1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Üniversitede “yok artık” dedirten olaylar
Üniversitede “yok artık” dedirten olaylar

Üniversitede “yok artık” dedirten olaylar

Sayıştay raporundan anlaşıldığına göre Ege üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanlığı, kamuyu zarara uğratacak şekilde inşaat, tadilat ve onarım işlerinde inşaat şirketlerine haksız ödeme yapmıştır.

A+A-

Kamu üniversiteleri, bilindiği gibi uzun bir süredir finansal sıkıntı yaşamakta ve tıbbi malzeme ile ilaç borçlarını ödemekte zorlanmakta.  
Hal böyle iken... Sayıştay raporundan anlaşıldığına göre; Ege Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanlığı, kamuyu zarara uğratacak şekilde inşaat, tadilat ve onarım işlerinde inşaat şirketlerine haksız ödeme yaptı. 

Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu ile merkezi ameliyathane binası yapım işinde maliyetin olması gerekenden yüksek gösterildiği, Diş Hekimliği Fakültesi ek binasının yapım işi için üç ihale yapılmasına karşın bitirilmediği, Üniversite 15 yıldır doğalgaz kullanmasına rağmen kömürlü kazan ihalesi yapıldığı, Kadın Sorunları Araştırma Merkezi binası tadilat ve onarım işinde ise yapılmamış iş yapılmış gibi gösterildiği ve aynı iş için iki kez ödeme yapılmış olduğu ortaya çıkarıldı. 

Ege Üniversitesi 2018 yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporunda, başta Yapı İşleri Daire Başkanlığı (YİDB) olmak üzere kamuyu zarara uğratan ve mevzuata uygun olmayan usulsüz uygulamaya ilişkin tespit ve değerlendirmeler şunlardı:

BULGU 1: EÜ Merkezi ameliyathane binası yapım işinde yaklaşık maliyetin mevzuata uygun olarak belirlenmemesi

YİTDB tarafından anahtar teslimi götürü bedel teklif almak suretiyle belli istekliler arasında ihale yoluyla yaptırılan E.Ü merkezi ameliyathane binası yapım işinde yaklaşık maliyetin olması gerekenden yüksek olarak tespit edildiği görülmüştür.

BULGU 3: Anahtar teslim götürü bedel ihale yönteminin mevzuata aykırı olarak amacı dışında kullanılması

 

Diş Hekimliği Fakültesi Ek Binasının üç yapım ihalesi yapılarak tamamlanmaya çalışılması “Anahtar Teslim Götürü Bedel” sözleşmesinin özüne ve amacına uygun düşmediği gibi, yapım maliyetinin aşırı derecede yükselmesine ve kamu zararının oluşmasına yol açtığı değerlendirilmiştir.

BULGU 7: İhale tarihi itibariyle henüz yapımına karar verilmemiş binalara ilişkin imalatların başka yapım ihaleleri kapsamına dahil edilerek bedellerinin ödenmesi

BULGU 8: Üniversite bünyesinde süresi geçtiği halde kesin kabulü yapılmamış 46 adet yapım/onarım işi bulunması

EÜ YİTDB tarafından 2010-2017 yılları arasında yürütülen/yapılan yeni inşaatlar ile mevcut binalar için yapılan büyük onarım işleri ile çevre düzenleme işlerinden 46 adedinin denetimin yapıldığı 2019 tarihi itibariyle henüz kesin kabullerinin yapılmadığı tespit edilmiştir.

BULGU 11: 2012 Yılında bitirilmesi gereken bir bina onarımı işi ’ne ait geçici ve kesin kabul işlemlerinin halen yapılmamış olması

EÜ Kadın Sorunları Araştırma Merkezi Binası Tadilat ve Onarımı İşi (1.ihale) kapsamındaki imalatların tamamı yapılmış gibi, hatta iş artışı da yapılarak yüklenicisine sözleşme bedelinin tamamı ödenmesine karşın aynı yer için aynı imalat kalemleriyle ikinci bir ihaleye çıkılmış ve iş ikinciihale kapsamında tamamlanmış, aynı iş için iki kez ödeme yapılmıştır.

Onarım işinin 21.12.2012 tarihinde bitmesi gerekmektedir. Ancak denetimin yapıldığı 2019 yılı itibariyle söz konusu onarım işinin geçici ve kesin kabul işlemlerinin halen yapılmadığı görülerek ayrıntılı incelemeye alınmıştır.

