1. YAZARLAR

  2. Zafer Kurtuluş

  3. Ve bugün bayram, söyleyin kimlerin bayramı?
Zafer Kurtuluş

Zafer Kurtuluş

Yazarın Tüm Yazıları >

Ve bugün bayram, söyleyin kimlerin bayramı?

A+A-

Bugün bir kez daha 1 mayıs geldi geçti. Kaç 1 mayıs'lar geçiyor değil mi?
1 mayıs'lar geçer ve işçiler hep ezilmeye devam eder. Sömürü devam eder. Emek alın teri patronlar ve hükümet edenlerle birlikte hep çalınır. Dünyada var olan vahşi kapitalizm çalışanı hep çalıp daha da zengin hale gelir. Dünyayı sanırsınız ki devletler ve onun organları idare eder. Öyle değil aslında! Dünyaya hakim para babalarıdır. Onlar istedikleri şekilde bir dünya düzeni diyerek yollarına devam ederler. Yolları sömürmek hep sömürmek!
Her neyse ülkemize bir bakalım. Var olan vahşi kapitalizm ne acıdır ki ülkemizde de devam etmektedir. Haksızlık ve de adaletsizlik yine bu kesime yapılmaktadır. Patronlar işçileri her şeyde soymaya devam ediyor. 
Yaşam koşullarına bir baktığımızda her gün nasılda giderek pahalı olduğu ve bunun yanında çalışan işçi kardeşlerimizin aldıkları asgari ücretle nasıl geçineceklerinin acı gerçeği söz konusudur. 
Patronların belirlediği bu maaş ve hükümet edenlerin onayı ile birlikte sömürü hep devam eder. Yani buna durun denilmez! Nasıl denilsin ki devleti ve onun tüm organlarını patronlar idaresi altında tutuyor. Patronlar, düzeni bu şekilde işçileri çalarak sürdürmeye devam ederler. Sözde bir takım siyasiler ve aynı düzene ortak olanlar, yani bu patron düzenini kollayan sendikalar da işçinin yanında değil, onların yanında olurlar. Bakınız bugün sözde yer alan hükümet ortaklarına... Bu ortaklardan TDP işçilerin sömürüsü karşısında ne yaptı? 
Ya da ne yapıyor? 
Sigortasız çalışmalar devam ediyor. Íhtiyat sandığı yatırımı halen daha yapılmıyor. 
Peki ya çalışma saatleri... Bu saatte ne acıdır ki çiğnemeye devam ediliyor. Ha diyeceksiniz ki inşaatlarda önlem alınıyor çalışanlar için. Bu da tam olarak yapılmıyor. Birçok yerde çalışma koşulları yerine getirilmiyor. Yani başında belirttiğim gibi dünya düzeni bu şekilde patronların hizmetindedir. 
Maaş çalınıyor. Güvenlik yok çalışma alanlarında! Sosyal güvence ve onun yatırımları çiğneniyor. Yani bu kesim halen daha sömürü altındadır. Sömürü devam ediyor. 
Ve 1 mayıs bayram mış... 
Mangalı yakanlar belli bu ülkede! 
Bakınız o piknik alanlarında asgari ücretli işçilerin bir teki bile yoktu. 
O gün bile bu insanlar et yüzünü dahi göremiyorlar. 
Ve, bugün bayram öyle mi?
Kimin, kimlerin bayramı söyleyin Allah aşkına?!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.