1. YAZARLAR

  2. Arif Alasya

  3. Onlar akıllı biz ahmak.
Arif Alasya

Arif Alasya

Yazarın Tüm Yazıları >

Onlar akıllı biz ahmak.

A+A-

Önceleri Türkiye’den gelecek suyu yıllarca tartıştık.

Kıbrıs’a gelecek olan suyun temelinde yıllarca aynen Kuzeyde bırakılan toprakların yağmalanması gibi su Aküferlerindeki sularımızın da yağmalanması yatmaktaydı.

Yıllarca su kuyularından denetimsiz kullanılan sular, partizanlıkla bu kuyuların sahiplendirilmesi, partizanca verilen yeni kuyu izinleri.

Sonuç itibarı ile aküferlerde tuz oranlarının yükselmesi nedeniyle gerek içme gerekse sulanma suyunda yaşanan sıkıntılar.

Sonunda su adaya geldi.

Yeniden bir tartışma başladı bu suyu kim yönetecek?

Uzun uzadıya anlatmaya gerek yok Şubat 2016’da bir anlaşma imzalanır. Buna göre ‘’ İçme-kullanma suyu, atık su ve yağmur suyu işletmesi ile zirai sulama işletmesi ayrı ihale edilmek suretiyle imtiyaz hakkına sahip işletmeciler tarafından işletilir.’’Yani sadece Türkiye’den gelen su değil su ile ilgili her şey ihale yolu ile Özel sektöre devredilecektir.

Su adaya geldi ve Belediyelerimiz 25 Kr/ton olarak aldıkları suyu 2.3 Tl/ton olarak DSİ’den satın almaya başladıkları için halk pahalı su almaya başladı.

Sözde bir yıl içinde şartnamesi Kıbrıs’ta hazırlanıp ihaleye çıkılacak dendi. yıl 2021 ortada bir şey yok.

Ortada olan tek şey cefasına katlandığımız bu su boru hattında doğan arızanın tamir ücretinin da bizler tarafından ödenmesi (900 Milyon Tl.)

Yıllardır bizi yönetip da su kaynaklarımızı tüketenlerden hiç hesap sorulmuyor. Çünkü bu sonucu onlar programlamışlardır.(Özellikle üretime dayalı tüm sektörlerimizde)

Şimdi yeni bir senaryo hızla gündemde bunu zorlayacak Bakan da iş başında.

Ne Anayasa ne de Yasaları dinlemeyen bir firavun. Ona dur diyecek Hükümet de yok, muhalefet de.

İlk hedefi KIBTEK’i batırmak. Bunu başarmak için amansız bir uğraş veriyor. Bırakın kurumun yeni üretim jeneratörleri sağlamasını var olanları da çalıştırmamak için her yolu deniyor.

Kurumu batırırsa ne ala batıramaz ise ikinci planı da hazır.

AKSA’nın sözleşmesi 2022’de bitiyor. Yeni yatırımlar yapılmazsa Kurumun ürettiği yetersiz diyerek hemen AKSAnın sözleşmesi uzatılıp bize yenden bir kazık atılacak.

AKSA ile sözleşme uzatılırsa kazığı yemeye devam, TC’den gelirse de suda olduğu gibi yine kazık bize girecek

Sonunda da ‘’Sularını da elektriklerini da biz veriyoruz’’diyecekler.

Bizi aptal işe yaramaz insanlar onlar da akıllı olacaklar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.