BULGU 14: Yüksek tutarlı ve özellik arzeden yapım işlerinde mevzuata aykırı şekilde kontrol teşkilatı üyesi görevlendirmeleri

Merkezi ameliyathane binası yapım İşinin özelliği itibariyle uzmanlık ve ileri teknoloji gerektirdiği ve bu kadar uzmanlık gerektiren iş için Üniversitede yeterli sayıda kontrol mühendisi bulunduğu halde, çoğunlukla mühendis ve mimarlar yerinekontrol teşkilatı üyesi olarak "tekniker" ve "teknisyen" kadrosundaki teknik personelin görevlendirilmiş olduğu görülmüştür.

BULGU 17: Yapılması fiilen mümkün olmayan imalat kalemlerinin yaklaşık maliyete dahil edilmesi suretiyle işin yaklaşık maliyetinin yüksek gösterilmesi

EÜ Diş Hekimliği Fakültesi ile Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı Kazan Daireleri Tadilat ve Onarımı İşine ilişkin Yaklaşık Maliyet Hesap Cetvelinde 2 adet kömürlü + 2 adet doğalgazlı kazan olmak üzere 4 adet kazanın yaklaşık maliyet hesabına dahil edildiği görülmüştür.

EÜ Yerleşkesinde yaklaşık 15 yıldır doğalgaz kullanılmakta olup hali hazırda kullanılan kömür kazanı bulunmamaktadır.

İşin yapılacağı mahalde yeterli alan bulunmaması ve yaklaşık 15 yıldır Üniversitede kömürlü kazan kullanılmamasına rağmen yaklaşık maliyete 2 kömür kazanı eklenerek maliyetlerin yükseltilmesi bir yandan kamuyu zarara uğratacak nitelikte olup diğer taraftan da ihaleye teklif veren isteklilerin aşırı düşük teklifte kalıp elenmelerine yol açabilecek bir eylem olarak görülmüştür.

BULGU 20: Ege Üniversitesi yerleşkesinin bir altyapı planının bulunmaması

E.Ü. Yerleşkesinde bulunan elektrik, su ve doğalgaz hatlarının güzergâhlarını gösteren bir altyapı planının mevcut olmadığı görülmüştür.

BULGU 22: Üniversite bünyesindeki bir yüksekokulun fiilen atıl durumda olması

Üniversite bünyesinde bulunan Ödemiş Sağlık Yüksek Okulunun mevzuata uygun olarak çalıştırılamadığı tespit edilmiştir.Sonuç olarak Raporumuzun yazıldığı Haziran 2019 tarihi itibariyle fiilen hiç öğrencisi bulunmayan Ödemiş Sağlık Yüksekokulunda 4 idari personelin yanı sıra 3 akademik personelin de 2018 yılından itibaren istihdam edilmeye başlandığı, 2018 yılı sonuna sonuna kadar personel giderleri ve binanın cari giderleri kapsamında bütçeden harcama yapıldığı tespit edilmiştir.

Sonuç olarak;

Üniversite Hastanelerinin öncelikli varlık nedeni bilim üretmek, öğrencilerini geleceğe en iyi şekilde hazırlamak, nitelikli sağlık hizmeti ve eğitim vermektir.

Kamu üniversite hastanelerininasli görevlerini yerine getirmelerini güçleştiren mali yetersizlik söz konusu iken ve çok ciddi bir borç yükü altında, kısa vadeli borçlarını dahi karşılayamaz halde iken Üniversitede tıbbi malzeme ve ilaç borçlarını ödemede zorlukların olduğu ve bu nedenle de ameliyatların ertelenmesinin söz konusu olduğu bir dönemde Ege üniversitesi Yapı İşleri DaireBaşkanlığının kamuyu zarara uğratan,mevzuata uygun olmayan ve usulsüz uygulamaları ile inşaat şirketlerine haksız menfaat sağlayacak uygulamalar yapmasıve bu durumun görmezden gelinmesi üniversitelerimizin içinde bulunduğu çürümüşlüğü açıkça gözler önüne sermektedir.

Kaynak;Ege Üniversitesi 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu

https://www.sayistay.gov.tr/tr/?p=2&ContentID=12700 Erişim 15.10.2019

Ergün Demir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.