1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Ticaret Odası yönetimini istifaya davet ederiz!
Ticaret Odası yönetimini istifaya davet ederiz!

Ticaret Odası yönetimini istifaya davet ederiz!

Kuzey Kıbrıs’taki hükümet değişikliği ile birlikte Türkiye’deki AKP iktidarının Kıbrıs sorununa ve Kuzey Kıbrıs’a bakışında bir takım gizli kalmış detaylar da gün ışığına çıkmaya başladı

A+A-

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendine has politik anlayışı içinde Kıbrıslı Türk toplumuna bakış açısı önceden de bilinmekteydi. “Besleme” yakıştırması ve KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilmesinin hemen arkasından Mustafa Akıncı ile ilgili söylem ve tutumu belleklerdedir.

UBP-HP koalisyon hükümetini oluşturan her iki partinin genel başkanları ayrı ayrı verdikleri beyanatlarla AKP iktidarının istediği hükümeti kurduklarını söylemelerinin ne anlamlar içerdiği gün geçtikçe ortaya çıkmaktadır. UBP-HP koalisyon hükümeti işbaşına geldiğinden bu yana geçen kısa sürede, Kıbrıs sorunu konusunda, özellikle hükümetin küçük ortağı HP’nin Genel Başkanı,  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın dillendirmeye çalıştığı, içi henüz doldurulamamış yeni bir arayış içine girildiği görülmektedir.

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın BM yetkililerinden biri ile telefon görüşmesi yapmak için gittiği Brüksel’de basına yaptığı açıklamalar, AKP iktidarının Kuzey Kıbrıs’la ilgili gizli ajandasının gün ışığına çıkarılmaya başlanması olarak algılanabilir. “Monaco modeli” adı altında Kuzey Kıbrıs’ın ilhakı niyetinin Kıbrıslı Türk bir siyasetçinin ağzından söylettirilmesi AKP iktidarının gerçek niyetini gizlemeye yetmez. Kıbrıs Türk Ticaret Odası aracılığı ile yaptırılan ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı itibarsızlaştırmayı hedefleyen organizasyon da bu gizlenemeyen hedefle ilgili olsa gerektir.

K. T. Ticaret Odası yönetimini AKP iktidarının ve KKTC’deki işbirlikçilerinin ilhak hedefli ajandasına hizmet eden, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya karşı ortaya koyduğu tutum ve davranışı nedeniyle şiddetle protesto eder, istifaya davet ederiz.

Bu vesileyle, başta Kıbrıslı Türk toplumu olmak üzere, tüm Kıbrıs için ve dünya barışı için doğru çözüm şeklinin BM Güvenlik Konseyi kararları ile çerçevesi belirlenen federasyon olduğunu bir kez daha hatırlatır, parti olarak bu duruşumuzu ısrarla sürdürmekteki kararlılığımızın altını çizeriz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.