarca Sayıştay raporu olduğu ifade edilen KKTC’de ilgili çevreler, aksayan noktalara dikkat çekiyor. Birçok Sayıştay raporunun yasada ceza maddesi karşılığı olmaması nedeniyle kapatıldığı gibi, sürecin de uzun olması nedeniyle sonuçlandırılmasının da geciktiğine dikkat çekiliyor.

Sayıştay raporlarının hazırlandıktan sonra tozlu raflara kaldırıldığı da iddia edilirken, 7-8 yıldır sonuçlandırılmayı bekleyen dosyaların ise henüz tamamlanamadığının altı çiziliyor. Sayıştay raporlarının amacına uygun bir şekilde işleyişinin sağlanamadığına da vurgu yapılıyor.

Genelde birçok kurum, özelde ise KIB-TEK ile ilgili Sayıştay raporlarında ciddi bulguların söz konusu olmasına rağmen bugün hala tamamlanamamış birçok dosyanın olmasının kamu vicdanında da yaralanmaya neden olduğu ifade ediliyor.

“SUÇUN CEZA KARŞILIĞI YOK”

Cumhuriyet Meclisi Sayıştay Komitesi Başkanı, CTP Milletvekili Salahi Şahiner, birçok Sayıştay raporu bulunan komitede en önemli sorunun ceza maddesinde karşılığı olmayan ancak çoğu zaman suç unsuru teşkil eden dosyaların sonuçlandırılamaması olduğunu söyledi.

Şahiner, bu tür dosyalara istinaden ilgili yasalarda değişiklik önerilerini bundan sonraki süreçte Meclis’e taşımakta kararlı olduklarının altını çizdi

DOSYALAR KAPATILIYOR…

Hakkında soruşturma açılan kişi veya kurumların masumiyet karnelerinin gözetilerek, olaylarla ilgili yasal süreç ve kovuşturmaların tamamlanmasının ardından Meclis Sayıştay Komitesi’ne raporlarla ilgili yetki verildiğini söyleyen Şahiner, bazı durumlarda ise ceza maddesinde herhangi bir karşılığı olmayan işlenen suçların da sonuçsuz kalabildiğine dikkat çekti.

Şahiner, “Örneğin İhale Yasası’na aykırılık teşkil eden davranışta bulunan bir yetkili, suç işlemiş olarak kabul edilirken, bunun ceza maddelerinde herhangi bir karşılığı bulunamadığı için, karşılığında şu maddeye göre ceza alması gereklidir şeklinde bir ifade yer almıyor ise hiçbir şey yapılamıyor ve dosyalar kapatılabiliyor” diye konuştu

Haberin devamı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.