1. HABERLER

  2. GÜNEY KIBRIS

  3. Anastasiadis'ten Erdoğan'a: "İşgalci"
Anastasiadis'ten Erdoğan'a: "İşgalci"

Anastasiadis'ten Erdoğan'a: "İşgalci"

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndan uluslararası topluma “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıyınız” çağrısı yapan TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis aynı kürsüden yanıt verdi.

A+A-

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndan uluslararası topluma “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıyınız” çağrısı yapan TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis aynı kürsüden yanıt verdi.

Anastasiadis, Kıbrıs topraklarının yüzde 37'sinin askeri işgal altında bulunduğunu, Kıbrıslı Rumların üçte birinin atalarının evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve adanın kuzeyine Türkiye’den nüfus taşındığını söyledi. 

Anastasiadis, adanın kuzeyinin Türkiye'nin mutlak siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel ve dini kontrolü altında olduğunu da vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler (BM) 77'nci Genel Kurulu kapsamında  yaptığı konuşmada, aynı kürsüde uluslararası topluma Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıma, Ege ile Doğu Akdeniz'deki meseleleri iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde uluslararası hukuka uygun olarak çözme çağrısı yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İyi komşuluk ilişkileri ve uluslararası hukukun korunması" hakkında sarf ettiği sözleri inandırıcı bulmadığını belirten Anastasiadis, "Yunan adalarını ele geçirmekle tehdit eden, egemen ve komşu bir devletin hava sahasını binlerce kez ihlal eden, uluslararası hukuka aykırı davranan Türk Cumhurbaşkanının böyle bir iddiada bulunması ne kadar kışkırtıcı ve ironik?" diye konuştu.

"Kıbrıs ile ilgili gerçekler"

Anastasiadis, Erdoğan'ın "Bugün adada iki ayrı devlet ve iki ayrı halk olduğu bilinmektedir" şeklindeki sözlerine de tepki göstererek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hangi gerçeklerden bahsettiğini merak ediyorum" dedi.

"Kıbrıs ile ilgili gerçeklerin bilinmesi gerektiğini" söyleyen Rum lider, "Bir AB üyesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin topraklarının yüzde 37'sinin askeri işgal altında bulunduğu, 1974'teki Türk işgalinden sonra Kıbrıslı Rumların üçte birinin atalarının evlerini terk etmek zorunda kaldığı, işgal altındaki bölgelere yüz binlerce Türk vatandaşının yerleştirildiği ve böylece adanın demografik karakterinin değiştirildiği, Türkiye'nin işgal ettiği topraklarda mutlak siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel ve dini kontrolü altında yasa dışı bir varlık oluşturduğu gerçeği..." ifadelerini kullandı.

DW/TY,BK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.