1. HABERLER

  2. GÜNEY KIBRIS

  3. Anastasiadis “Başkanlık seçimlerinden sonra yeni bir çaba olacağından emin”
Anastasiadis “Başkanlık seçimlerinden sonra yeni bir çaba olacağından emin”

Anastasiadis “Başkanlık seçimlerinden sonra yeni bir çaba olacağından emin”

Anastasiadis “Omorfo” ve Maraş kökenli Rumların etkinliklerine katılarak konuşma yaptı.

A+A-

 Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, “Omorfo” (Güzelyurt) kökenli Rumların dün “Astromerit” Kültür Merkezi’nde 37’ncisini gerçekleştirdiği “anti-işgal” etkinliğinde yaptığı konuşmada “Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir konferansa iyi bir hazırlık yapılmasının, ortaya bir sonuç çıkabilmesi için, temel koşul olması gerektiği imasında bulunduğu” ifade edildi.

Fileleftheros gazetesi “Önkoşul İyi Hazırlık… Başkan Anastasiadis Seçimlerden Sonraki Yeni Çaba Konusunda Emin- “Omorfo” (Güzelyurt) İade Edilmeden Çözümü Kabul Etmesinin Söz Konusu Olmadığı Konusunda Güvence Verdi” başlıklı haberinde, Anastasiadis’in buradaki konuşmasında ayrıca, Rum tarafında gerçekleştirilecek olan başkanlık seçimlerinden hemen sonra, Kıbrıs sorununda yeni bir çaba ortaya çıkacağından emin olduğunu ilettiğini de aktardı.

Gazeteye göre Anastasiadis konuşmasında “yeni çabada bir konferans için yeterli hazırlık ortaya çıkmasını, aynı zamanda, BM Genel Sekreterini yanlış bilgilendirerek, çıkmazlara sebep olanlara dikkat edilmesi gerektiğini umduğunu” da dile getirdi.

Konuşmasında “denediklerini ve çözüme ilişkin çabada ısrar edeceklerini” de dile getiren Anastasiadis, “Crans Montana’da Türk uzlaşmazlığı yüzünden çözüme ulaşılamadığı” iddiasında bulunarak, Rum kesiminin tezlerindeki mantıklı temelle ilgili olarak uluslararası unsura yönelik, bir dizi soru ortaya koydu.

Konuşmasında “işgal altındaki bölgelerin İslamlaşması çabasıyla” ilgili iddiada da bulunan Anastasiadis “Omorfo” kökenli Rumlara “ ‘Omorfo’ (Güzelyurt) iade edilmeden, Kıbrıs sorununda bir çözümü kabul etmesinin söz konusu olmadığı” teyidinde de bulundu.

“Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs Türk toplumunda cereyan edenlerle ilgili olarak bizzat kendilerinin şikâyette bulunduklarını” da ileri süren Anastasiadis, “Kıbrıs Türk toplumunun demografik bileşiminin hali hazırda aşamalı olarak değişmekte olduğunu ve vatanın kuzey bölümünün İslamlaşmakta olduğunu” iddialarına ekledi.

“KKTC’deki eğitim, gençlik ve dini konularla ilgili denetleme görevlilerinin, doğrudan Türkiye’den atanmakta olduklarını” da öne süren Rum lider, “eğer iyi niyetli olsalardı, örneğin Ay. Mamas’taki ayin gibi, yıllardır üzerinde hem fikir olunan ve uygulanan şeyleri muhafaza ederlerdi” şeklinde konuştu.

Anastasiadis “3’üncü Viyana Anlaşmasına aykırı olarak, KKTC’de yaşamını sürdürmekte olan Rumlara gönderilmekte olan yardımlara ‘vergi’ konması kararına” da işaret etti.

Gazeteye göre “başarısız sonuçla ilgili olarak kendisine sorumluluk yükleyenler, aynı zamanda uluslararası unsura” da seslenen Anastasiadis, bazı sorular sordu.

Habere göre “işgal birliklerinin varlığından ve işgalden kurtulmuş, yabancı garantilerin ve üçüncü bir ülkenin müdahale hakkının olmadığı bağımsız ve egemen bir devlet kurulmasının arzu edilmesinin uç veya aşırı bir şey olup olmadığı” sorusunu soran Anastasiadis, “tüm kararların yalnızca vatandaşları tarafından alınacağı normal bir devlet kurulmasının desteklenmesinin mantıksız olup olmadığı” sorusunu da ortaya koydu.

“AB üyesi bir devletin, AB içerisinde kararlar alınmasına etkili bir şekilde katılmasının yersiz olup olmadığı” sorusunu da soran Rum lider, “çağdışı garanti anlaşmalarının kaldırılmasını ve çağdışı bir sistemin yerine, BM, AB, BM ve AB’nin öngördüğü mekanizmalar tarafından tahsis edilebilecek modern güçlü garantiler getirilmesini hayal etmelerinin dayanaksız olup olmadığını” da sordu.

ANASTASİADİS “MARAŞ” KÖKENLİ RUMLARIN ETKİNLİĞİNDE DE KONUŞTU

Öte yandan gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in geçtiğimiz Cumartesi günü ise Derinya’da gerçekleştirilen “Maraş Anı Günleri” etkinliğine katılarak, burada da konuşma yaptığını yazdı.

Gazeteye göre konuşmasında “iç cephedeki bazı kişilerin, Kıbrıs sorunundaki çıkmazla ilgili olarak Kıbrıs Rum kesimine sorumluluk yükleme çabalarından duyduğu üzüntüyü” dile getiren Anastasiadis, “bu kişilerin, bu tutumlarıyla Türkiye’yi temize çıkararak, Rum kesiminin aklanması yönündeki talebini ise yaraladıklarını” savundu.

