1. YAZARLAR

  2. Mustafa Ertanın

  3. Sorumsuz yeni yönetimler
Mustafa Ertanın

Mustafa Ertanın

Akademisyen
Yazarın Tüm Yazıları >

Sorumsuz yeni yönetimler

A+A-

Durup durup başkalarını suçluyorlar. Zaten insanlarımız da yönetenlerden iyice etkilenmiş. Hem suçu başkalarında arıyorlar hem de çözümü başkalarının getirmesini bekliyorlar,hatta başkalarını sorumlu tutuyorlar kendi sorunlarımızı çözmek için. Halbuki bir düşünelim, bizde her konu için bir kurum,daire, bakanlık yok mu? Bu kurumlarda çalışan bizim insanlarımız değil mi? Görevleri bu sorunları çözmek değil mi? Yok herkes eleştirmenlik konusunda ihtisaslaşmış, kimse çözümler için sorumluluk taşımıyor. Aynı bugünkü kabine gibi, iktidar milletvekilleri gibi, iktidar parti liderleri gibi. Vatandaştan tutun birbirlerine kadar suçlamaktan öteye gidemiyorlar.

YÖNETENLERİ DEĞİŞTİRMEK NEYİ DEĞİŞTİRİR?

Kim inanır bilmem ama ben bir kurumun sadece yönetenlerinin değişerek, kurumun yapılanmasına, ikelerine, prensiplerine hiç düzeltme yapmadan herhangi bir gelişme sağlanacağına inanmıyorum, Bu nedenden dolayı son onyıllarda hiçbir özellikle kamu kurumumuzda ilerleme gelişme görmek artık ümit bile edilmiyor. Siyaset de ara ara değişen isimler olsa da örgütlerin çıkmaz sokak yapıları ve bu yapıların değiştirecek beceri ve kapasitelerin dışlanması örnek bir kısır döngü.

Yeni bir başbakan, yeni bir belediye başkanı, yeni bir başhakim, yeni bir sendika başkanı, yeni bir merkez bankası başkanı aramakla zaman kaybettirilen toplumumuz için anahtarlar önemli ölçüde bireylerimizden başlayarak kendilerini geliştirme bilincini kazanmakta ve bunu uygulayacak iradeyi zorlamaktadır. Çalışanların, yönetenlerin edindiği daha gelişmiş beceriler ve kapasiteler kurumları ve yönetenleri etkinliğe sürükler. Böylelikle tabandan tavana bir baskı oluşur ve statükoyu toplum lehine değişmeye zorlar.

STRATEJİK VE DOĞAL KAYNAKLARI KİMLER KULLANABİLİR?

Her ülkenin değeri öncelikle toplum bireylerinin toplam kapasitesi ile doğrudan bağlantılıdır. Gelişmeyi yakalayamamış toplumlar ne stratejik,ne doğal kaynaklarından bile yararlanamazlar. Kendi elmas madenlerinde köle, petrol sahalarında , ürün tarlalarında , fabrikalarında, otelleri ve diğer tesislerinde gündelikçi kalırlar.

Tabandan gelecek baskılar tek başına statükoyu değiştirebileceği de aşırı iyimserlik olabilir. Yüzyılımızın en büyük uluslararası projesi Avrupa Birliği bu vizyonu paylaşan birkaç siyasi liderle başladı. Soğuk Harp ve sosyalist ülkeler insanların sıkıntılarını dikkate alan birkaç liderin müdahalesi ile tamamı ile değişti.

DOĞRU ÖRNEKLEMELERİN ÖNEMİ

Ülkemizdeki tüm siyasi liderler, gücü yöneten tüm görevliler biran önce sorumluluklarını yerine getirip doğru örneklemeler ile kısır döngülerden çıkmayı tetiklemelidirler. Toplum mühendisliği KKTC de, demokrasi de , ekonomide, sosyal yaşamda kaybedilen zamanı telafi etmek için uygulanmalıdır.

BIRAKIN BAŞARMAYI, DENEMEYİ BİLE YAPACAK CESARETİMİZİ KAZANMAK BİZİ MUTLAKA ÖDÜLLENDİRECEK!

Neden olmasın?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.