1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Trump yaptırımları açıkladı
Trump yaptırımları açıkladı

Trump yaptırımları açıkladı

İşte o yaptırımlar...

A+A-

ABD yönetiminin Türkiye'den üç bakana ve iki bakanlığa Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonundan dolayı yaptırım getirdiği açıklandı. Başkan Donald Trump Türkiye'ye karşı yaptırım kararnamesini imzaladı.

Yaptırım kararnamesine göre ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması yapılması için yürütülen müzakereler derhal durdurulacak. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yaptırım listesine alındığını açıkladı. Milli Savunma Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da yaptırım uygulanacak bakanlıklar arasında. 

Amerika'nın Sesi'ndeki habere göre; yapılan açıklamada, Türk hükümetinin attığı adımların ''masum sivilleri tehlikeye attığı ve IŞİD'i yenilgiye uğratmaya yönelik mücadeleye zarar verdiği'' belirtildi. Söz konusu bakanlıklar ve yetkililerin yaptırım listesine alınmasının 'Türk hükümetinin bölgenin barışı, güvenliği ve istikrarını daha fazla bozan eylemlerinin bir sonucu olduğu'' kaydedildi.

ABD Maliye Bakanlığı'nın açıklamasında, ''Gerekli görülürse Türkiye Hükümeti yetkililerine ve kurumlarına ilave yaptırımlar uygulamaya hazırız'' ifadesi kullanıldı.

Maliye Bakanı Steven Mnuchin, ''ABD, Türk güçleri tarafından gerilimin tırmandırılması, masum sivillerin tehlikeye atılması ve bölgenin istikrarsızlaştırılmasından Türk hükümetini sorumlu tutuyor'' dedi.

Açıklamada, bu tedbirlere ilaveten, yaptırım listesine alınan kişilerle belirli işlemler içerisine girenlerin de yaptırıma tabi olabilecekleri belirtildi. Ayrıca, yaptırım getirilenler için ya da onlar adına ciddi boyutta her türlü mali işlemi bilerek kolaylaştıran yabancı finansal kurumların da yaptırımlara maruz kalabilecekleri kaydedildi.

 

Açıklamada, ''Bugün duyurulan adımlarla, Türkiye'deki uluslararası insani yardım kuruluşlarının ya da BM'nin Suriye'deki muhtaç topluluklara insani yardımların ulaştırılması çalışmalarını sekteye uğratması niyetlenmiyor'' ifadesi kullanıldı.

Ayrıca, Yabancı Varlıkların Kontrolu Dairesi'nin, açıklanan yaptırımların Türkiye'nin enerji ihtiyaçlarını karşılama kapasitesine zarar vermemesini sağlayacak tedbirleri almaya hazır olduğu belirtildi.

ABD Maliye Bakanlığı açıklamasına göre, yeni yaptırımlar, kara listeye alınanların ABD'deki mal varlıklarını dondururken, ABD'lilerin de listedekilerle iş yapmasını yasaklıyor.

Türkiye’den çelik ithalatında gümrük vergileri yüzde 50’ye, mayıs ayındaki indirimden önceki seviyeye çıkarılacak.

Kararname ile, mali yaptırımlar, varlıklara el koyma ve ABD’ye giriş yasağı dahil olmak üzere çok çeşitli sonuçlar uygulanabilecek.

Başkan Trump da Türkiye’ye yaptırım kararını kapsamlı bir açıklamayla Twitter’dan paylaştı.Trump açıklamasında şu ifadeleri de kullandı:

"Ofisteki ilk günümden bu yana, Trump yönetimi ABD ve onun vatandaşlarının güvenliği için yorulmadan çalışıyor. ABD ve onun partnerleri IŞİD'in acımasız bölgesel halifeliğinin yüzde 100'ünü özgürleştirdi. Türkiye bu yapılanları tehlikeye atmamalı. Türkiye aynı zamanda Suriye'nin kuzeydoğusundaki sivillerin, özellikle hassas etnik ve dini azınlıkların korunmasına öncelik vermelidir. Sivillere ayrımcılık, sivil yapıların yok edilmesi ve etnik veya dini azınlıkların hedef alınması kabul edilemez. Buna ek olarak sığınmacıların geri dönüşü güvenli, gönüllü ve onurlu bir biçimde sağlanmalı."

İşte o açıklama:

BİR ÇIKIŞ DA PENTAGON’DAN

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, "Türkiye'ye karşı önlem almaları için diğer NATO müttefiklerine baskı uygulayacağım" dedi.

Esper, şu açıklamalarda bulundu:

"ABD ve uluslararası kamuoyunun muhalefet etmesine ve defalarca uyarmasına rağmen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye'nin kuzeyinin tek taraflı olarak işgal edilmesinin emrini verdi. Bu büyük can kaybı, sığınmacı, yıkım, güvensizlik ve ABD askeri güçlerine büyüyen bir tehdit ile sonuçlandı.

Bu kabul edilemez istila, aynı zamanda Suriye'de başarıyla yürütülen çok uluslu 'IŞİD'i yenme' görevine de zarar veriyor ve çok sayıda tehlikeli IŞİD'li esirin serbest kalmasıyla sonuçlandı.

Türkiye'nin sorumsuz hamleleri sebebiyle, kuzeydoğu Suriye'deki ABD güçlerine yönelik riskler kabul edilemez bir seviyeye ulaştı. Aynı zamanda daha kapsamlı bir çatışmanın içine çekilme riskiyle de karşı karşıyayız. Bu sebebten, Başkan'ın talimatıyla Savunma Bakanlığı kuzeydoğu Suriye'deki ABD askeri personelinin kasıtlı geri çekilişini başlatıyor.

Türkiye'nin tek taraflı hamlesi gereksiz ve düşüncesizceydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bunların sonuçlarından tamamıyla sorumludur. Bunlara potansiyel olarak IŞİD'in tekrar ortaya çıkması, olası savaş suçları ve büyüyen insani kriz de dahildir. Ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkiler de zedenlenmiştir.

Gelecek hafta Brüksel'de NATO'yu ziyaret edeceğim ve orada diğer NATO müttefiklerine Türkiye'nin korkunç hamlelerine cevap olarak kolektif ve bireysel diplomatik/ekonomik önlemler almaları için baskı yapmayı planlıyorum."

ESAD AÇIKLAMASI

Öte yandan ABD Başkanı Trump, Türkiye'nin 'Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasıyla sonuçlanan Suriye'nin kuzeyinden asker çekme kararına gelen tepkilere yanıt verdi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "IŞİD halifeliğinin yüzde yüzünü yendikten sonra askerlerimizin çoğunluğunu Suriye'den çıkardım. Bırakın Suriye ile Esad Kürtleri korusun ve kendi toprakları için Türkiye ile savaşsın" ifadelerini kullandı.

Trump, şöyle devam etti:

"Generallerime dedim ki, neden düşmanımızın toprağını korumak adına Suriye ve Esad için savaşalım? Kürtleri korumak adına Suriye’ye yardım etmek isteyen biri varsa bana uyar; bu, Rusya, Çin ya da Napolyon Bonaparte olabilir. Umarım her şey iyi gider, biz 7 bin mil uzaktayız!"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.