1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üçüncü Cumhurbaşkanı Eroğlu, Atatürk’ün 79’uncu Ölüm Yıl Dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı
Üçüncü Cumhurbaşkanı Eroğlu, Atatürk’ün 79’uncu Ölüm Yıl Dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı

Üçüncü Cumhurbaşkanı Eroğlu, Atatürk’ün 79’uncu Ölüm Yıl Dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı

Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Kurtuluş Savaşı’nın eşsiz komutanı, Büyük Önder ve Devlet Adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün 79’uncu ölüm yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

A+A-

Eroğlu mesajında şunları kaydetti: 

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya ve milli tarihimizdeki yeri ile önemi çok farklı, çok değerlidir. O, bir semboldür, ilham kaynağıdır, önderlik, devrimcilik, halkçılık, özgürlük ve egemenlik sembolüdür. Esir edilmek, tüm kaynakları sömürülmek istenen milletler onun ve Türk ulusunun verdiği mücadeleyi örnek almışlardır. Mustafa Kemal Atatürk, Sevr Antlaşması ile parçalanarak, özgürlüğü, egemenliği elinden alınmak, diz çöktürülmek istenen Türk milletini ayağa kaldırmış, yeni ve modern bir Devlet sahibi yapmıştır. 

Halkın iradesini iktidara taşıyan, her alanda devrimler yaparak milletin önünü açan, ufkunu genişleten bugünün Türkiye’sinin ortaya çıkmasında büyük rol oynayan onun liderliği ve mücadelesi olmuştur. Büyük Önder Atatürk’ün ortaya koyduğu fikirler hala güncel geçerliliğini korumakta ve bizler için yol gösterici olmaktadır. Atatürk’ün ‘Bağımsızlık benim karakterimdir’, ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ veciz sözleri, neyi niçin söylediği hep aklımızda olmalı, onun verdiği mücadeleyi, yaptığı devrimleri okumayı, anlamayı, onlardan feyz almayı görev bilmeliyiz. 

Onun gençliğe, bilim ve ilime verdiği önem dikkate alınarak özellikle genç nesillerin Atatürk’ü doğru ve iyi anlaması için özel bir gayret sarf edilmelidir. Onun hedefi olan çağdaş, laik, gelişmiş bir Türkiye hedefinden asla vazgeçilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Kıbrıs Türk Halkı’nın varoluş ve özgürlük mücadelesinin başlıca esin kaynağı, önderimiz,  büyük asker ve devlet adamı Atatürk’ü ölümünün 79’uncu yılında rahmet ve şükranla anıyor, bizler için gösterdiği yoldan asla dönmeyeceğimizi vurguluyorum.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.