1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YKP 28. Kuruluş Yıldönümünü Kutluyor
YKP 28. Kuruluş Yıldönümünü Kutluyor

YKP 28. Kuruluş Yıldönümünü Kutluyor

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), ülkede yolsuzluklar, usulsüzlükler yaşandığını ileri sürerek, bunların engellenmesi adına etkin, verimli ve hesap sorabilir bir yönetim oluşması gerektiği kaydedildi.

A+A-

Yeniden örgütlenme ve personel reformunun planlanıp yürürlüğe konması gerektiği belirtilen açıklamada, çalışmayan bir yönetim çarkı ile hiçbir siyasi programın uygulanamayacağı ifade edildi. 

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), 28. kuruluş yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yayımladı. 

Kıbrıs sorununa da değinilen açıklamada, “Bugünkü tıkanma süreci üzerine YKP’nin önerisi, çerçeve antlaşması ve tüm politik aktörlerin temsiliyet sistemi içinde ağırlıkları dikkate alınarak, mümkün olan en geniş politik temsiliyeti sağlayarak çok toplumlu, çok siyasal kimlikli, ileride Federal Devletin Meclisi’nin ve Bakanlar Kurulu’nun yerlerini alacak yasama ve yürütme organlarının hemen şimdi hayata geçirilmesidir” ifadelerine yer verildi. 

“SLOGANLAR GÜNCEL”

Açıklamada, partinin “28 yıldır, eşitlikçi, özgürlükçü, katılımcı, demokratik bir sosyalizm için, enternasyonalizm ilkelerine bağlı, dayanışmayı önemseyen, emekten yana, anti-militarist, barışçı, ekolojist, toplumsal cinsiyet eşitlikçi ve özgürlükçü bir mücadele de verdiği” kaydedildi. 

YKP açıklamasında, “YKP, 1989 yılında yola çıkarken ‘vilayetleştirmeye hayır’ sloganını kullanmıştı, ‘talimatla yönetilmeye hayır, bu memleket bizim biz yöneteceğiz’ demişti, bugün bu sloganların güncelliği hala sürmektedir” ifadeleri kullanıldı. 

“KUZEY İRLANDA MODELİ”

Kıbrıs sorununa da değinilen açıklamada, “YKP, liderlerin ortak çağrı yapacağı her türlü antlaşma taslağı ile ilgili olumlu yaklaşımını korumaya devam ediyor. Kıbrıs sorununun hemen şimdi çözülmesi, işgalin sona ermesi gerekir” denildi. 

Açıklama şöyle devam etti: 

“YKP, Kıbrıs sorununda yabancı askerler, yer değiştiren ve taşınan nüfus, toprak ve mülkiyet, güvenlik ve garantörlük ile güç paylaşımının esas başlıklar olduğuna inanır, bu konuda yıllar süren görüşmelerde önemli yakınlaşmalar sağlandığının vurgusu yapar. Bu temel konuları kapsayacak bir çerçeve antlaşması, bugün itibari ile tek ihtiyacımız olandır. Diğer konulara dair detay tartışmaları ilerde kurulacak federal meclisin ve bakanları kurulunun yetki ve sorumluluğunun ihlali olabileceğine inanmaktayız. Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için gerekli olan antlaşmanın çok detay içermesinin gerekli olmadığına inanmaktayız, detaylar federal yürütme ve yasama organlarında demokratik tartışma koşullarında tamamlanabilir. Liderlerin tek başlarına, halkın katılımı olmaksızın ekonomiden, sosyal hayata birçok alandaki başlıklara dair görüşmeler yapması ve kararlar üretmesi zaten anti-demokratik de bir süreçtir”

YKP’nin 2004 sonrası süreçte Kuzey İrlanda modeline vurgu yaptığı belirtilen açıklamada, bugünkü tıkanma süreci üzerine partinin önerisinin, çerçeve antlaşması ve tüm politik aktörlerin temsiliyet sistemi içinde ağırlıkları dikkate alınarak, mümkün olan en geniş politik temsiliyeti sağlayarak çok toplumlu, çok siyasal kimlikli, ileride Federal Devletin Meclisi’nin ve Bakanlar Kurulu’nun yerlerini alacak yasama ve yürütme organlarının hemen şimdi hayata geçirilmesi olduğu kaydedildi. 

Açıklama, şöyle devam etti: 

“Ortak ilke olarak Kıbrıs’ın kuzeyindeki işgal ve onun sonuçlarına karşı mücadeleyi koyan, Kıbrıs sorunun çözümünde federal Kıbrıs Cumhuriyeti talebi olan, hem sokak mücadelesine dayanan hem de tüm zeminlerde ortaklaşmayı kabul eden, aşağıdan yukarı, katılımcılığı önemseyen, farklılıkları tolere eden, demokratik mekanizmalarla çalışan, bireyin ve örgütün harmonisi ile çalışabilecek koalisyon için YKP taraftır. İşgale ve statükoculara karşı koalisyon ile, yeni bir mücadele mümkün. YKP’lilerin önündeki güncel görev, tüm zeminlerde böylesi ortak mücadele alanının kurulması için örgütlenme çalışması yapmaktır”

Açıklamada, partinin eko-sosyalizmi politikalarının merkezine yerleştirdiği belirtilerek, “sosyalist Kıbrıs’ın” mümkün olduğu savunuldu. 

“YOLSUZLUKLAR..USULSÜZLÜKLER”

Ülkede yolsuzluklar, usulsüzlükler yaşandığı ileri sürülen açıklamada, bunların engellenmesi adına etkin, verimli ve hesap sorabilir bir yönetim oluşması gerektiği kaydedildi. 

Yeniden örgütleme ve personel reformunun planlanıp yürürlüğe konması gerektiği belirtilen açıklamada, çalışmayan bir yönetim çarkı ile hiçbir siyasi programın uygulanamayacağı ifade edildi. 

Açıklamada, “Halkın baskısı ile geçirilen yasaların işe yarmadığını herkes bilmektedir. YKP iddialı sol siyasetin uygulanabilmesi için bunu önemle ele alacaktır” ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.