1. HABERLER

  2. GÜNEY KIBRIS

  3. “Kıbrıs Rum Taşınmaz Mal Komisyonu kurulsun”
“Kıbrıs Rum Taşınmaz Mal Komisyonu kurulsun”

“Kıbrıs Rum Taşınmaz Mal Komisyonu kurulsun”

KKTC’de eski malı bulunan Rumlar, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e verilmek üzere bir muhtıra hazırladı.

A+A-

Olası müzakerelerin birkaç on yıl sonra yeniden başlayabileceği ve sonucunun neredeyse öngörülebileceğine dikkat çekilen muhtırada Rum Yönetimi’nden, artık sorumluluk alıp mülkiyet meselesini çözmesi isteniyor.

Politis’in “Yerinden Edilmişler Kaynayan Kazan” başlıklı haberine göre “Tüm Kıbrıs Göçmen ve Mağdur Haklarını Talep Hareketi” üyesi Thomas Kaulas, muhtıralarını hazırladıklarını ve Anastasidis’in kendilerine randevu verdiği zaman yapacakları görüşmede mülkiyet meselesini derhal çözmesi taleplerinin yer aldığı muhtırayı kendisine ileteceklerini açıkladı.

Gazete  “İşgal Bölgelerinde Malı Olanlar Derneği İnisiyatif Grubu” ve “Tüm Kıbrıs İşgal Bölgelerinde Malı Bulunanlar Derneği”nin de imza koyduğu muhtırada, Rum Yönetimi’nin, mülklerini kaybetmeleri nedeniyle göçmenleri tazmin etmesi gerektiği görüşüne yer verilerek bunun için,Kıbrıs Rum Taşınmaz Mal Komisyonu kurulması da dahil somut öneriler yer aldığını yazdı.

Haberde, Thomas Kaulas’ın “zararın bütün vatandaşlar arasında eşit dağıtmada başarısız olduğu” gerekçesiyle kaza mahkemesinde Rum Yönetimi aleyhine dava dosyalayan ve mülkünü kaybettiği için tazminat talep eden bir “göçmen olduğuna” dikkat çekildi.

Gazeteye göre muhtırada ayrıca, KKTC’de kalan eski mallarını satma veya ipotek vermenin hak olduğu, yapılacak yasal düzenleme ile göçmene; malını istediği kişiye satma ve/veya devlet teminatı ile ipotek verme hakkı tanınması gerektiği belirtildi.  İmza sahipleri, KKTC’de kalan mallarını Rum Yönetimi’ne satma veya devlet arazisi ile takas hakkı da istiyor.

Aynı gazete bir grup Rum avukatın, KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu’na  mal satmak isteyen Rumlardan, TMK tarafından verilecek paranın yüzde 10’u kadar ücret/komisyon talep ettiklerini, üstüne üstlük TMK karşısına çıkmaya hakları olmadığı için Kıbrıslı Türk avukatlarla işbirliği yaptıklarını haberine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.