1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ve Esad konuştu
Ve Esad konuştu

Ve Esad konuştu

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Danışmanı Barış Pınarı Harekatı'nın başlaması ve YPG ile Şam arasında anlaşmaya varılması sonrası ilk açıklamayı yaptı...

A+A-

Esad'ın siyaset danışmanı Buseyna Şaban da Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşma için "muğlak" dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın siyaset danışmanı Buseyna Şaban, Türkiye'yle ABD'nin Suriye'nin kuzeyi için bugün açıkladığı anlaşmayı değerlendirdi.

Suriye'nin kuzeyindeki terör unsurlarına yönelik başlatılan Barış harekatı'nın 120 saat durdurulması konusunda varılan anlaşma için "ABD ile Türkiye’nin anlaşması muğlak" ifadelerini kullanan Şaban, Şam yönetiminin Suriye’de yeni bir Irak Kürdistanı kurulmasını kabul etmeyeceğini de dile getirdi.

Şaban’ın, “SDG ile şu ana dek önemli adımlar attık, her meselenin bir anda çözülmesine gerek yok” sözleri dikkat çekti. 

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’den mektup getiren Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Faleh el Fayyad’ı kabul eden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili ilk kez konuştu. Barış Pınarı için "apaçık saldırganlık" diyen Esad, "Türk saldırganlığına Suriye'nin her yerinde tüm meşru araçlarla karşılık vereceğiz" vurgusu yaptı. Öte yandan Esad'ın siyaset danışmanı Buseyna Şaban, Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşma için "muğlak" değerlendirmesinde bulundu.

ESAD NE DEMİŞTİ

Suriye Arap Haber Ajansı SANA'nın öğlen saatlerinde geçtiği habere göre "Bölge ülkelerine yönelik dış emeller tarih boyunca hiç durmadı. Erdoğan rejiminin ülkemize karşı yürüttüğü Türk saldırganlığı, taşıdığı tüm yalancı şiarlara rağmen, açık bir ihlal ve işgaldir" diyen Esad, şöyle devam etmişti:

"Suriye, bu işgale (Erdoğan rejiminin) vekilleri ve teröristlerini vurmak kanalıyla cevap veriyor, bunun tüm şekillerine Suriye topraklarındaki her bölgede meşru tüm araçlarla karşılık verecek ve karşı koyacak."

BAKANLIK NE DEDİ

SANA, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı resmi kaynağına dayanarak "Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik saldırganlığı, Erdoğan rejiminin yayılmacı hırsları ve geçmiş zaman evhamlarının bir sonucu olup Ankara'ya Astana süreci çerçevesindeki garantör konumunu kaybettirdi, tüm Suriyeliler bu saldırıya karşı koymak için birleşti" açıklamasına da yer verdi.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı açıklaması şöyle:

"Uluslararası kınamalara rağmen Erdoğan rejiminin Suriye’ye karşı saldırganlığında müteşebbis olduğunu, faşist Erdoğan rejiminin gerçek yüzünü açığa çıkaran uluslararası tüm örf ve kanunlarını açık şekilde ihlal ile ölüm ve yıkım ekmeye devam ettiğini söyledi.

Kaynak, bu hain ve gaddar Türk saldırganlığının Erdoğan rejiminin genişlemeci hırsları ve geçmiş zaman evhamlarının bir sonucu olduğunu, desteğin tüm şekillerini sunduğu terörist grupların safında durduğunu gösterdiğini ve Suriye krizine çıkış yolu bulmak için akan bütün çabalara sert bir darbe indirdiğini dolayısıyla, Türk rejiminin başta saldırganlığının Astana prensipleri ve kararları ile çeliştiğinden dolayı Astana çerçevesinde garantörlüğünü düşürdüğüne dikkat çekti.

Kaynak, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin, Türk saldırganlığını mutlak bir şekilde reddettiğini ve Suriye’nin iç işlerine müdahalesini mutlak bir şekilde reddetiğini bir kez daha yinelediğini ve Suriyelilerin istisnasız tüm Suriyelilerin gaddar Türk saldırganlığına karşı koymada ulusal bayrak altında, toprak ve halk olarak Suriye’nin birliği egemenliği ve ulusal bağımsız kararını korumak ve Suriye’nin ulusal konularda müdahale etmesine hiç kimseye izin vermeyeceği yolunda tek vücut olduklarını belirtti.

Kaynak, bütün uluslararası toplumu, Erdoğan rejimine, Suriye’ye karşı saldırganlığına son vermesi, sonuçlarından tamamen sorumlu tutulması, bölgedeki ve dünyadaki güvenlik, barış ve istikrara tehdit teşkil eden yıkıcı politikalarını bırakmaya zorlama yükümlülüğünü yerine getirmekle mükellef olduğunu vurguladı."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.