1. HABERLER

  2. GÜNEY KIBRIS

  3. Hristodulidis Guterres’in açıklamasına yanıt verdi
Hristodulidis Guterres’in açıklamasına yanıt verdi

Hristodulidis Guterres’in açıklamasına yanıt verdi

Rum Hükümeti Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in açıklamasına yanıt verdi.

A+A-

Alithia gazetesinin “Uygun Hazırlık Yapılması Önemli- Lefkoşa’nın Guterres’in Açıklamasına Tepkisi” başlıklı haberine göre Hristodulidis, Guterres’in açıklamasına yanıtında “önemli olan şeyin, Kıbrıs sorununda olumlu bir sonuca nasıl ulaşacakları olduğunu ve bunun için olasılıklar var olması amacıyla, çözüme ilişkin son çabayı başarısızlığa uğratan sebeplerin ortadan kaldırılması için, uygun bir hazırlık yapılması gerektiğini” savundu.

Gazeteye göre Hristodulidis, Rum Haber Ajansı KİPE’ye yaptığı açıklamada “başarısızlığa yol açan şeyin, Türkiye’nin hiçbir durumda kabul edilemeyecek olan tezlerde ısrar etmesinden başka bir şey olmadığını” iddia etti, buna paralel olarak “Başkan Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin yaklaşımının ve çabayı sürdürme konusunda hazır olma durumunun ise bilinen bir durum olduğunu” ileri sürdü.

Bunun, Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda konuşma yapmak için gideceği New York’ta, 22 Eylül’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile gerçekleştireceği görüşmede ortaya koyacağı tez olduğunu da yazan gazete, Anastasiadis’in, New York ziyareti öncesinde bugün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile bir araya geleceğini de belirtti.

Guterres’in Anastasiadis’le New York’ta görüşmesinden sonra, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla da bir araya geleceğini anımsatan gazete, Guterres’in bu görüşmelerden ve tarafların tezlerini dinlemesinin akabinde ise, raporunu BM Güvenlik Konseyine sunacağını kaydetti.

“Rapordan muhtemelen Guterres’in atacağı bir sonraki adımlarla ilgili ilk işaretlerin çıkacağını” yazan gazete, Guterres’in geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalardan, “Genel Sekreterin, iki liderin bunu açık ve net bir şekilde isteme konusunda anlaşmaması durumunda, Kıbrıs sorununda herhangi bir inisiyatif üstlenemeyecek olduğunun açık olduğunu” iletti.

Gazete “tüm işaretlere göre, bunun Rum kesimindeki başkanlık seçimlerinin tamamlanmasından ve yeni başkanın görevi devralmasından önce gerçekleşmesinin söz konusu olmadığını” ekledi.

Haber Fileleftheros gazetesinde “Hükümetin Yanıtı”, Politis’te “BM Genel Sekreteri Yalnızca Siz İsterseniz Devam Ederim Konusunu Açıklığa Kavuşturdu”, Haravgi’de ise “Başkanlık ile DİSİ Müzakerelerin Devamı İçin Uygun Hazırlıktan Söz Ediyor” başlıklarıyla yer aldı.

PARTİLER

Rum siyasi partilerin de Guterres’in açıklamalarını yorumladığını yazan Politis gazetesi, AKEL’in Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “adaylığına hizmet eden açıklamalar için güç sarf etmek yerine, müzakerelerin devam etmesi için inisiyatifler üstlenmesi ve seçim hesaplarını bir kenara bırakması gerektiğini” dile getirdiğini iletti.

Gazeteye göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu ise, İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Rum kesiminin müzakere masasına geri dönme konusunda hazır olduğunun bilinen bir şey olduğunu, “geriye ise, diğer tarafın BM parametreleri ile Guterres çerçevesi içerisinde kalıp kalmayacağını görmenin kaldığını” öne sürdü.

Gazete EDEK, Dayanışma Hareketi ve Ekologların da Guterres’in açıklamalarını yorumladıklarını ekledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.