1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Yüz şekliniz cinsel karakterinizi belirliyor
Yüz şekliniz cinsel karakterinizi belirliyor

Yüz şekliniz cinsel karakterinizi belirliyor

Yapılan araştırmalara göre yüz şekli cinsel ilişkiler ve eş seçimi konusunda tüyolar veriyor. İşte yüzün genişlik ve yükseklik oranlarına göre cinsel yönelimler...

A+A-

Bilimfili’nin haberine göre; Archives of Sexual Behavior‘da yayımlanan bir çalışmada, yüz özelliklerinin cinsel ilişkiler ve eş seçimi üzerindeki etkilerine odaklanıldı.

Araştırmaya göre, daha önce belirli psikolojik ve davranışsal özelliklerin belirli yüz genişlik-yükseklik oranları etkili oluyor.

Yüz hatları itibariyle kare yüzlü erkekler daha uzun ve ince yüz hatlarına sahip erkeklere kıyasla daha agresif, daha baskın, daha etik dışı algılanıyor.

Öte yandan kare yüzlü erkekler kısa süreli cinsel partner olma açısından daha cazip kabul ediliyor.

Araştırma sonucuna göre ergenlik gibi belli gelişim dönemlerinde görülen yüz oranlarındaki farklılıkları testosteron düzeylerindeki değişimlere bağlanıyor.

Araştırmacılar aynı zamanda katılımcıların yüz genişlik-yükseklik oranlarını belirlemek için de fotoğraflarını kullandı.

314 öğrencinin dahil olduğu ikinci çalışma ise, katılımcıların cinsel yönelimi, sadakatsizliği düşünme ihtimalleri ve sosyoseksüel yönelimlerini de içerecek şekilde genişletildi.

İkinci çalışma, katılımcıların, aşk ve özveri içermeyen; yalnızca cinsellik odaklı bir ilişki konseptine ilişkin ne kadar rahat yaklaştıklarını ölçmeyi amaçlıyordu.

Araştırma sonunda elde edilen veriler, yüz genişlik-yükseklik oranlarının, her iki cinsiyet için de bir cinsellik ölçütü olduğunu ortaya koydu.

Yüksek bir yüz genişlik-yükseklik oranına sahip kadınlar da diğerlerine kıyasla daha yüksek bir cinsel dürtü bildiriminde bulundular. Bulgular, yüz karakteristiklerinin, cinsel motivasyonlar hakkında önemli bilgiler taşıyabileceğini gösteriyor.

Öte yandan, araştırmaya göre, daha büyük bir yüz genişlik-yükseklik oranına sahip erkekler, diğerlerinden daha yüksek bir cinsel dürtüye sahip olmakla kalmıyor, söz konusu cinsellik odaklı bir ilişki olduğunda daha rahat ve partnerlerine dair daha sadakatsiz olabiliyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.