1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yurtdışına ehliyet sattılar
Yurtdışına ehliyet sattılar

Yurtdışına ehliyet sattılar

KKTC’de yaşamayan ve sınava dahi girmeyen yüzden fazla kişiye ehliyet veren 3 müfettiş ile bir şoför okulu sahibi dün mahkemeye çıkarıldı. Zanlılar aleyhine bir gün tutukluluk verildi.

A+A-

İLK TESPİT 116: Polis Tarım Bakanlığı Özel Kalem Müdürü eski trafik müfettişi Taner Nusret, ve müfettiş Savaş Gökdeniz, Münür Gayi ve şoför okulu sahibi Yahya Ergör’den oluşan şebekenin, çoğunluğu TC’de yaşayan toplam 116 kişiye rüşvet karşılığı usulsüz ehliyet sattığını tespit etti

ÇOĞUNLUK ÜÇÜNCÜ ÜLKE: Polisin 8 aydır devam eden soruşturmada, rüşvet karşılığı sınava girmeden verilen ehliyetlerin 47’si TC vatandaşlarına verildi. Diğer 69 ehliyet ise KKTC’de çalışırmış gibi gösterilen üçüncü ülke vatandaşlarına verildi

GÖREVDEN ALINDI: Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tutuklamanın ardından Mayıs’ta bu göreve atanan Taner Nusret’in görevden alındığını duyurdu. 4 zanlı aralarında ‘evrak sahteleme’ ve ‘rüşvetin’ de yer aldığı birçok suçla itham ediliyor

 

Devrim DEMİR

Polise 8 ay önce verilen bir ihbar, ülkede acı bir gerçeği daha ortaya çıkardı. KKTC’de yaşamayan ve sürüş sınavlarına katılmadan ilk belirlemelere göre 116 Türkiye vatandaşına sürüş ehliyeti verdiği tespit edilen, aralarında Tarım Bakanlığı Özel Kalem Müdürü’nün de bulunduğu üç sürüş ehliyet müfettişi ve bir şoför okulu sahibi tutuklandı.

Polis, önceki gün Girne’de faaliyette olan Ergüneş Şoför Okulu’nda mahkeme emri ile yaptığı aramada yüzlerce evraka el koydu.

KKTC’de hiçbir sınava katılmadan sürüş ehliyeti alan 116 kişi’nin isimleri ise gerekli yerlere mesajlar çekilerek aranan şahıs ilan edildiler.

Polis ekiplerinin büyük bir gizlilikle aylardır yürüttüğü soruşturma neticesinde tutuklanan Savaş Gökdeniz, Münür Gayi, Taner Nusret ve Ergüneş Şöför Okulu’nun sahibi Yahya Ergör dün tutukluluk talebi ile Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlılar aleyhine yürütülen soruşturmanın henüz tamamlanmadığını ve incelenecek yüzlerce evrakla bağlantılı başka kişilerin tutuklanmasının muhtemel olduğuna dikkati çekerek zanlıların 1’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasına karar verdi.

 

Sahte işlemlerle onlarca kişiye ehliyet verdiler

Polis çavuşu Tolga Ateşli mahkemede verdiği ifadede, zanlılar Savaş Gökdeniz, Münür Gayi, Taner Nusret ve Yahya Ergör’ün “Sahte Resmi Evrak Düzenlemek”, “Evrak Sahtelemek” , “Sahtekârlıkla Kayıt Temini” , “Rüşvet” ve “Menfaat Temini için Sahte Gerçek Dışı veya Hukuka Aykırı evrak düzenleme İmzalama Tasdik etme veya verme” suçlarından tutuklandığını anlattı.

Tutukluluk duruşmasında zanlılar tek tek yargıç huzuruna çıkarıldı.

İlk tutukluluk duruşmasında Ergüneş Şoför Okulu sahibi Yahya Ergör yargıç huzuruna çıkarıldı.

Polis çavuşu Tolga Ateşli, zanlı Yahya Ergör’ün 2005-2017 yılları arasında ‘Sürüş Kabiliyet Belgesi’ ve ‘Motorlu Taşıt Aracı Sürüş Ehliyeti veya Öğrenci Ehliyeti için Dilekçe’ formunu sahteleyip tedavüle sürmek suretiyle sınav tarihlerinde KKTC’de olmamalarına rağmen toplam 24 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının KKTC sürüş ehliyeti almalarını sağladığını söyledi.

Ateşli, zanlı Ergör’ün 69 üçüncü ülke vatandaşını yanında çalışanı olan H.F.’nin taşeron şirketinde gösterip çalışma izni çıkardıktan sonra sınavlara katılmadan ehliyet almasını sağladığını belirtti.

Yüzlerce evrak mercek altında

Polis çavuşu, önceki gün Ergüneş Şoför Okulu iş yerinde mahkeme emri ile gerçekleşen aramada, iş yerinde yüzlerce evrağın emare olarak alındığını söyledi.

 

Yüzlerce evrağı mühürlediler

Polis çavuşu Tolga Ateşli, zanlı Taner Nusret’in Müfettiş olduğu 2013-2016 yılları arasında tümü Türkiye Vatandaşı olan ve yaşamını KKTC’de sürdürmeyen 9 kişiye sürüş sınavlarına katılmadan ehliyet verdiğini kaydetti.

Ateşli, zanlının müfettiş olduğu dönemde ‘Sürüş Kabiliyet Belgesi’ ve ‘Motorlu Taşıt Aracı Sürüş Ehliyeti veya Öğrenci Ehliyeti için Dilekçe’ formunu sahteleyip mühürlediğini incelenen evraklarda tespit ettiklerini belirtti.

Polis, zanlı Savaş Gökdeniz’in ise Müfettiş olduğu 2014-2015 yılları arasında ülkede yaşamını sürdürmeyen 6 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına yurt dışında olmalarına rağmen sahte evrak düzenleyip sınava girmiş gibi göstererek ehliyet almalarını sağladığını ifade etti.

Ateşli, zanlı Münür Gayi’nin ise Müfettiş olduğu 2013-2016 yılları içinde aynı şekilde 8 kişiyi sınava girmiş olarak gösterip ehliyet almalarını sağladığını ifade etti.

Ateşli: Sayı artabilir

Soruşturmayı yürüten polis çavuşu Tolga Ateşli, yüzlerce evrağın incelendiğini ve ehliyet alan kişilerin sayısının artabileceğine dikkati çekti.

İhbar’ın 3 Şubat tarihinde yapıldığını ifade eden Ateşli, aylardır soruşturmayı büyük bir titizlikle yürüttüklerini belirtti.

Adı geçenler aranan şahıs ilan edildi

Ülkede yaşamayan ve hiçbir sınava katılmadan ehliyet alan ilk belirlemelere göre 116 kişinin isimlerinin gerekli yerlere mesaj çekildiğini ve aranan şahıs olarak ilan edildiklerini kaydeden polis çavuşu, zanlılardan ‘Rüşvet’ ile ilgili yapılan sorgulamada sessiz kaldıklarını ve polise herhangi bir beyanda bulunmadıklarını ifade etti.

Soruşturma devam ediyor

Ateşli, yüzlerce evrağın mercek altında olduğunu zanlıların serbest bırakılması durumunda tanıklara müdahale edebileceklerini ifade ederek soruşturmanın selameti açısından 4 zanlının da 1 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Aleyhlerinde 1’er gün tutukluluk emri alınan zanlıların bugün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarılması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.