1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yüzde 54 bu konuda habersiz
Yüzde 54 bu konuda habersiz

Yüzde 54 bu konuda habersiz

Sputnik.Görüşler çerçevesinde yapılan bir araştırma, ABD halkının çoğunluğunun NATO ülkelerinden oluşan koalisyonunun 1999 yılında düzenlediği Yugoslavya’yı bombalaması konusunda bilgi sahibi olmadığını ortaya koydu.

A+A-

Sputnik.Görüşler çerçevesinde yapılan bir araştırma, ABD halkının çoğunluğunun NATO ülkelerinden oluşan koalisyonunun 1999 yılında düzenlediği Yugoslavya’yı bombalaması konusunda bilgi sahibi olmadığını ortaya koydu.

Fransız Ifop araştırma şirketinin ABD'de gerçekleştirdiği ankete katılanların yüzde 54'ü, "1999 yılında NATO ülkelerinden (ABD, Fransa, Almanya v.s.) oluşan koalisyonun Avrupa ülkesi olan Yugoslavya’ya yönelik yaklaşık 80 gün boyunca bombardıman düzenlediğini hiç duydunuz mu?" sorusuna "Hayır" cevabını verdi.

YALNIZCA YÜZDE 26'SI...

Öte yandan anket katılımcılarının sadece yüzde 26'sı "Evet" yanıtını verirken, yüzde 20'sinin ise bu soruyu yanıtlamakta zorluk çekmesi dikkat çekti.

NATO güçlerinin Yugoslavya bombardımanı 24 Mart 1999'da başlayıp 10 Haziran 1999'da sona ermişti. Çeşitli verilere göre operasyon sırasında 2 bin 500'e kadar Yugoslavya vatandaşı yaşamını yitirmişti.

2-15 Ekim 2019 tarihlerinde Sputnik için ABD'de Ifop şirketi tarafından gerçekleştirilen araştırmaya 18 yaşın üzerindeki 1001 kişi katıldı. Nüfusun cinsiyete göre dağılımı, yaş grubu ve coğrafya dikkate alınarak yapılan araştırmada ülke genelindeki veriler için maksimum hata payı yüzde +/- 3.1, güven aralığı ise yüzde 95'tir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.