1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Yapılması planlanan eylemimizi askıya aldık”
“Yapılması planlanan eylemimizi askıya aldık”

“Yapılması planlanan eylemimizi askıya aldık”

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Genel Başkanı Tunç Adanır, yazılı bir açıklama yaptı.

A+A-

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Genel Başkanı Tunç Adanır, yazılı bir açıklama yaptı.

Adanır, “24 Ocak 2023 tarihinde hükümet partilerine mensup üç milletvekilinin, Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin yetki alanlarını kısıtlayan yasa değişikliği önerisi ile ilgili görüşümüzü, tepkimizi ve eylem kararımızı halkımızla paylaşmıştık” dedi.

Adanır yaptığı açıklamada, “KTMMOB ve Planlama İnşaat Dairesi gibi kurumlara sahip çıkılması yönünde hemfikir olunmuştur.
Uzun süren müzakereler sonucunda, yarın yapılması planlanan eylemimizin askıya alındığını üyelerimiz ve tüm kamuoyuna duyururuz” ifadelerini kullandı.

Açıklama şöyle:

24 Ocak 2023 tarihinde, hükümet partilerine mensup üç Milletvekilinin, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (KTMMOB) yetki alanlarını kısıtlayan yasa değişikliği önerisi ile ilgili görüşümüzü, tepkimizi ve eylem kararımızı halkımızla paylaşmıştık.
Bugün Başbakanlık’ta düzenlenen, Başbakan Ünal Üstel, KTMMOB Heyeti ve Oda Başkanlarımız arasında yapılan toplantı neticesinde devlete ait projelerde yaşanan aksaklıkların KTMMOB Yasası kaynaklı olmadığı ve yasal bir değişikliğe ihtiyaç duyulmadığı hususunda mutabakat sağlanmıştır.
Gerçekleşen toplantıda KTMMOB’ye bağlı Odaların Vize Büroları’nın devlete ait binalarda mevcut mevzuatlarımıza dayalı denetimlerin faydalarından bahsedilirken, bu denetimlerin; yapıların sağlıklı, güvenli ve uzun ömürlü olmasına katkı sağladığı, yerel değerlerin ve iş gücünün korunması adına KTMMOB ve Planlama İnşaat Dairesi gibi kurumlara sahip çıkılması yönünde hemfikir olunmuştur.
Uzun süren müzakereler sonucunda, yarın yapılması planlanan eylemimizin askıya alındığını üyelerimiz ve tüm kamuoyuna duyururuz.
KTMMOB olarak yaşadığımız coğrafyanın sosyal ve kültürel özelliklerine, iklim şartlarına uygun, halkımızın güvenliğini gözeten yapıların hayat bulması için yapılan ve yapılacak tüm projelerde yasalar çerçevesinde işbirliğine her zaman hazır olduğumuzu belirtiriz.
Eylem hazırlık sürecinde ilk günden itibaren Birlik’ini sahiplenerek yanımızda olan üyelerimize, bize desteğini beyan eden tüm Sivil Toplum Örgütleri’ne, Meslek Örgütleri’ne, Siyasi Partilere ve halkımıza mücadeleye verdikleri demokratik katkıdan ötürü teşekkür ederiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.