1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TÜİK Ekim ayı enflasyon rakamları
TÜİK Ekim ayı enflasyon rakamları

TÜİK Ekim ayı enflasyon rakamları

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) az önce Ekim ayın enflasyon rakamlarını açıkladı.

A+A-

Manşet TÜFE, ÜFE ve çekirdek enflasyonun top yekûn yüksek sonuçlandığın görüyoruz. Enflasyon rakamlarını nereden bakarsak bakalım olumsuz olarak okuyoruz.

TÜFE, aylık bazda % 1,9 olan beklentinin üzerinde % 2,08 artarken, yıllık enflasyon da bu rakamlarla % 11,90 ile 2008 yılı Ekim ayından bu yana en yüksek düzeyde geldi.

Enflasyonun yükselişinde mevsimsel etkilerin yanı sıra, petrol fiyatlarında artış, kur etkisi, vergi indirimlerinin süresinin dolması da etkili oldu. TCMB Başkanı Çetinkaya’nın Ekim ayı enflasyon raporunda belirttiği üzere, enflasyonda yukarı yönlü sürpriz de gerçekleşmiş oldu. Alt kalemlere baktığımızda, enflasyondaki yükselişe bir önceki aya göre giyim ve ayakkabı % 11,51 ; ev eşyası % 2,96 ve ulaştırma % 2,61 artışla katkı koymuş.

Raporun alt kalemleri de oldukça sıkıntılı bir tabloya işaret ediyor. TCMB’nin kontrol edilebilir enflasyon olarak takip ettiği favori endeksi “C” (çekirdek enflasyon) yıllık bazda % 11,82 ile 2004 yılı Ocak ayından bu yana en yüksek düzeyde geldi.

ÜFE enflasyonu ise yıllık bazda %17,28 ile 2008 yılı Temmuz ayından bu yana en yüksek düzeye ulaştı. Üretim maliyetlerindeki bu artışın önümüzdeki dönemde fiyatlara yansıma riski var.

Piyasaların enflasyonun kademeli de olsa kontrolden çıktığına kanaat getirmeye başladığından endişe ediyoruz. Her ne kadar Aralık ayından itibaren enflasyonun kademeli olarak gerilemesi için (baz etkisi) ile halen daha bir fırsat olsa da, kurun yüksek seyri, enflasyonda normalleşmenin de gecikmesine neden olacaktır. 2 yıl ve 10 yıl vadeli gösterge tahvillerin bileşik faizi veri ardından sırası ile % 13 ve % 12 seviyelerinde salınıyor.

Günün ikinci yarısında ABD’de açıklanacak resmi istihdam raporuna dikkat etmek gerekiyor. Beklentilerin üzerinde bir veri, Türk Mali piyasalarında satış baskısını artırabilir.

Özellikle USD/TL kurunda 3,81 seviyesinin üzerinde haftalık bir kapanış, 3,92 – 3,94 seviyelerinin önünü açacaktır

Borsa cephesinde ise kur ve faiz ile kopan korelasyon bir müddet daha devam edecek gibi duruyor (her ne kadar negatif ayrışmayı sürdürülebilir olarak görmesek de)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.