1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yasal vatandaşlığa güçlü destek
Yasal vatandaşlığa güçlü destek

Yasal vatandaşlığa güçlü destek

Target Araştırma Şirketi’nin anketine katılanların büyük çoğunluğu, ülkede yasal olarak 10 yıl yaşayan herkesin vatandaş olabilmesine onay veriyor.

A+A-

YÜZDE 65 DESTEKLİYOR: Ankete göre KKTC’de yasal olarak 10 yıl yaşayan herkesin vatandaş olabilme hakkını kazanması görüşüne ciddi bir destek var. Ankete katılanların yüzde 65’i bu görüşe destek verirken karşı olanların oranı yüzde 30 oldu. Ankette hükümetin vatandaşlık uygulamaları da yüzde 51 destek buldu

“KONTROLLER ARTIRILMALI” Ankete katılan her dört kişiden üçü KKTC’ye giriş ve çıkışlarda kontrollerin artırılması yönünde görüş belirtti. Yeni vatandaşlıklar verilmesini destekleyenlerin yüzde 67’si KKTC’ye giriş ve çıkışlarda kontrollerin artırılmasını isterken, yeni vatandaşlıklara karşı olanların yüzde 85’i kontrolün arttırılmasını istiyor

Target Araştırma Şirketi’nin KKTC genelinde 617 kişiyle yüzyüze görüşerek gerçekleştirdiği ankette vatandaşlık ve KKTC’ye giriş ve çıkışlarla ilgili konuları içeren sorular soruldu.

KKTC’de yasal olarak 10 yıl yaşayan herkesin vatandaş olabilme hakkını kazanması görüşünü ankete katılanların yüzde 65’i desteklerken, bu görüşü katılımcıların yüzde 30’unun desteklemediği ortaya çıktı.

grafik1-1-(1).jpg

Yeni vatandaşlıklara da onay çıktı

Diğer taraftan Hükümet’in yeni vatandaşlıklar vermesi ile ilgili sorulan bir başka soruda ise Hükümet’in bu uygulamasının ancak yüzde 51 oranında destek gördüğü yüzde 44 oranında ise desteklenmediği tespit edildi.

grafik2-1.jpg

KKTC’de yasal olarak 10 yıl yaşayan herkesin vatandaş olabilme hakkını kazanması görüşünü destekleyenlerin ise yüzde 22,6’sı Hükümet’in yeni vatandaşlıklar vermesine karşı olduğu analiz sonucu ortaya çıkıyor.

grafik3-1.jpg

Hükümetin yeni vatandaşlıklar vermesini en yüksek oranda destekleyen yaş grubu ise yüzde 58,2 ile 25-34 yaş grubu oldu. Vatandaşlıklara en yüksek oranda “desteklemem” diyen kesim ise yüzde 53,9 ile 55 yaş üstü grubu.

“Giriş çıkışlarda kontrol artırılmalı”

Ankete katılan her dört kişiden üçü ise KKTC’ye hem girişlerde hem de çıkışlarda uygulanan kontrollerin artırılması yönünde görüş belirtti. Ancak bu görüşün bölgeler arasında farklılık gösterdiği anlaşıldı. Güzelyurt bölgesinden anket katılanlar yüzde 93,0 ve yüzde 91,5 ile en yüksek oranda girişlerde ve çıkışlarda kontrollerin artırılması yönünde görüş belirtti.

En düşük oran Girne’de

Bu oranın en düşük olduğu bölge ise Girne bölgesi. Bu bölgeden katılanlar girişlerde yüzde 65,0 ve çıkışlarda ise yüzde 64,2 oranında kontrollerin artırılması yönünde görüş ifade etti.

Vatandaşlıkları onaylayanlar giriş çıkıştaki denetimlerin artırılmasına daha az destek verdi

Elde edilen bir başka analiz sonucunda ise Hükümetin yeni vatandaşlıklar vermesine destek verenlerin ancak yüzde 67’si KKTC’ye giriş ve çıkışlarda kontrollerin artırılmasını isterken yeni vatandaşlıklar verilmesini deteklemeyenlerin, giriş ve çıkışlarda kontrollerin artırılması yönündeki talebinin ise yüzde 85 oranında olduğu anlaşıldı.

grafik4-1.jpg

grafik5.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.