1. HABERLER

  2. GÜNEY KIBRIS

  3. “Kıbrıs Dosyası” yayınlanmak üzere inceleniyor
“Kıbrıs Dosyası” yayınlanmak üzere inceleniyor

“Kıbrıs Dosyası” yayınlanmak üzere inceleniyor

İlk cildi 2018 başlarında yayınlanacak dosyayı bir bilimsel bir de askeri komite inceliyor.

A+A-

 Yunan meclisinin, yakın geçmişte kopyalarını Rum meclisine de teslim ettiği Kıbrıs’la ilgili gizli dosyaların ilk cildini 2018 başlarında yayınlamayı planladığı; “Kıbrıs Dosyası”nın ilk bölümünü de oluşturan, III. Makarios’a yönelik darbenin başrol oyuncularının şahadetlerini içeren 11 dosyadan “kayıp” bazılarının ses kayıtlarının da bulunduğu haber verildi.

Alithia haberi “Kıbrıs Dosyası: Baş Aktörlerin Ses Belgeleri Bulundu” başlığıyla aktardı.

Habere göre Yunan meclisi, Kıbrıs’la ilgili gizli belgelerin içeriğini incelemek üzere  7 bilim adamından oluşan bir komite kurdu. Yunan Genelkurmayı ve Savunma Bakanlığı sorumluluğundaki ikinci bir komite de Dosya’daki verileri “askeri gizliliği” etkilemeyecek bilgilerin gizliliğinin kaldırılması maksadıyla inceliyor.

“Kıbrıs Dosyası”nın ilk bölümünü oluşturan 11 dosyadan;  Yunan meclis arşivinden “garip bir şekilde” kaybolan bazılarının ses kayıtlarının Yunan  meclis komitesinin elinde olduğu kaydedilen haberde, ses dosyalarının, III. Makarios’a yönelik darbede sorumlu, başrol oyuncusu veya katılımcı olan kişilerin Yunan meclisinin 80’li yıllarda kurduğu özel inceleme komitesine verdikleri ifadelerini içerdiği belirtildi.

Habere göre, bu ses dosyalarının, Yunan meclisi tarafından yayımlanacak cilde eklenmek üzere çözümü yapılarak yazılı hale getirildi, ayrıca Rum meclisine de iletildi.

Gazete, Rum meclisinin ise Yunan meclisi ile yaptığı anlaşma uyarınca benzer bir komite kurması gerekirken bunu henüz gerçekleştirmediğini, Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’in konu üzerinde çalıştığını ve önümüzdeki dönemde akademisyenlerden oluşan ve Yunan meclis komitesiyle tam istişare içerisinde çalışacak bir komite oluşturacağını yazdı.

Habere göre “Kıbrıs Dosyası”nın 14 Temmuz 2017’de Rum tarafına ulaştırılan ve o günden beridir Rum meclisinin deposunda tutulan bölümü, uzmanlar grubu ve meclis bürokratları tarafından kısa süre önce dijital ortama aktarıldı ve  “sadece meclis, bilimsel veya tarihi maksatlar” için kullanılacak.

Haravgi haberi “ ‘Kıbrıs Dosyası’ Yayınlanıyor” başlığıyla aktardı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.