1. YAZARLAR

  2. Klinik Psikolog Berrak Yörük

  3. Korku ve fobi arasındaki farklar
Klinik Psikolog Berrak Yörük

Klinik Psikolog Berrak Yörük

Yazarın Tüm Yazıları >

Korku ve fobi arasındaki farklar

A+A-

Korkularımız gerçekçidir ve mutluluk, sevinç, hüzün gibi normal bir duygusal tepkidir. Yaşanılan bir duruma yönelik korkunun fobi olarak kabul edilmesi için bu duruma bağlı olarak sonuçları olması gerekir. Kişinin korktuğu durumun fobi olarak isimlendirilebilmesi için sosyal hayatını, iş hayatını veya okul hayatını olumsuz bir şekilde etkilemesi yada engellemesi gerekmektedir.

Fobi de kişi gündelik yaşamına engel koyan bir korku yaşar ve  bu hissettiği korku ile bizi kaçışa yönlenebilir. Fobi, korku hissine göre daha şiddetli olup, hayatı derinden etkilemektedir.

Hepimiz doğumdan ölüme kadar olan süreçte herhangi bir tehlikeyi hissettiğimiz anda korku tepkisini veririz. Çünkü korku bir savunma mekanizmasıdır.  Ve tehlikeye karşı ortaya çıkar.

Fobilerin nedenlerine bakarsak akla öncelikle çevresel faktörlerin sebep olabileceği gelse de aslında ruhsal hastalıkların bir kısmında olduğu gibi fobilerde de genetik yatkınlık vardır.

Fobileri olan kişiler ‘’fobik’’ diye adlandırırlar.

Fobi belirtilerinden bazıları şunlardır:

+Çarpıntı,

+Titreme,

+Terleme,

+Yüz Kızarması,

+Nefes Darlığı,

+Mide Bulantısı,

+Bilinç Kaybı,

+Sinir Krizi Vb.

Fobi Tedavisi

Fobiler tedavi edilirken ilaç tedavisi ve psikoterapi teknikleri birlikte uygulanır. Çünkü sadece ilaç tedavisi yeterli değildir.

En Sık Görülen Fobiler 

Yükseklik fobisi: Bu fobiye sahip olan kişiler çok katlı binalara çıkamaz, yüksek yerlerden aşağı bakamazlar.

Kan fobisi: Bu fobiye sahip olan kişiler kan gördüklerinde rahatsızlık hissederler ve bayılma,bulantı veya kusma şeklinde dışarıya tepki verebilirler.

Gökgürültüsü ve fırtına fobisi: Bu fobiye sahip olan kişiler havanın kapalı olduğu günler eve kapanabilirler ve fırtınalı günlerde gökgürültüsü sesini duyduklarında ev içinde saklanabilirler.

Yalnızlık fobisi: Bu fobiye sahip olan kişiler evlerinde tek başına kalmaktan korkabilirler. Nedeni olmayan huzursuzluk hissi ile yalnız kalmak istemezler.

Klostrofobi: Kapalı/basık yerlerde duyulan korkudur. Asansörler, basık tavanlı odalar, toplu ulaşım araçları, kapısı kilitli odalar…Vb.

Araba kullanma fobisi: Bu fobiye sahip olan kişiler çeşitli senaryolarda kaza yapacakları düşündükleri için araçları olsa dahi kullanmazlar.

Uzay/alan fobisi: Bu fobiye sahip olan kişiler dengelerini kaybetmekten, düşmekten korkarlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.