1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. UBP’de yetki üyenin
UBP’de yetki üyenin

UBP’de yetki üyenin

Ulusal Birlik Partisi dün gerçekleştirdiği Parti Meclisi toplantısında, geçen hafta aldıkları “adayları Seçim Komitesi belirleyecek” kararını geçersiz kıldı. UBP’de kontenjan adayları hariç herkes üye önüne çıkacak.

A+A-

12 BİN 500 ÜYE KARAR VERECEK: UBP Parti Meclisi dün gerçekleştirdiği toplantıda milletvekilleri de dahil tüm aday adaylarının üye karşısına çıkması yönünde karar üretti. Başbakan ve kontenjan adaylar dışındaki tüm aday adayları bölge bölge aday belirleme seçimlerine girerek yarışacak

ADAY OLMAK PAHALI: Ulusal Birlik Partisi’nden aday olmak isteyen her bir kişi, 16 asgari ücreti gözden çıkarmak durumunda. Aday adaylığı başvurusunda bulunan her kişi partiye 9 bin TL ödemek zorunda. Adaylığın kesinleşmesiyle bu ücret 16 asgari ücret olacak

Bertuğ TOPAL

Ulusal Birlik Partisi’nde aday belirleme sürecinde değişiklik yapılıyor. Dün saat 16.00’da toplanan Ulusal Birlik Partisi Parti Meclisi, geçen hafta gerçekleştirilen Parti Meclisi toplantısında alınan üyelerin adayları değil sadece sıralamasını belirlemesi ve UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün başkanlığında bir Seçim Komitesi kurulması kararını geçersiz kıldı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun geçen hafta tüm partilere yaptığı uyarı yazısının ardından konuyu yeniden değerlendirmek adına dün akşam toplanan Ulusal Birlik Partisi Parti Meclisi, aday belirleme noktasında üyelere gitmeye karar verdi.

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Dursun Oğuz yaptığı açıklamada bir önceki Parti Meclisi kararlarının geçersiz kılındığını ve tüzüklerde istisnai bir durum ile ilgili bir madde olmaması nedeniyle de adayları üyelerin belirlemesi noktasında karar kılındığını belirtti.

Herkes delegeye gidecek

Parti Meclisi’nin dün gerçekleştirilen toplantısında milletvekilleri de dahil tüm aday adaylarının üye karşısına çıkması yönünde karar üretildi. Başbakan ve kontenjan adaylar dışındaki tüm aday adayları bölge bölge yapılacak aday belirleme seçimlerine girerek yarışacak.

Adaylığın bedeli 16 asgari ücret

Parti Meclisi’nin bir diğer kararı ise aday olmak isteyen tüm adaylara ciddi bir maddi yük getirecek cinsten.

Ulusal Birlik Partisi’nden aday olmak isteyen her bir kişi, partiye 16 asgari ücret para ödemek zorunda.

Aday adaylı başvurusunda bulunan her kişi partiye 9 bin TL ödemek zorunda. Adaylığını kesinleşmesinin ardından ise bu ücret 16 asgari ücret olacak. Üyeden onay alan adaylar 16 asgari ücret karşılığı parayı parti hesabına yatırarak aday olabilecek.

10 kontenjan Özgürgün’ün yetkisinde

UBP’de üye karşısına çıkmayacak kesim kontenjan adayları olacak. Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün tarafından belirlenecek bu 10 kişilik kontenjan adayları üyelerin karşısına çıkmadan direk olarak aday yapılacak. Kontenjan adaylar için tek yetkili ise Hüseyin Özgürgün olacak.

Bağımsız kontenjan adayı olabilecek

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün belirleme yetkisinde olan kontenjan adayları için mevcut bağımsız vekillere bir ayrıcalık sağlanacağı kaydedildi.

Bağımsız milletvekilleri istemeleri durumunda UBP’de kontenjan adayı olabilecek.

Taçoy Sennaroğlu ve Gündüz üyeye gidecek

Ulusal Birlik Partisi’nde aday belirleme sürecine kısa bir süre kala adaylık kriterlerinin belirlenmesi ile yarış başlamış oldu.

Bağımsız vekiller Hasan Taçoy, Önder Sennaroğlu ve Menteş Gündüz kendi istekleri ile Ulusal Birlik Partisi üyesinin karşısına çıkmak istediğini deklare etti.

Bir diğer bağımsız milletvekili Hakan Dinçyürek ise kontenjan adayı olmak istediğini belirttiği öğrenildi.

Berova belirsizliği sürüyor

Demokrat Partili Özdemir Berova’nın ise belirsizliği devam ediyor. Demokrat Parti’den aday olmayacağı kesinleşen Berova’nın Ulusal Birlik Partisi’nden aday yapılıp yapılmayacağı, kendisinin aday olma isteğinin ne durumda olduğu gibi birçok belirsizlik söz konusu. Berova’nın son durumu ile ilgili ilerleyen günlerde bir gelişme yaşanması bekleniyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.