1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Yasaları yok sayarak hareket eden bir hükümetle karşı karşıyayız”
"Yasaları yok sayarak hareket eden bir hükümetle karşı karşıyayız”

"Yasaları yok sayarak hareket eden bir hükümetle karşı karşıyayız”

CTP Grup Başkan Vekili Erkut Şahali, ülkenin ekonomik ve siyasal bir krizden geçtiğini kaydederek, “Yeni yasama yılında hükümetle ciddi anlamda uğraşacağız” dedi.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi’nin, Onuncu Dönem, Üçüncü Yasama Yılı, 2 Ekim Pazartesi günü yapılacak toplantı ile başlıyor… Başta ekonomik kriz olmak üzere birçok sıkıntının ele alınması ve halkın faydasına olacak yasaların hazırlanabilmesi için Meclis’te grubu olan partilere ise büyük sorumluluklar düşüyor.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Grup Başkan Vekili Erkut Şahali, ana muhalefetin yeni yasama yılında izleyeceği yol ile ilgili Kıbrıs Postası’na özel açıklamalarda bulundu.

“ÜLKE EKONOMİK VE SİYASAL BİR KRİZDEN GEÇİYOR”

CTP Grup Başkan Vekili Erkut Şahali, ülkenin ekonomik ve siyasal bir krizden geçtiğini belirterek, “Dolayısıyla Meclis’in bunlarla görev ve mesai zorunluluğu vardır” dedi.

Yeni yasama yılında asıl hedeflerinin yurttaşın huzuru ve mutluluğu olduğuna dikkat çeken Şahali, “Bu hükümetle bu huzurun ve mutluluğun sağlanması mümkün değil. Çünkü gerek yürürlükteki yasalara aykırı, gerekse bu yasaları yok sayarak hareket eden bir hükümetle karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

“YENİ YASAMA YILINDA HÜKÜMETLE CİDDİ ANLAMDA UĞRAŞACAĞIZ”

Şahali, mevcut hükümetin fırsat eşitliğini ve adalet duygusunu her gün biraz daha yaraladığını dile getirerek, “Yeni yasama yılında hükümetle ciddi anlamda uğraşacağız” diye konuştu.

CTP olarak yapmayı planladıkları çalışmalara değinen Şahali, yabancıların mülk edinmeleriyle alakalı yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirterek, “Bu konuda bir yasa önerimiz olacak” dedi. Çalışmalarını tamamladıklarını belirten Şahali, “Yabancıların bütün yerleşim birimlerinde edineceği mülklerin oransal olarak sınırlandırılmasını amaçlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Şahali, Toprak Koruma Yasası vasıtasıyla tarımsal arazilerin tarımsal statüsünün devamını garanti altına alacak yasama faaliyetine de mutlak surette ihtiyaç olduğunu kaydetti.

“HÜKÜMETİN ORTAYA BİR ÇABA KOYMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Sadece kendi çalışmalarıyla yetinmeyip hükümetin de ortaya bir çaba koyması için çalışacaklarına vurgu yapan Şahali, “Çünkü günün sonunda veriler hükümetin kontrolündedir” dedi.

Şahali, sağlıklı verilerle isabetli yasaların çıkmasının mümkün olabileceğine dikkat çekerek, “Dolayısıyla hükümet makamlarının bu konuda iş birliğine ihtiyacımız olacak” ifadelerini kullandı.

Artan suç oranlarına ve suç türlerine ilişkin mutlak surette Ceza Yasası’nın gözden geçirilmesi gerektiğine de değinen Şahali, bu konuda da faaliyetlerinin olacağını söyledi.

Şahali, ekonomik krizle baş edebilmek için yurttaşın alım gücünü koruyacak ve hükümeti de bu doğrultuda çalışmaya sevk edecek farklı yasalar ve farklı uygulama ödeviyle bu yasama yılında görevlerinin başında olacaklarını belirtti.

“HÜKÜMET TOPLUMUN SESİNE DUYARSIZ KALIRSA BU BİR EYLEMLİLİK SÜRECİNE DÖNÜŞÜR”

“Hükümet toplumun sesine ve ihtiyaçlarına duyarsız kalmaya devam eder ve bizim uyarılarımızı göz ardı etmeye çalışırsa bu bir eylemlilik sürecine dönüşür” diyen Şahali, bu konuda hiçbir çekincelerinin olmadığını kaydetti.

Şahali, demokrasinin izin verdiği her şeyi yaparak bu ülkenin daha müreffeh ve aydınlık günlere ulaşabileceğine inandıklarını söyleyerek, “Demokrasiden uzaklaşmadan ve hükümetin de demokratik bir tavır içerisinde olmasını sağlama konusunda çok çalışacağımız yeni bir yasama yılına hazırlanıyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.