1. YAZARLAR

  2. Muhammet Gözay

  3. 8 Mart dünya kadınlar günü değil, dünya emekçi kadınlar günüdür!
Muhammet Gözay

Muhammet Gözay

Yazarın Tüm Yazıları >

8 Mart dünya kadınlar günü değil, dünya emekçi kadınlar günüdür!

A+A-

Tüm dünyada kadınların sahip olduğu hakları savunmak, toplumun her kademesinde, sosyal-özel ve iş hayatında eşit koşullarda yaşamak adına kadınların girdiği mücadeleleri anmak ve hatırlatmak için kutlanmaktadır. 

Kadınlar günü, 1857 yılında 40.000 dokuma işçisinin daha iyi koşullarda çalışmak ve haklarını alabilmek için girdiği mücadeleye dayanmaktadır. 

Kadın işçilerin başlattıkları eylemler sırasında çıkan yangında hayatını kaybeden 120 kadın işçiyi anmak amacıyla günümüze kadar kutlanmaya devam etmektedir. 

Kadınlar günü resmi olarak ilk kez 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında, Alman Sosyalist Demokrat Parti liderlerinden Clara Zetkin’in 8 Mart 1857 yılında hayatını kaybeden kadın işçilerin hatırasına 8 Mart’ı Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önerir. Öneri, oy çoğunluğu ile kabul edilerek Emekçi Kadınlar Günü kutlanmaya başlanmaktadır. 

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?

Amerika’da 40.000 kadın işçi daha iyi koşullarda çalışmak istemesi üzerine bir ayaklanma çıkarır. 

Polislerin müdahale etmesi sonucu ayaklanma kontrol edilemez bir hal alır ve fabrikada yangın çıkar. 

Çıkan yangında polislerin kurduğu bariyerlerden geçemeyen 120 kadın işçi yanarak hayatını kaybeder. 

Kadınların daha iyi yaşam standartlarına sahip olmak için çıkarttıkları bu ayaklanma yıllar boyu emekçi kadınlar günü olarak kutlanmaktadır. 

1910 yılında, kapitalist sistemin işçiler üzerinde sömürü elde ederek zenginleşmesine ve emekçi kadınların burjuvaziye olan direncinin simgesi olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, günümüzde insanları tüketim çılgınlığına sevk eden kapitalist oyunlarla ve cinsiyet ayrımı yaparak amacından uzaklaşan bir gün haline gelmiştir. 

Öyle ki Birleşmiş Milletler 16 Aralık 1977 yılında aldığı kararla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak değil, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak ismini kabul edip kutlanmasına devam ettirmiştir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.