1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. YÖK'ten iyi haber
YÖK'ten iyi haber

YÖK'ten iyi haber

YÖK, yüksek lisans ve doktorasını kadrosunun bulunduğu üniversite dışında yapan araştırma görevlilerini sevindiren bir karar yayımladı.

A+A-

Yükseköğertim Kurulu (YÖK), yüksek lisans ve doktorasını kadrosunun bulunduğu üniversite dışında yapan araştırma görevlilerini sevindiren bir karar yayımladı.

YÖK resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, araştırma görevlilerinin kadrosunun bulunduğu devlet yükseköğretim kurumuna yatay geçiş yapabileceği belirtildi.

Yapılan açıklama şöyle:

Ülkemizdeki üniversitelerin akademik personel ihtiyacının karşılanması amacıyla çeşitli öğretim elemanı yetiştirme projelerini uygulamaya koymaya ve “Akademi dostu YÖK" anlayışıyla araştırma görevlilerinin uygulama esnasında karşılaştığı sorunlara insan odaklı çözümler üretmeye devam ediyoruz.

Devlet yükseköğretim kurumlarında 50/d statüsünde görev yapan araştırma görevlilerinin sorunları Kurulumuz tarafından yapılan toplantıda değerlendirilmiştir. Bu kapsamda;

KADROLARI LİSANSÜSTÜ EĞİTİM GÖRDÜKLERİ ÜNİVERSİTELERE GEÇİCİ OLARAK TAHSİS EDİLECEK

 

“ÖYP" ve “Öncelikli Alanlar" kapsamında atanan araştırma görevlileri ile “50/d statüsünde atanan araştırma görevlilerinden" kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında bir başka yükseköğretim kurumunda lisansüstü eğitim görenlerin, kadrolarının 2547 sayılı Kanunun 35. Maddesi uyarınca lisansüstü eğitim gördükleri devlet yükseköğretim kurumlarına geçici olarak tahsis edilecektir.

KADROSUNUN BULUNDUĞU DEVLET ÜNİVERSİTESİNE YATAY GEÇİŞ YAPABİLECEKLER

50/d statüsünde atanan araştırma görevlilerinin “taleplerinin" bulunması ve kadrolarının bulundukları yükseköğretim kurumlarında kaydolabilecekleri lisansüstü program bulunması şartıyla, kadrosunun bulunduğu devlet yükseköğretim kurumuna yatay geçiş yapabilecekler.

Ayrıca, 50/d statüsünde atanan araştırma görevlilerinden vakıf yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim görenlerin, lisansüstü eğitim yaptıkları ilde bulunan devlet yükseköğretim kurumlarının ilgili lisansüstü eğitim programlarına yatay geçişlerinin yapılmasına, bu kapsamda yatay geçiş yapanlardan “tez aşamasında olanların" tez konuları değiştirilmemesine ve vakıf yükseköğretim kurumlarındaki tez danışmanlarının ikinci danışman olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.