“BM Genel Sekreterinin Rum kesimine sorumluluk yüklemediği bir zamanda, bazılarının ‘her şeyi verdiğini’, bazılarının da Guterres’in tezlerini değerlendirmediğini savunmalarının akla hayale gelmez olduğunu” da ileri süren Anastasiadis, “Maraş’ın yasal sakinlerinin ellerine teslim edilmesi çabasının daimi olduğunu ve bunun daima, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin her müzakerenin de ana hedefi olarak kalacağına” işaret etti.

“Maraş şehriyle ilgili olarak yaşadıkları şeyin, insanlığın benzerini yaşamadığı bir saçmalık teşkil ettiği konusunda hiçbir şüphe olmadığını” da iddia eden Anastasiadis, “bu durumu hiçbir zaman kabul etmediklerini ve bunu yapmalarının da hiçbir zaman söz konusu olmadığını” vurguladı.

Anastasiadis son olarak “4 Ağustos’ta BM Genel Sekreterine yazdığı ve kısa zaman önce de BM Genel Kurulu sırasında da Genel Sekretere söylediği gibi, aynı zamanda Genel Kurul kürsüsünde de ifade ettiği gibi, Maraşlıların evlerine yeniden yerleşmelerinin, BM kararlarının da öngördüğü üzere, ülkedeki iki toplum arasında hakiki bir Güven Yaratıcı Önlem (GYÖ) teşkil edebileceğini” de sözlerine ekledi.

Alithia ise “Başkanlık Seçimlerden Sonra Yeni Çaba” başlığıyla manşetten yayımladığı haberinde,  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, dün “Omorfo” (Güzelyurt) kökenli Rumların, geçtiğimiz gün de Maraş kökenli Rumların etkinliklerinde yaptığı konuşmalarda, Kıbrıs sorununa diyalog zarfında barışçıl bir çözüm aranması konusundaki ısrarını yeniden vurguladığını yazdı.

Anastasiadis’in, Rum kesimindeki başkanlık seçimlerinden sonra yeniden fırsat verileceği ve yeni bir müzakere çabası ortaya çıkacağı konusunda kendinden emin olduğunu ifade ettiğini yazan gazete, Anastasiadis’in bununla birlikte, bu yeni çabada, bir konferans için yeterli hazırlık olması gerektiği ve bunda ısrar edeceğine işaret ettiğini de iletti.

“Milli haysiyetin gerektirdiği sınırları bildiği gibi, bir uzlaşının sınırlarını da bildiğini, aynı zamanda Kıbrıslı Türklerin endişelerine yanıt vermeleri gerektiğini de bildiğini” dile getiren Anastasiadis, Türk tarafının tutumunu sertleştirdiği iddiasında da bulundu.

Gazete, haberine, iç sayfadan ise “Başkanlık Seçimlerinden Sonraki Yeni Çözüm Çabası Konusunda Kendinden Emin” başlığıyla yer verdi.

Öte yandan gazete “Barışçıl Çözüm Metodu Tek Yol” başlıklı haberinde ise, Anastasiadis’in Maraş kökenli Rumların etkinliğinde yaptığı konuşmaya yer verdi.

Gazete, Anastasiadis’in burada yaptığı konuşmada, müzakerelere geri dönmeye hazır olduğunu yinelediğini, buna paralel olarak “her tavizde, her uzlaşıda sınırlar olduğuna işaret ettiğini” aktardı.

Anastasiadis’in açıklamaları Haravgi’de “Başkan BM Genel Sekreterinin Yanlış Bilgilendirildiğini Söylüyor- Omorfoluların Yürüyüşünde Kendisini Aklamaya Çalıştı”, Politis’te ise “Seçimlerden Sonra Yeni Çaba- Anastasiadis Müzakerelerin Yeniden Başlamasını Görüyor” başlığıyla yer aldı.

PARTİLERDEN ANASTASİADİS’E TEPKİ

Rum siyasi partilerin ve başkanlık adaylarının, Anastasiadis’in “Omorfo” (Güzelyurt) kökenli Rumların etkinliğindeki konuşmasına tepki gösterdiklerini de yazan Politis, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun “yeni bir çabanın hangi temelde yeniden başlayacağını” sorduğunu iletti.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “toprak üzerinde bu kadar değişiklik meydana gelirken, kendisini temize çıkarmaya çalışmasından ötürü üzgün olduklarını” dile getiren Kiprianu, “bu değişikliklerin Kıbrıs sorununda çözüme varılmasına ilişkin bir sonraki çabayı çok zor bir hale sokacağını” ileri sürdü.

Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ile AKEL’in desteklediği aday olan Stavros Malas’ın açıklamalarının da benzer tarzda olduğunu yazan gazete, Lillikas’ın “Anastasiadis’in Kıbrıs halkından özür dilemesi gerektiğini, çünkü (Anastasiadis’in) Türk tarafının Kıbrıslı Türkler aracılığıyla merkezi hükümeti kontrol etme konusundaki talebine uymayı kabul ettiğini söylediğini” iletti.

Gazeteye göre EDEK, açıklamasında “taktik değiştirilmesi gerektiğinin kesin olduğunu” dile getirirken, DİSİ ise yaptığı açıklamada “Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Şubat ayından sonra da, aşırıdan uzak bir şekilde, kabul edilebilir bir çözüm talep etmek için bir stratejiye sahip olmayı sürdüreceğini” kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.