1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması, IJOCA’da geniş yer aldı
Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması, IJOCA’da geniş yer aldı

Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması, IJOCA’da geniş yer aldı

Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması, ABD’de yayınlanan Dünya’nın en otoriter çizgi sanatları dergisi IJOCA’da geniş yer aldı

A+A-

“Uluslararası İletişim – Üçüncü Dünya iletişim Araçları” ve “Çizgi Sanatları” alanında otorite olan, ABD’de yaşayan araştırmacı, yazar, yayıncı John A. Lent’in yılda iki kez yayınladığı, 47 ülkede temsilcisi, 16 ülkede Çizgi Roman, Karikatür ve Mizah Sanatları üzerine otoriter yayın kurulu bulunan “Uluslararası Çizgi Sanatları Dergisi” (International Journal of Comic Art – IJOCA), Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’nin geleneksel olarak düzenledikleri “Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’na 27 sayfa yer ayırdı.

100’den fazla ülkede satılan derginin 23. sayısında, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Çakmak ve Uluslararası Zeytin Mizah Şenliği Düzenleme Komitesi Üyesi Musa Kayra ile “Zeytin Karikatürleri Yarışması”, “Girne Zeytin Festivali”, “Kıbrıs Türk Karikatür Tarihi” konularında geniş kapsamlı üç ayrı söyleşi yayınladı.

“Minik Ülke, Anıtsal Etkinlik: Kıbrıs – Zeytin Karikatürleri Festivali” başlığı ile yayınlanan söyleşilerde Girne şehri ve Zeytinlik Festivali hakkında birçok fotoğraf, karikatür ve belge kullanıldı. Dergide, Girne şehri ile Zeytinlik köyü hakkında tarihi bilgiler verilmenin yanısıra, Nidai Güngördü, Hüseyin Çakmak ve Musa Kayra’nın özgeçmişlerine de yer verildi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, özünde Girne’yi, genelde Uluslararası Zeytin Festivali ile karikatür yarışmasını ve Zeytinlik köyünü tanıtan kültürel ve turistik değerdeki bir yayın nedeni ile şunları söyledi:

“Bilindiği gibi, John A. Lent, “Uluslararası Çizgi Sanatı Dergisi”nin sahibi ve yayıncısı olmanın yanısıra, Karikatür, Çizgi Roman ve Çizgi Film alanında Dünya’ca ünlü bir otoritedir. Çizgi Sanatları üzerine 100’e yakın kitap, Monografi ve yüzlerce makale yayınlamıştır. Dünya’nın birçok ülkesinde düzenlenen yüzlerce sempozyuma, konferanslara, seminerlere katıldı. Girne Belediyesi’nin daveti üzerine, 2008 ve 2014 yıllarında, iki kez Kıbrıs’a geldi. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’nda Seçici Kurul Başkanı olarak görev yaptı ve ülkemizden olumlu izlenimler ile ayrıldı. IJOCA dergisinin geçmiş sayılarında Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması ve Kıbrıs Türk Karikatürü hakkında birçok makale yayınlamıştır.

Uluslararası Zeytin Festivali ve Uluslararası Karikatür Yarışması çerçevesinde bugüne kadar;

2008 yılında 42 ülke, 204 çizer, 364 eser

2009 yılında 50 ülke, 330 çizer, 548 eser

2014 yılında 60 ülke, 339 çizer, 565 eser

2015 yılında 57 ülke, 227 çizer, 459 eser

2016 yılında 71 ülke, 461 çizer, 907 eser

2017 yılında 62 ülke, 300 çizer, 790 eser

2018 yılında 64 ülke, 348 çizer, 802 eser

2019 yılında 61 ülke, 458 çizer, 1.018 eser

2020 yılında 62 ülke, 289 çizer, 887 eser

2021 yılında 40 ülke,157 çizer, 332 eser

2022 yılında ise 50 ülke, 179 çizer, 488 eser ile katılım olmuştur.

Gerek Girne Belediyesi’ndeki Belediye Müdürlüğüm gerekse 2014 yılından beri yürütmekte olduğum Belediye Başkanlığı görevim içerisinde, yurt dışından gelen önemli karikatür sanatçılarını, jüri üyelerini şehrimizde ağırlama, uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapmak ve bunları sorunsuz bir şekilde çözümlemek beni son derece mutlu etmektedir” dedi.

“Bu yayın, yaptığımız işin ne kadar doğru ve alınan kararların ne kadar yerinde olduğunun göstergesidir”

Güngördü sözlerine şöyle devam etti; ABD’de yayınlanan, Dünya’nın en otoriter çizgi sanatları dergisi IJOCA, Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’na geniş yer ayırması bizleri gerçekten çok mutlu etmiştir. Özünde Girne’yi, genelde Uluslararası Zeytin Festivali ile karikatür yarışmasını ve Zeytinlik köyünü tanıtan kültürel ve turistik değerdeki bir yayın bizlerden bahsediyor. Kendilerine buradan çok teşekkür ederim. 

Tüm ambargolara rağmen KKTC’yi ada dışında bir dünya devi ülkesi olan Amerika’da karikatür dergilerinde tanıtabiliyorsak, sanata ve sanatçıya gösterilen değer bir kez daha yaptığımız işin ne kadar doğru ve alınan kararların ne kadar yerinde olduğunun göstergesidir.

Tüm karalarımızda bize destek belirten Girne Belediyesi Meclis Üyelerine, iş birliği yaptığımız Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneğine ve Girne Belediyesinin çalışanlarına teşekkür ederim.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.